Biokominek na taras - wybieramy biokominek wolnostojący
Biokominek na taras to już nie ogrodowa awangarda, a coraz częstszy widok. To nie tylko przepiękna ozdoba, która wprowadza fantastyczny klimat i kameralność, ale element w pewnym stopniu zwiększający funkcjonalność tarasu i pozwalający korzystać z niego częściej, nawet w chłodne wieczory.
Nowoczesne biokominki znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach, ale także na tarasach czy w ogrodach. W ofertach różnych firm znajdziemy wiele modeli biokominków na taras różniących się między innymi rodzajami palników, kształtami oraz wymiarami palenisk. Z powodzeniem można więc znaleźć taki model, który pasować będzie do naszego tarasu.
Spis treści
- Biokominek na taras
- Biokominek na taras - galeria zdjęć
- Biokominek na tarasie - dlaczego warto go mieć?
- Biokominek na taras - jaki wybrać?
- Jak korzystać z biokominka na tarasie?
Biokominek na taras
W sezonie letnim więcej czasu spędzamy pod gołym niebem. W niedużych ogródkach miejskich często brakuje miejsca na palenisko. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się biokominki. Są idealnym rozwiązaniem dla właścicieli tarasów i balkonów, bez względu na ich wielkość. Biokominek na taras doskonale sprawdzi się podczas wieczornego przyjęcia przy grillu w ogrodzie, czy na tarasie. Jako źródło przyjemnego światła. Biokominek na taras nie wymaga montażu, możemy więc go przestawiać i używać tam, gdzie akurat mamy ochotę. Nie tylko tworzą niepowtarzalny klimat, dają delikatne światło, ale także ciepło. Biokominki zaprojektowane specjalnie na zewnątrz budynku nie stwarzają zagrożenia zaprószenia ognia, a ich konstrukcja nie pozwala na przewrócenie się, czy wylanie paliwa.
Biokominek zewnętrzny (biokominek na taras) to ekologiczne urządzenie, które jest zasilane paliwem w formie żelu lub płynu. Warto wiedzieć, że paliwo w żelu jest jeszcze wygodniejsze w użyciu od płynnego. Wystarczy wstawić otwartą puszkę z żelem do paleniska biokominka i podpalić. Szkodliwość biokominka dla środowiska jest minimalna (emituje niewielkie ilości dwutlenku węgla), a jego sposób rozpalania szybki i wygodny. Biokominek na tarasie nie wymaga podłączenia do instalacji, np. kanału wentylacyjnego. Jest najczęściej mobilny - na zimę można przenieść go do pomieszczenia. Z technicznego punktu widzenia jest to po prostu palnik opakowany w piękną formę, z ciekawym designem. Daje mniej ciepła od tradycyjnego kominka.
Przeczytaj też: Piękne oświetlenie tarasu - inspiracje i pomysły >>>
Innym sposobem na to, aby wokół naszego domu lub mieszkania znalazło się źródło prawdziwego ognia jest biokominek wmontowany w stół ogrodowy. Taki element aranżacyjny z pewnością będzie sprzyjał wszelkiego rodzaju spotkaniom towarzyskim na tarasie. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko delikatne podniesienie temperatury wokół stołu, ale także ocieplenie atmosfery.
Biokominek na taras - galeria zdjęć
Autor: Kratki.pl
Biokominek na taras to świetne rozwiązanie. Tworzy urokliwy klimat i jest wygodny w obsłudze.
Biokominek na tarasie - dlaczego warto go mieć?
Biokominek na taras nie jest drogi (dotyczy to ceny i kosztów eksploatacji), a ma wiele zalet. Dlaczego umieszczenie go na tarasie to dobry pomysł?
- Wprowadza na tarasie wyjątkowy klimat - staje się on bardziej przytulny i kameralny.
- Dzięki biokominkowi z tarasu można utworzyć salon na powietrzu.
- W sprzedaży dostępne są różne modele biokominków, które łatwo można dopasować do stylu urządzania tarasu, a także architektury mieszkalnej.
