Czy w kominie musi być wyczystka? Odpowiedzi z grupy „Gdybym budował drugi raz...” i porada eksperta
Czytelnik pyta: mój komin nie ma wyczystki. Pan kominiarz narysował w łazience miejsce, gdzie rozwiercać gres na drzwiczki rewizyjne. Muszę robić tę wyczystkę? Na największej w Polsce grupie budowlanej „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” (ponad 500 tysięcy obserwujących!) można czasem napotkać drobne złośliwe uwagi, ale przede wszystkim sporo rzeczowych odpowiedzi od ekspertów i budowlanych praktyków. Prezentujemy je w naszym cyklu.
Czy w kominie musi być wyczystka? Odpowiedzi z grupy „Gdybym budował drugi raz”
Pan Tomasz napisał na Grupie Muratora: „Mój komin nie ma wyczystki. Otwór w kominie jest na swoim miejscu. Pan kominiarz narysował w łazience miejsce, gdzie mniej więcej zacząć rozwiercać gres na drzwiczki rewizyjne. Palę tylko zimą i tylko na dogrzanie albo dla przyjemności. Muszę robić tę wyczystkę? Nie wystarczy wyciągnięcie brudu (przepraszam, nie znam fachowego słowa) odkurzaczem przemysłowym raz w sezonie? Nie uśmiecha mi się rozwalać łazienkę, a obróbka gresu to jest mordęga”.
Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” odpowiada:
- Za którymś razem nie dostaniesz przeglądu, wtedy nie działa ubezpieczenie. A to, że palisz tylko „na dogrzanie” nikogo nie będzie obchodzić.
- Pamiętaj tylko, że w razie pożaru musisz na szybko zrobić wyczystkę, inaczej nie wypłacą odszkodowania.
- Zrobisz sobie tę wyczystkę raz i potem do końca życia masz w miarę komfortowe czyszczenie. Bo którędy chciałbyś odkurzać ten brud? Przez rewizję z czopucha kominka? W życiu tak dokładnie tego nie zrobisz, a ile się przy tym nazłościsz, to będzie Twoje. I tak będzie co roku. A tak zrobisz sobie raz, do czyszczenia wyczystkę otworzysz, posrkobiesz i wyodkurzasz. 15 minut roboty. A pomyśl sobie jeszcze raz, ile zajmie Ci to w taki sposób, w jaki obecnie chcesz to robić.
- Dobra otwornica diamentowa i w 15 min otwór będzie gotowy.
- Skuj płytkę, zrób wyczystkę, załóż nową płytkę na magnesy i tyle. To naprawdę jakiś problem jest?
Czy w kominie musi być wyczystka? Dopowiada ekspert Muratora
Ekspert Muratora dopowiada:
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jest zapis:
§ 146. Dostępność do czyszczenia i kontroli 1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.2. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone, odpowiednio, w otwory wycierowe lub rewizyjne, zamykane szczelnymi drzwiczkami, a w przypadku występowania spalin mokrych – także w układ odprowadzania skroplin.
Dyskutować można na temat definicji otworu wycierowego – czy można za taki uznać wlot dymu do komina? Znajdą się tacy, którzy uznają, że tak i tacy, którzy się z nimi nie zgodzą... Jednak nie ma wątpliwości, że komin musi być zbudowany tak, żeby możliwe było wyczyszczenie całego jego wnętrza.
Dołącz do grupy! Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.Zobacz też: TOP 10: Najpiękniejsze domy w Polsce 2024 wg redakcji Muratora. Zobacz zdjęcia
Autor: Marcin Czechowicz
Osiedle kwadraty Projekt: Grupa Verso/Jakub Cieślik, Kamil Cierpioł, Michał Wręczycki, Sebastian Krawczyk Lokalizacja: Częstochowa