| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Woda ze studni

Woda ze studni

Korzystanie z wodociągu jest bardzo wygodne, ale nie wszędzie możliwe. Gdy w pobliżu działki nie ma sieci wodociągowej, rozwiązaniem jest budowa studni.

Decydując się na budowę studni, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy nie zabraniają tego przepisy dotyczące ochrony środowiska. Możliwość wykonania studni jest zwykle określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (o ile taki istnieje).

Budowa studni: o czym należy pamiętać?

Budowa studni może wiązać się z niemałym kosztem. Zależy on przede wszystkim od warunków gruntowo-wodnych na działce. Jeżeli w okolicy nie ma problemów z wodą – warstwa wodonośna zalega płytko i ma dużą wydajność, a przy tym można z niej czerpać wodę dobrej jakości – budowa własnego ujęcia nie będzie droga. Ale jeśli się zdarzy, że warstwa wodonośna jest położona kilkadziesiąt metrów pod ziemią, czekają nas większe kłopoty.

Przede wszystkim na budowę studni trzeba będzie uzyskać pozwolenie wodnoprawne (dla głębokości większej niż 30 m), a za głęboki odwiert zapłacimy odpowiednio więcej. Może się też okazać, że jakość wody nie spełnia wymagań stawianych wodzie pitnej. Ratunkiem jest wtedy zakup filtrów i kosztowne uzdatnianie wody.

Zobacz także:

Najpierw jednak musimy znaleźć miejsce, w którym pod powierzchnią ziemi jest dostatecznie wydajne źródło wody. Już na etapie wybierania działki warto się zainteresować, czy w okolicy nie ma problemów z wodą – dobrze jest popytać przyszłych sąsiadów, na jakiej głębokości ją znaleźli. Problemy z jej dostępnością mogą być w okolicy stawów, źródeł i dużych ujęć wody, na wyższym brzegu rzeki, na obszarach pagórkowatych i górzystych. Niestety, warstwy wodonośne mogą pod ziemią przeplatać się z warstwami nieprzepuszczalnymi nawet co kilkadziesiąt centymetrów, a wykonanie fachowej ekspertyzynie zawsze daje gwarancję szybkiego dotarcia do źródławody.

Jak znaleźć wodę na działce?

Wodę na działce można znaleźć na wiele sposobów, na przykład przez sondowanie elektrooporowe (mierzenie oporu elektrycznego podziemnych warstw), metodą potencjałową (mierzenie różnicy potencjałów naturalnie występujących w gruncie) czy przez próbne nawierty albo korzystając z istniejących map geologicznych. Znalezienie wody możemy też powierzyć różdżkarzowi. Trudno określić, która metoda jest najbardziej skuteczna i opłacalna – warunki gruntowo-wodne są bardzo zróżnicowane i nigdy nie ma pewności, że poszukiwania się powiodą.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Każda studnia, która dostarcza wodę pitną, musi być umiejscowiona zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych.

WAŻNE

Miejsce na studnię
Utrudnieniem przy wykonywaniu studni jest konieczność zachowania bezpiecznych odległości od obiektów mogących wpływać na jakość wody. Studnia powinna być usytuowana minimum 5 m od granicy działki (chyba że sąsiad zgodzi się na mniejszą odległość), 7,5 m od osi przydrożnego rowu, 15 m od szamba i budynków inwentarskich, 30 m od drenu rozsączającego ścieki oczyszczone biologicznie i 70 m od drenu lub pola rozsączającego ścieki nieoczyszczone.

Gdy woda traci jakość?

Instalacja wodna powinna dostarczać wodę dobrej jakości. Dbają o to dostawca wody i sanepid. Zdarza...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja wodna w domu – elementy, sposób...

Instalacja wodna w domu to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę...

Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym...

Po podziale nieruchomości instalacja wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone w sposób,...

Instalacja wodna. Rozprowadzenie rur do wody w...

Usytuowanie przyborów sanitarnych w remontowanej łazience zależy od możliwości doprowadzenia do nich...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?...

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do...

Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać?...

Budowa studni nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody oraz o...