| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jaki kominek wybrać - otwarty czy zamknięty?
Oto podstawowe zasady wyboru kominków

Jaki kominek wybrać - otwarty czy zamknięty?

Myślisz o budowie kominka? W takim razie musisz wybrać, czy decydujesz się na kominek otwarty, czy lepszy będzie wkład kominkowy. Podpowiadamy, jaki rodzaj kominka najlepiej wybrać.

Miłe chwile spędzane przy trzaskającym ogniu wewnątrz własnego domu lub mieszkania to marzenie wielu osób. Na szczęście jest to marzenie, które można bardzo łatwo zrealizować. Wystarczy zbudować kominek i cieszyć się wyjątkowym ciepłem w domu. Szczególnie że na rynku jest mnóstwo opcji do wyboru - od wkładów kominkowych, przez minimalistyczne kominki, na dizajnerskich i ekscentrycznych modelach kończąc.

Kominek otwarty czy zamknięty?

Kiedy jednak już podejmiesz decyzję o budowie kominka, musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy ma to być kominek otwarty czy zamknięty. Co prawda obecnie - głównie z powodu wysokich cen paliw i kosztów ogrzewania - zalety kominków otwartych przegrywają z tym, co oferują zamknięte. Niemniej jednak są sytuacje, kiedy warto się zdecydować na otwarty – na przykład wówczas, gdy będziemy w nim palić okazjonalnie, dla przyjemności i stworzenia atmosfery. W takiej sytuacji kupno wkładu lub kasety niepotrzebnie podniesie koszt kominka. Podobnie jak wtedy, gdy nie potrzebujemy kominka jako dodatkowego źródła ciepła. Niestety, kominek otwarty niezależnie od tego, jak dokładnie zostanie wybudowany, zostawia w domu tylko niewielką część energii powstającej po spalaniu w nim drewna. Za małą, by można było traktować ją jako ciepło, które ogrzeje na dłużej (na przykład na całą noc) – nie utrzyma się ono w pomieszczeniu dłużej niż przez kilkadziesiąt minut po wygaśnięciu drewna.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kominek zamknięty może być prawdziwą ozdobą wnętrza

Kominek zamknięty to większa oszczędność

W roli dodatkowego, a niekiedy również lub podstawowego, źródła ciepła z prawdziwego zdarzenia wystąpić może jedynie kominek zamknięty. Zależnie od rodzaju wkładu będzie on ogrzewał pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany (zwykły wkład kominkowy), część lub cały dom (wkład z systemem DGP) bądź cały dom i wodę użytkową (wkład z płaszczem wodnym). Ale nawet prosty wkład kominkowy znacznie skuteczniej niż kominki otwarte przekazuje do pomieszczenia ciepło powstające ze spalanego paliwa. Jego sprawność jest kilkakrotnie większa, więc dostarczający do pomieszczenia tę samą ilość ciepła kominek zamknięty zużywa kilkakrotnie mniej paliwa niż otwarty. Ponadto, co niezwykle istotne, kominek z wkładem – pod warunkiem prawidłowego montażu i eksploatacji – jest całkowicie bezpieczny. Nie trzeba pilnować ognia i wygaszać go przed snem, a płonące polano nie wypadnie na podłogę. Poza tym powstaje w nim mniej popiołu i nie ma ryzyka wdmuchiwania go do pomieszczenia. Zawsze ma on również możliwość regulacji wydajności i znacznie rzadziej dokłada się do niego drewno, bo pali się ono wolniej niż w kominku otwartym. Jego spalanie, zależnie od klasy urządzenia, może trwać nawet powyżej dziesięciu godzin.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto mieć kominek – dostępność drewna i jego cena. To obecnie jedno z najtańszych paliw, a jeśli mieszka się w okolicy, w której o nie łatwo, nie sposób nie skorzystać z takiej okazji.

Stalowe wkłady kominkowe o mocy do 15 kW. PRZEGLĄD

Współczesny kominek powinien być bezpieczny i energooszczędny. Dlatego otwarte palenisko odchodzi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

WIDEO: Czy w domu pasywnym może być kominek?

Czym ogrzewać dom pasywny, który w zasadzie powinien ogrzewać się ciepłem od słońca i ciepłem...

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Wkład kominkowy Hitze Albero 14kW

Kominki marki HITZE produkowane są z wysokiej jakości stali kotłowej, przeznaczonej do pracy w podwyższonej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.