Biokominek na taras. Urządzamy taras z biokominkiem

2021-11-30 8:23
Biokominek
Autor: GettyImages Biokominek

Biokominek na tarasie powoli przestaje być ogrodową awangardą, a staje się coraz częstszym widokiem. To nie tylko przepiękna ozdoba, która wprowadza fantastyczny klimat i kameralność, ale element w pewnym stopniu zwiększający funkcjonalność tarasu i pozwalający korzystać z niego częściej, nawet w chłodne wieczory.

Nowoczesne biokominki znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach, ale także na tarasach czy w ogrodach. W ofertach różnych firm znajdziemy wiele modeli biokominków różniących się między innymi rodzajami palników, kształtami oraz wymiarami palenisk. Z powodzeniem można więc znaleźć taki, który pasować będzie do naszego tarasu.

Spis treści

 1. Biokominek na tarasie – garść podstawowych informacji
 2. Biokominek na tarasie - dlaczego warto go mieć?
 3. Biokominek na taras - jaki wybrać?
 4. Jak korzystać z biokominka na tarasie?

Biokominek na tarasie – garść podstawowych informacji

Biokominek zewnętrzny (do ogrodu) to ekologiczne urządzenie, które jest zasilane paliwem w formie żelu lub płynu. Jego szkodliwość dla środowiska jest minimalna (emituje niewielkie ilości dwutlenku węgla), a sposób rozpalania kominka szybki i wygodny. Urządzenie nie wymaga podłączenia do instalacji, np. kanału wentylacyjnego. Jest najczęściej mobilne - na zimę można przenieść je do pomieszczenia. Z technicznego punktu widzenia jest to po prostu palnik opakowany w piękną formę, z ciekawym designem. Daje mniej ciepła od tradycyjnego kominka.

Przeczytaj też: Piękne oświetlenie tarasu - inspiracje i pomysły >>>

Biokominek na tarasie - dlaczego warto go mieć?

Biokominek nie jest drogi (dotyczy to ceny i kosztów eksploatacji), a ma wiele zalet. Dlaczego umieszczenie go na tarasie to dobry pomysł?

 • Wprowadza na tarasie wyjątkowy klimat - staje się on bardziej przytulny i kameralny.
 • Dzięki biokominkowi z tarasu można utworzyć salon na powietrzu.
 • W sprzedaży dostępne są różne modele, które łatwo można dopasować do stylu urządzania tarasu, a także architektury mieszkalnej.
 • Daje ciepło, dzięki czemu na tarasie przyjemniej spędza się czas także w chłodniejszej porze.
 • Jest łatwy do przenoszenia – można ustawić go w dowolnym miejscu, także w pomieszczeniu.

Oczywiście biokominka nie można traktować go jako pieca grzejnego, jego możliwości pod tym względem są ograniczone. Może przydać się m.in. do ogrzania dłoni.

Przeczytaj też: Wybieramy ogrzewacz tarasowy i balkonowy (parasol grzewczy). Przedłużamy sezon na tarasie >>>

Biokominek na taras - jaki wybrać?

 • Rozmiar biokominka

Pierwsze kryterium wyboru biokominka na taras to rozmiary - powinien być mobilny i niewielki, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca i nie utrudniał poruszania się po tarasie. Najczęściej umieszcza się go przy ścianie budynku lub na meblach ogrodowych, np. na stoliku. W sprzedaży dostępne są także mini-biokominki, które w zasadzie nie pełnią żadnych funkcji grzewczych, lecz są alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia. Uruchomienie takiego urządzenia wieczorem czy w nocy wprowadza przyjemną atmosferę.

 • Szklane osłony biokominka

Z reguły biokominki mają szklane osłony dla bezpieczeństwa (użytkowników i uprawianych roślin). Szkło jednocześnie pozwala wyeksponować ogień i chroni go przed wiatrem. Niektóre modele mają możliwość regulacji siły płomienia. 

 • Design biokominka

Poszczególne modele mają różnorodny design – można go dopasować do stylu urządzania tarasu. W nowoczesnych obiektach często stawia się na kanciaste, surowe, czasem wręcz futurystyczne formy. Barwy kominka dobiera się w taki sposób, by pasowały do innych elementów (taki sam kolor lub przeciwnie – na zasadzie kontrastu). Niektóre modele są wyposażone w ceramiczne kamienie, które zwiększają ich walory dekoracje, a oprócz tego dłużej trzymają ciepło. Jeśli budowa tarasu na to pozwala (względy bezpieczeństwa) można wybrać biokominki otwarte w formie betonowych (lub innych mis). Ciekawym rozwiązaniem są kominki w formie pieców (zwłaszcza do stylu industrialnego) oraz w kształcie pochodni. Na tarasach wzorowanych na stylu śródziemnomorskich warto wybrać biokominki o białej barwie.

 • Materiał biokominka

Istotny jest materiał wykonania (np. metal, kamień, szkło, ceramika). Na rynku można znaleźć firmy, które oferują możliwość produkcji kominka według projektu klienta.

Jak korzystać z biokominka na tarasie?

Biokominek jest zasilany bioetalonem, a jego obsługa jest banalnie prosta. Najczęściej jest wyposażony w zbiornik, który wystarcza na kilka godzin palenia. Po tym czasie należy go uzupełnić. Mini-biokominki mają zbiorniki o pojemności 100-150 ml, większe-  nawet do 1-2 l. Sposób rozpalania zależy do rodzaju kominka. W przypadku uruchamiania w pomieszczeniu lub na przeszklonym tarasie zaleca się wykonywać częste wietrzenie.

Trend w urządzaniu tarasu to przenoszenie salonu na świeże powietrze. Biokominek świetnie wpisuje się w ten kanon, a poza funkcją dekoracyjną, w małym stopniu pomaga zwiększa także funkcjonalność takiego miejsca.

Przeczytaj też:

Urządzamy taras: jak połączyć taras z ogrodem i co postawić na tarasie >>>

Markizy tarasowe - jak wybrać najlepszą markizę na balkon i taras. Rodzaje markiz >>>

Biokominek, czyli modny i mały kominek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE