Urządzamy taras: jak połączyć taras z ogrodem i co postawić na tarasie
Nie wystarczy zbudować taras, trzeba go jeszcze urządzić. I to tak, aby pasował do ogrodu. Podpowiadamy jak urządzić taras i jak go połączyć z ogrodem. Aranżacja tarasu.
Autor: materiały prasowe JYSK
Na niewielkiej przestrzeni tarasu zmieścił się stół, ławka i dwa krzesła (meble Jysk)
Położenie tarasu może wynikać z ustawienia domu na działce. Zwykle lokalizuje się go: jak najdalej od ulicy, szczególnie ruchliwej; w części działki osłoniętej przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów; jak najdalej od głównego wejścia do domu; w miejscu, z którego jest najbardziej atrakcyjny widok na ogród i dalsze otoczenie; z dala od śmietnika, kompostownika i wiaty na samochód.
Usytuowanie tarasu względem stron świata ma wpływ na komfort wypoczynku, ale w dużej mierze zależy ono od preferencji przyszłych mieszkańców:
-
taras od południa i zachodu będzie silnie nasłoneczniony i do komfortowego odpoczynku będzie wymagał zadaszenia lub zacienienia przez rośliny;
-
na taras od wschodu słońce będzie świeciło jedynie do południa. W letnie upalne popołudnia będzie można tam odpoczywać nawet bez zadaszenia, ale słońca trzeba będzie poszukać w innej części działki;
-
strona północna da jedynie rozproszone światło, dobre do odpoczynku w upalne dni, ale za słabe do tego, aby się opalać.
Jak połączyć taras z ogrodem
Samotny, świecący pustką taras trzeba włączyć w kompozycję ogrodu. Taras jest jednym ze sposobów otwarcia domu na otoczenie. Z tego powodu najlepiej, aby parter domu był umieszczony najniżej jak tylko się da w stosunku do otaczającego go terenu. Najlepiej, jeśli taras jest położony na tym samym poziomie co reszta działki. Wtedy wystarczy posadzić wokół tarasu rośliny, by w naturalny sposób stworzył on całość z otaczającą go przestrzenią. Często jednak taras zbudowany jest powyżej powierzchni ogrodu i niczym platforma widokowa góruje nad otoczeniem. Taki taras można połączyć z resztą działki łagodną skarpą obrośniętą roślinami i szerokimi, tworzącymi duże płaszczyzny stopniami schodów.
Spełnienie wielu wymogów wynikających z usytuowania tarasu na działce i nasłonecznienia nie zawsze jest możliwe.
Działka z wjazdem od południa. Usytuowanie tarasu za domem powoduje, że będzie on oświetlony jedynie światłem północnym. Jeśli działka jest szeroka, taras można umieścić przy którejś z elewacji bocznych domu. Na wąskiej działce być może jedynym miejscem na taras będzie front domu. Aby taki taras stał się kameralnym miejscem wypoczynku, konieczne jest zastosowanie przesłon zarówno od strony wejścia, jak i ulicy.
Dom w głębi działki. Czasami warunki zabudowy (obowiązująca linia zabudowy) każą ustawić dom z dala od ulicy. Gdy działka jest niewielka, na ogród i taras z tyłu domu pozostaje już niewiele miejsca. Podobnie jak w pierwszym wypadku trzeba będzie umieścić go od frontu.
Zobacz galerię: Ciekawe sposoby połączenia tarasu z ogrodem
Autor: Katarzyna Bellingham
Rośliny posadzone wokół tarasu sprawiają, że granica między miejscem wypoczynku a ogrodem zaciera się i obie te strefy łączą się w sposób naturalny
- Planując wielkość tarasu, weź pod uwagę, że do wielkości stołu trzeba doliczyć miejsce na ustawienie i odsunięcie krzeseł.
- Dobrze zaplanuj komunikację – droga z domu do ogrodu nie powinna oddzielać stołu od grilla.
- Między stołem a grilem powinna być zachowana bezpieczna odległość; wynosi ona minimum 140 cm.
- Jeśli taras nie jest na poziomie gruntu, krawędzie części jadalnej powinny być zabezpieczone balustradą o wysokości 90 cm.
