Kokornak wielkolistny – pnącze o dużych liściach. Uprawa i zastosowanie kokornaku w ogrodzie

2015-06-22 15:16 Michał Mazik

Kokornak wielkolistny to ciekawe pnącze wytwarzające bardzo duże, sercowate liście. Kokornak znakomicie nadaje się do sadzenia przy murach, altanach i ogrodzeniach, ponieważ tworzy dość szczelny zielony parawan. Kokornak – pnącze na osłony.

Kokornak wielkolistny (łac. Aristolochia macrophylla) to pnącze wytwarzające duże, sercowate liście. Jego pędy osiągają 10-15 m długości. Gatunek jest dość łatwy w uprawie. Z powodzeniem można go stosować jako dekoracje murów, altan, pergoli i wysokich ogrodzeń.

Kokornak wielkolistny – charakterystyka pnącza

Kokornak wielkolistny może być interesującym uzupełnieniem dla roślin kwitnących w ogrodach różnego typu. Jego ozdobą są liście, które osiągają nawet do 30 cm długości, a jesienią dodatkowo przebarwiają się na żółto. W odpowiednich warunkach pnącze rozrasta się szybko (1–2 m rocznie) i wytrzymuje polskie zimy. Kokornak to roślina długowieczna.
W maju i czerwcu na roślinie pojawiają się oryginalne – wyglądem przypominające fajki – purpurowo-brązowo nakrapiane kwiaty, schowane najczęściej pod liśćmi.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny nadają się na roślinne parawany

Kokornak wielkolistny – wymagania i uprawa

Kokornak wielkolistny to pnącze, które z powodzeniem można uprawiać w miejscach zacienionych. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Kokornak na ogół wytrzymuje polskie zimy, przed nadejściem mrozów wymaga jednak zabezpieczenia. Należy je okryć agrowłókniną i kopczykować.
Optymalnym terminem siewu/sadzenia jest wiosna. Kokornak lubi gleby przepuszczalne, próchnicze lub piaszczysto-gliniaste, dość zasobne w składniki pokarmowe. W czasie suszy należy go podlewać. Od wiosny do końca lata roślinę warto nawozić, co kilka tygodni nawozami organicznymi lub wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Kokornak wymaga podpór. W pierwszych latach powinna być regularnie – corocznie - przycinany. Później zabieg wykonuje się, gdy pnącze rozrośnie się zbyt intensywnie. U starszych okazów wiosną zaleca się przeprowadzić cięcie odmładzające – usuwając część najstarszych pędów. Po kwitnieniu skraca się pędy, usuwa słabe i formuje pożądany pokrój. Roślina znosi zanieczyszczenia powietrza.

Kokornak wielkolistny - zastosowanie w ogrodzie

Kokornak jest dobrą dekoracją altan, pergoli, pawilonów, trejaży i solidnych kratownic. Przy zastosowaniu odpowiednich podpór może zakryć mało dekoracyjne ściany domu, budynku gospodarczego lub wysokie ogrodzenia. Posadzony przy drzewie będzie „wspinał się” po jego pniu, tworząc ciekawy efekt. Pnącze to można stosować także jako roślinę okrywową. Nadaje się do wykorzystania w zieleni miejskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE