| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w Twoim prysznicu?

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w Twoim prysznicu?

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia. Większość odpływów prysznicowych jest przeznaczona do zabudowania w podłodze. Jak poradzić sobie z problemem odprowadzenia wody w kabinie bez brodzika?

Odwodnienie punktowe po prysznicem

Odpływ punktowy, nazywany też wpustem podłogowym lub łazienkowym, składa się z korpusu z elementem odpływowym, osadnika zanieczyszczeń oraz zamknięcia syfonowego. Od góry całość jest przykryta rusztem (kratką). Po zabudowaniu w podłodze kratka jest jedynym widocznym elementem tego zestawu. Korpus wpustu może być z żeliwa, ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego, zwykle polipropylenu albo ABS. Najbardziej popularne są wpusty z tworzyw sztucznych. W droższych modelach wpustów korpus jest tylko elementem konstrukcyjnym, w tanich pełni jednocześnie funkcję zamknięcia wodnego. Odpływ z korpusu może być poziomy, skośny albo pionowy (nieruchomy lub z przegubem). Korpus może też mieć odgałęzienia boczne do przyłączania odpływów z innych przyborów sanitarnych, na przykład pralki.

W korpusie znajduje się osadnik, w którym gromadzą się zanieczyszczenia (włosy, piasek, kawałki mydła itp.). Dobrze, gdy jest wyjmowany, wtedy można go łatwo oczyścić.

Zamknięcie syfonowe o wysokości 30-50 mm może mieć postać pionowej przegrody w korpusie lub odcinka przewodu wygiętego w kształcie litery S i być – podobnie jak osadnik – wyjmowane na czas czyszczenia. Niektóre wpusty dodatkowo mają także:

  • nasadki – elementy dystansowe umożliwiające dopasowanie poziomu odpływu do wysokości posadzki w łazience;
  • ramy nośne – elementy montażowe (związane konstrukcyjnie z posadzką), na których opiera się ruszt;
  • kołnierze (górny i dolny) – pozwalające na szczelne połączenie wpustu z izolacją przeciwwilgociową ułożoną w warstwie jastrychu (górny) lub konstrukcyjną podłogi (dolny).

Jakie zastosować kratki w prysznicu natryskowym

Kratki wpustów prysznicowych są robione z żeliwa, ze stali nierdzewnej (dodatkowo może być pokryta warstwą farby antykorozyjnej) albo z tworzywa sztucznego. Wytrzymują ciągłą pracę w warunkach dużej wilgotności, są też odporne na używane w gospodarstwach domowych środki czystości i kosmetyki.

W kabinach prysznicowych nie są narażone na duże obciążenia, dlatego producenci bardziej się troszczą o ich wygląd niż wytrzymałość. Kratka może być klasycznie kwadratowa, ale też mieć kształt prostokąta lub koła. Wlot wody może mieć również formę powtarzających się łuków, półokręgów albo pasków.

Najpopularniejsze i najdroższe są kratki z polerowanej, szlifowanej lub satynowanej stali nierdzewnej o fantazyjnych kształtach wycinanych laserem lub metodą ciśnieniową. Producenci oferują także pokrywy, w których zamiast klasycznego rusztu jest puste pole przeznaczone do wypełnienia płytką terakoty. Taki wpust po zamontowaniu w podłodze jest niemal niewidoczny.

Wybierając wpust, warto zwrócić uwagę na to, czy jest samoczyszczący, to znaczy zaprojektowany w taki sposób, aby wraz z wodą zbierał różne zanieczyszczenia, oraz sprawdzić, czy w razie potrzeby oczyszczenie kanału odpływowego syfonu i osadnika będzie w miarę proste.

Odpływ punktowy umieszcza się zazwyczaj w centralnym punkcie podłogi w kabinie prysznicowej. Warunkiem jego prawidłowego funkcjonowania (skutecznego „zbierania” wody z całej powierzchni kabiny) jest odpowiednie ukształtowanie podłogi wokół niego. Spadek w kierunku kratki przykrywającej ruszt powinien być równomierny ze wszystkich stron: czterech (jeśli jest umieszczony centralnie) lub trzech (gdy w rogu kabiny).

Co to jest odwodnienie liniowe?

Są zbudowane z podłużnych korytek z częścią osadnikową i syfonem. Zazwyczaj korytka mają kształt mocno wydłużonych prostokątów, ale coraz częściej można kupić również kątowe (w kształcie litery L – doskonałe do montażu w narożniku) lub wyprofilowane w łagodny łuk.

Zobacz, jak prawidłowo zamontować odpływ liniowy:

Odpowiednie korytka oraz kołnierze przy odwodnieniu

Korytka są wytwarzane z tworzyw sztucznych (polipropylenu lub ABS), aluminium albo ze stali nierdzewnej. Mają długość od 40 do 120 cm, szerokość od 4 do 8 cm i wysokość 1,5-3 cm.

Płytsze są przeznaczone do montażu w podłogach wykończonych płytkami ceramicznymi, głębsze – dostosowane do grubszych okładzin, na przykład kamiennych.

Ciekawą propozycją są odwodnienia liniowe dające się przycinać na dowolną długość. Dostępne są też specjalne elementy umożliwiające ich rozbudowę (wydłużenie). Kołnierz, który mają niektóre modele korytek (poziomy – w korytkach mocowanych z dala od ściany lub poziomy i pionowy – w przeznaczonych do instalowania bezpośrednio przy jej krawędzi), zapewnia szczelność i ułatwia osadzenie odwodnienia w podłożu.