Rośliny i osłony przeciwsłoneczne na tarasie
Taras – miejsce niedzielnych śniadań i towarzyskich spotkań – powinien mieć charakter kameralny. O ile na dużych działkach otwarta przestrzeń i widok na ogród są pożądane i nie burzą wrażenia intymności, o tyle na działkach małych, położonych blisko ulicy i sąsiadów trudno o jej zachowanie. Można temu zaradzić, osłaniając taras na przykład drewnianymi, wiklinowymi albo bambusowymi panelami albo jeszcze lepiej – ukrywając go za posadzonymi wokół krzewami i wysokimi bylinami. Dodatkową zaletą takich osłon jest to, że chronią przed wiatrem.
Południowe tarasy latem bardzo mocno się nagrzewają. Już na etapie projektowania warto więc pomyśleć o dachu (będzie chronił także przed deszczem). Niezadaszony taras można przysłonić markizą albo ustawić na nim ładny płócienny parasol. Doskonałą osłoną są pnącza, przez które przesącza się delikatne, rozproszone światło. Najlepiej posadzić rośliny szybko rosnące, na przykład kokornak wielkolistny, powojnik pnący, winorośl japońską albo winorośl właściwą (potocznie zwaną winogronem).
>>Przeczytaj też o uprawie roślin wieloletnich w pojemnikach na balkonach i tarasach
Meble na taras
Najważniejsze na tarasie są meble. Często się jednak zdarza, że choć wnętrze domu urządzone jest ze smakiem, a ogród zadbany, na tarasie stoją niezbyt ładne meble. W sklepach mamy do wyboru duży asortyment mebli ogrodowych. Przed zakupem trzeba się zastanowić, jakie będą najlepiej pasowały do naszego tarasu. Najpopularniejsze, bo najtańsze, lekkie i łatwe w utrzymaniu są meble z tworzywa sztucznego. Oferta kolorystyczna jest bogata: od białych, żółtych, zielonych, po bordowe i granatowe. Decydując się na ich zakup weźmy pod uwagę jakość materiału, z którego je wykonano. Często te tanie nie są niezbyt dobrej jakości: nogi krzeseł wyginają się pod większym ciężarem, a powierzchnia szybko blaknie na słońcu. Na rynku jest też duży wybór mebli drewnianych. Są stabilne i trwałe. Robi się je z drewna sosnowego, świerkowego, olchowego, dębowego, akacjowego oraz z drewna egzotycznego – te należą do najtrwalszych. Jeśli zdecydujemy się na meble ogrodowe drewniane nie zapominajmy o ich konserwacji. Możemy też postawić na naszym tarasie bądź w ogrodzie meble metalowe. Są trwałe i stabilne. Robione są z aluminium, stali lub żeliwa. Przy wyborze mebli z metalu miejmy na uwadze konieczność zakupu poduszek na krzesła i ławki - nie jest zbyt przyjemnie siedzieć na rozgrzanym czy schłodzonym metalu.Inną propozycją są meble z rattanu. Szczególnie ładnie prezentują się one na tarasach. Pamiętajmy jednak, że meble z rattanu nie powinny być wystawiane na deszcz.
>>Przeczytaj też: Meble do ogrodu, na balkon i taras: jakie meble wybrać?
Obok stołu, krzeseł czy leżaków na tarasie przyda się skrzynia do przechowywania narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji roślin lub takich dodatków do kompletów wypoczynkowych, jak poduszki czy koce. Ciekawym pomysłem są skrzynie pełniące jednocześnie funkcję stolika.
Oświetlenie tarasu: jak rozproszyć mrok na tarasie
Na tarasie warto zainstalować światło, wtedy będzie można z niego korzystać także późnym wieczorem. Stosuje się przeważnie lampy naścienne, niedużej mocy, by nie oślepiały, ale jedynie łagodnie rozpraszały ciemność. Należy instalować wyłącznie lampy przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku – nawet jeśli taras jest solidnie zadaszony. Można też wykorzystać lampki solarne.
>>Przeczytaj też: Światło w ogrodzie: oświetlenie tarasu, ogrodu, wjazdu i wejścia do domu