| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Pomysł na nowoczesny kominek bez komina: ekologiczny biokominek, jako wypełnienie każdego wnętrza

Pomysł na nowoczesny kominek bez komina: ekologiczny biokominek, jako wypełnienie każdego wnętrza

Nie w każdym wnętrzu można zbudować tradycyjny kominek. Biokominek może być wtedy najlepszym rozwiązaniem – nie wymaga projektu, pozwolenia a stwarza kameralny klimat wnętrza. Co więcej biokominki są rozwiązaniem ekologicznym i designerskim .

Kominek migoczący blaskiem płomieni to marzenie wielu osób. Niestety, często nie można go zrealizować, bo do zainstalowania konieczne są szczególne warunki – odpowiedni system kominowy, wentylacja oraz możliwość doprowadzenia powietrza do spalania.

Biokominki mogą ozdobić każde wnętrze

Biokominek nie ma takich wymagań, jak standardowy kominek. Można go zamontować w miejscu, gdzie nie mógłby stanąć tradycyjny kominek – w domu bez komina, w pomieszczeniu o niewielkim metrażu, w mieszkaniu w wielopiętrowej kamienicy.

Będzie idealny, jako dodatkowe źródło ciepła i ciekawy, nierzadko designerski element wystroju. Dzięki doborowi materiałów, z których zrobiona jest obudowa, jakości wykonania, a także cenionej przez wiele osób atmosferze kameralności, którą daje kontakt z żywym ogniem, będzie wdzięczną dekoracją wnętrza.

Biokominki zazwyczaj przypominają wyglądem tradycyjne kominki, choć można znaleźć także urządzenia w wersji mini wyglądające bardziej jak donice lub lampiony ogrodowe. Można się zdecydować na urządzenie wolno stojące, które w razie potrzeby da się przestawić w wybrane miejsca w różnych pomieszczeniach, przeznaczone do zawieszania na ścianie, wbudowania we wnękę tak, aby tworzyło z nią jednolitą płaszczyznę, lub zamocowania na suficie.

Zainstalowanie biokominka nie wymaga żadnego pozwolenia. Nie jest też potrzebne podłączenie do instalacji kominowej. Urządzenie można umieścić niemal w dowolnym miejscu, jednak nie bliżej niż 40 cm od elementów wyposażenia wykonanych z materiałów palnych. Jeśli ściana za kominkiem wiszącym nie jest odporna na wysoką temperaturę, trzeba ją zaizolować cieplnie (na przykład wełną mineralną). Szczegółowe informacje na ten temat powinny się znajdować w instrukcji producenta biokominka. Niektóre firmy oprócz gotowych biokominków oferują też paleniska, do których można wykonać obudowę według indywidualnego projektu. Powstaje więc pole do popisu dla architektów, projektantów wnętrz, a nawet przyszłych użytkowników.

Autor: Marcin Czechowicz

Biokominek to idealne rozwiązanie do nowoczesnego "sterylnego" wnętrza. Oszczędny w formie, niebrudzący, niemal bezobsługowy

Biokominek, jako uzupełnienie ogrzewania

Dodatkową funkcją biokominka może być uzupełnienie podstawowego ogrzewania. Ponieważ energia cieplna wydzielana podczas spalania paliwa w biokominku nie ucieka przez komin, lecz w całości zostaje w pomieszczeniu, już po kilku minutach od rozpalenia ognia jego sąsiedztwie wyraźnie wzrasta temperatura. Promieniujące ciepło idealnie rozchodzi się po wnętrzu. Przy tym w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych biokominki nie wysuszają powietrza we wnętrzu. Para wodna powstająca podczas spalania biopaliwa nawilża powietrze, podnosząc komfort przebywania w pomieszczeniu. Skład i ilość produktów spalania są podobne do składu powietrza wydychanego przez człowieka. Zawartość dwutlenku węgla jest na tyle mała, że nie zagraża życiu ani zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że – jak zawsze w procesie spalania – również tu jest zużywany tlen, więc gdy w biokominku pali się płomień, do pomieszczenia musi dopływać świeże powietrze. Zapewnienie właściwej wentylacji i regularne wietrzenie są niezbędne, ale nie muszą być jakieś szczególne – prawidłowo funkcjonujący system wentylacji grawitacyjnej w zupełności wystarczy. Do ogrzania dużej powierzchni można kupić biokominki, których moc grzewcza sięga kilkunastu kilowatów. Do dogrzewania niewielkich przestrzeni, o powierzchni do 30 m2 – małe, o mocy grzewczej 2,5-3 kW.

Najważniejsze elementy biokominka

Budowa biokominka nie jest skomplikowana. W obudowie ze stali pokrywanej farbami i lakierami odpornymi na działanie wysokiej temperatury, a także z bezpiecznego szkła hartowanego, MDF-u, betonu, ceramiki lub kamienia mieści się palenisko zawsze zbudowane ze stali nierdzewnej.