- Biokominek daje delikatne ciepło, dzięki czemu na tarasie przyjemniej spędza się czas także w chłodniejszej porze.
- Biokominek ogrodowy jest łatwy do przenoszenia – można ustawić go w dowolnym miejscu, także w pomieszczeniu.
Oczywiście biokominka nie można traktować go jako pieca grzejnego, jego możliwości pod tym względem są ograniczone. Może przydać się m.in. do ogrzania dłoni.
Przeczytaj też: Wybieramy ogrzewacz tarasowy i balkonowy (parasol grzewczy)
Biokominek na taras - jaki wybrać?
- Rozmiar biokominka na taras
Pierwsze kryterium wyboru biokominka na taras to rozmiary - powinien być mobilny i niewielki, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca i nie utrudniał poruszania się po tarasie. Najczęściej umieszcza się go przy ścianie budynku lub na meblach ogrodowych, np. na stoliku. W sprzedaży dostępne są także minibiokominki, które w zasadzie nie pełnią żadnych funkcji grzewczych, lecz są alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia. Uruchomienie takiego urządzenia wieczorem czy w nocy wprowadza przyjemną atmosferę.
- Szklane osłony biokominka na taras
Z reguły biokominki na taras mają szklane osłony dla bezpieczeństwa (użytkowników i uprawianych roślin). Szkło jednocześnie pozwala wyeksponować ogień i chroni go przed wiatrem. Niektóre modele mają możliwość regulacji siły płomienia.
- Design biokominka na taras
Poszczególne modele biokominków wolnostojących mają różnorodny design – można go dopasować do stylu urządzania tarasu. W nowoczesnych obiektach często stawia się na kanciaste, surowe, czasem wręcz futurystyczne formy. Barwy kominka dobiera się w taki sposób, by pasowały do innych elementów (taki sam kolor lub przeciwnie – na zasadzie kontrastu). Niektóre modele biokominków na taras są wyposażone w ceramiczne kamienie, które zwiększają ich walory dekoracje, a oprócz tego dłużej trzymają ciepło. Jeśli budowa tarasu na to pozwala (względy bezpieczeństwa) można wybrać biokominki otwarte w formie betonowych (lub innych mis). Ciekawym rozwiązaniem są biokominki w formie pieców (zwłaszcza do stylu industrialnego) oraz w kształcie pochodni. Na tarasach wzorowanych na stylu śródziemnomorskich warto wybrać biokominki o białej barwie.
- Materiał biokominka
Biokominek tworzą obudowa i palenisko. Konstrukcja obudowy biokominka na taras powinna być przede wszystkim stabilna. Ten element biokominka jest przeważnie wykonany ze stali nierdzewnej, czasem pokrywanej farbami i lakierami odpornymi na wysoką temperaturę, która na tylnej ścianie obudowy może dochodzić do 120oC. Dodatkowo stosuje się szkło hartowane, płyty MDF, beton, ceramikę lub kamień. Na rynku można znaleźć firmy, które oferują możliwość produkcji biokominka na taras według projektu klienta.
Jak korzystać z biokominka na tarasie?
Biokominek jest zasilany bioetalonem, a jego obsługa jest banalnie prosta. Najczęściej jest wyposażony w zbiornik, który wystarcza na kilka godzin palenia. Po tym czasie należy go uzupełnić. Mini-biokominki mają zbiorniki o pojemności 100-150 ml, większe- nawet do 1-2 l. Sposób rozpalania zależy do rodzaju biokominka. W przypadku uruchamiania w pomieszczeniu lub na przeszklonym tarasie zaleca się wykonywać częste wietrzenie.
Trend w urządzaniu tarasu to przenoszenie salonu na świeże powietrze. Biokominek świetnie wpisuje się w ten kanon, a poza funkcją dekoracyjną, w małym stopniu pomaga zwiększa także funkcjonalność takiego miejsca.
Przeczytaj też:
- Urządzamy taras: jak połączyć taras z ogrodem
- Markizy tarasowe - jak wybrać najlepszą markizę na balkon i taras
- Biokominek w salonie - dekoracyjny element