Odpowiednie syfony i ruszt w odpływie liniowym

Syfony odpływów liniowych mają wysokość od 65 do 160 mm. W korytkach metalowych są stałe – prostopadłe do korytka lub skierowane pionowo w dół, w wykonanych z tworzywa – stałe lub obrotowe, umożliwiające wykonanie podejścia pod wybranym kątem. Wydajność wpustów zależnie od konstrukcji zamknięcia wodnego i średnicy odpływu wynosi od mniej więcej 20 do blisko 72 l/min.Od góry korytka są przykryte rusztem, który z oczywistych względów jest znacznie dłuższy niż w odpływach punktowych, dzięki czemu płaszczyzna odbioru wody jest większa.

Ruszt ma zazwyczaj na całej długości otwory o rozmaitym kształcie. Są też ruszty tak zwane szczelinowe, które są raczej czymś w rodzaju pokrywy. Do odpływów z takim rusztem woda dostaje się szczeliną utworzoną między krawędziami pokrywy a brzegiem korytka. Większość dostępnych w sprzedaży rusztów to produkty ze stali nierdzewnej, polerowanej lub satynowanej. Można też spotkać konstrukcje ze szkła (w różnych kolorach) oraz przeznaczone do samodzielnego wypełnienia płytkami lub inną okładziną połogową (kamieniem, drewnem egzotycznym). Dla zwolenników niestandardowych rozwiązań producenci mają i inne propozycje – ruszty podświetlane diodami LED. Moduł oświetleniowy jest zaopatrzony w ładowarkę, która włącza zasilanie dopiero wtedy, gdy korytko wypełni się wodą. Jedno ładowanie wystarcza na blisko sto 15-minutowych kąpieli pod natryskiem.

W jaki sposób i gdzie montowac odpływ?

Odpływy liniowe proste montuje się zazwyczaj przy ścianie lub na granicy między kabiną prysznicową a łazienką, ale można je także umieszczać na środku lub w każdym innym miejscu odwadnianej powierzchni. Zależnie od umiejscowienia należy jednak odpowiednio – z jednej lub dwóch stron – ukształtować spadek posadzki w ich kierunku. Wysokość zabudowy można w pewnym zakresie regulować za pomocą nóżek montażowych. Wpust trzeba osadzić w taki sposób, aby jego górna krawędź znajdowała się minimalnie (mniej więcej 2 mm) poniżej przyszłej posadzki. Nóżki pomagają także wypoziomować odpływ w dwóch kierunkach: wzdłuż i w poprzek jego korpusu. Wewnętrzna powierzchnia korytek ma wyprofilowany spadek w kierunku odpływu i to on, a nie pochylenie korytka zapewnia właściwy odpływ wody. Dlatego korytko powinno być zamocowane idealnie poziomo. Miejsce montażu odwodnienia liniowego warto wcześniej skonsultować z glazurnikiem, ponieważ może mieć wpływ na wzór i sposób ułożenia posadzki.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak nie w podłodze, to...Gdzie jeszcze można zamontowac odpływ prysznicowy?

Producenci odpływów prysznicowych nie zasypiają gruszek w popiele. Najpierw były wpusty punktowe, potem liniowe, teraz można mieć w kabinie prysznicowej zupełnie gładką podłogę, a syfon i odpływ ukryć w ścianie.

Odpływ ścienny Scada (Kessel) z zamknięciem wodnym o wysokości 20 mm można zbudować na trzy sposoby – w płycie gipsowo- kartonowej, w ścianie murowanej oraz korzystając z gotowego modułu podłogowego. Podłączenie o średnicy 50 mm można zrobić z przodu albo z boku – po prawej lub lewej stronie. Nóżki montażowe pozwalają łatwo wypoziomować odpływ. Wysokość zabudowy wynosi nie więcej niż 80 mm do krawędzi płytki. Dzięki temu odpływ łatwo zabudować zarówno w nowo budowanych domach, jak i przy okazji modernizacji istniejących instalacji.

Od zewnątrz odpływ osłania pokrywa ze stali nierdzewnej. Może być podświetlana diodami LED, do wyboru w kolorze niebieskim, zielonym, czerwonym oraz RGB.

Podobny efekt można uzyskać dzięki stelażom Geberit: Duofix, GIS lub Uniflex z zamocowanym na nich syfonem. Po ich zabudowaniu na ścianie mamy niewielką prostokątną płytkę ze stali nierdzewnej w wybranym wykończeniu (chrom błyszczący, stal szczotkowana, biały alpine albo umożliwiającym wypełnienie własnym materiałem okładzinowym), a na styku krawędzi płytki z podłogą natrysku – szczelinę, którą do odpływu dostaje się woda. Za pokrywą znajduje się dające się łatwo wyjąć sitko na nieczystości. Rura odpływowa i syfon są ukryte w przestrzeni między ścianą łazienki a obudową stelaża wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych. Przewód przyłączeniowy, jak w każdym przypadku, musi być ułożony z wymaganym spadkiem. Łączna wysokość zabudowy to 11 cm, a więc mniej, niż potrzeba na odpływ w podłodze.

Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać? Jak wybudować ją bez błędów?

Budowa studni nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody oraz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać?...

Budowa studni nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody oraz o...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Sposoby na wodę na działce. Co robić z deszczówką?

W myśl przepisów woda deszczowa jest ściekiem. Za odprowadzanie jej do systemu kanalizacji trzeba...

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...