Palenisko - konstrukcje różnych modeli palenisk są zwykle chronione patentami firmowymi. W palenisku znajdują się zbiorniki do napełniania paliwem. Często są wypełnione włóknami ceramicznymi pochłaniającymi paliwo, co ogranicza gwałtowność spalania i zapobiega rozlaniu paliwa w razie ewentualnego pochylenia kominka.

Obudowa biokominka - powinna mieć stabilną konstrukcję i choć nie styka się bezpośrednio z paleniskiem ani płomieniem, musi być odporna na ciepło powstające podczas palenia. A bywa ono niemałe – na tylnej ścianie temperatura może dochodzić do 120 stopni C. Wiele modeli jest wyposażonych w szklaną osłonę chroniącą otoczenie przed bezpośrednim kontaktem z płomieniem – palenisko kominków naściennych bywa oddzielone szybą, kominki wolno stojące mają szklane cylindry lub równoległe tafle szklane osłaniające je z dwóch stron. Elementy te muszą mieć odpowiednią grubość i frezowane krawędzie zabezpieczające przed skaleczeniem. Warto pamiętać, że obudowa nie może być szczelna, bo proces spalania musi przebiegać przy dostępie powietrza (tlenu). Nieprawdą jest, że biokominek nie może akumulować ciepła. Jeśli palenisko zostanie obudowane materiałami o właściwościach akumulacyjnych, takimi, jakich używa się do kominków tradycyjnych, biokominek zyska dobre właściwości akumulacyjne. Zwykły stalowy biokominek można też wyposażyć w akcesoria magazynujące ciepło: kamienie i polana ceramiczne. Ustawione wokół paleniska będą się nagrzewały podczas palenia i oddawały ciepło do wnętrza jeszcze przez pewien czas po wygaszeniu ognia.

Jakie paliwo można wykorzystać w biokominkach

Źródłem ognia w biokominkach jest bioetanol – alkohol powstający w wyniku fermentacji biomasy pochodzącej z jednorocznych roślin uprawnych (buraka, ziemniaka, trzciny cukrowej). Jest uszlachetniany różnymi substancjami, które sprawiają, że nie nadaje się do spożycia oraz zmieniają barwę płomienia. Zależnie od składu substancji wzbogacających płomień podczas palenia może być żółty, pomarańczowy, czerwony albo niebieski, co daje specjalne efekty estetyczne.

PAMIĘTAJ

Całkowicie szczelne pomieszczenia pozbawione wentylacji nie nadają się do instalowania w nich biokominków ze względu na możliwość gromadzenia się w nich CO2 w miarę upływu czasu palenia

W procesie spalania biopaliwa powstają – oprócz energii cieplnej – także para wodna i dwutlenek węgla w ilościach porównywalnych do wydalanych przez układ oddechowy aktywnego dorosłego człowieka. Nie wydziela się przy tym nieprzyjemny zapach ani dym. Bioetanol spala się całkowicie, dlatego po zużyciu zawartości zbiornika lub zagaszeniu ognia palenisko pozostaje czyste, bez sadzy czy popiołu. Zaletą biopaliwa jest jego wysoka kaloryczność. W porównaniu z innymi paliwami wygląda całkiem obiecująco:

  • biopaliwo – około 30 MJ/kg;
  • drewno – 12 MJ/kg;
  • benzyna – 45 MJ/kg;
  • węgiel kamienny – 24 MJ/kg.

Biopaliwo jest sprzedawane w postaci płynnej lub żelowej. Żel zwykle jest w puszkach, które ustawia się w palenisku biokominka i podpala. Wygodne paliwo w postaci żelu nie grozi rozlaniem. Po zdjęciu etykiety puszkę umieszcza się w palenisku kominka. Jedna porcja paliwa żelowego (puszka o pojemności około 0,4 l) może się palić nawet trzy godziny. Bioetanol płynny wlewa się do zbiornika w biokominku i podpala zapalarką. Jest sprzedawany w butelkach o różnej objętości. Czas spalania porcji biopaliwa w kominku zależy przede wszystkim od rodzaju palnika oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Zazwyczaj jeden litr wystarcza na dwie do ośmiu godzin palenia. Konstrukcja palników wielu modeli biokominków pozwala ograniczyć funkcję ogrzewania w taki sposób, aby kominek jedynie zdobił, a zużycie paliwa było minimalne. Biopaliwo powinno mieć wymagane certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na to, czy ma atest Państwowego Zakładu Higieny. Tanie, nieatestowane biopaliwo może wydzielać nieprzyjemny zapach i być niebezpieczne w użyciu. Jeśli jakość paliwa jest dobra, pali się ono równomiernie, wysokim płomieniem, nie wydziela zapachu ani nie dymi. Do produktu powinna być dołączona instrukcja użytkowania. Na opakowaniu powinniśmy też znaleźć informację o jego szacunkowej wydajności.

Zobacz kominek stojący podłogowy FP/015 biały i inne propozycje

Jak zbudować kominek? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zasadach budowy i montażu kominka

Na budowę kominka najlepiej zdecydować się na etapie projektowania domu. Dowiedz się, jak obliczyć...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.