| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek, praktyczne porady
Aranżacja łazienki na poddaszu

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek, praktyczne porady

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych oczekiwań. Podpowiadamy co zrobić, by niepowtarzalny klimat, jaki ma każda łazienka na poddaszu, nie był jej jedynym atutem. Zobacz, jak zaaranżować przestrzeń poddasza, by urządzić modną i funkcjonalną łazienkę.

Poddasze to strefa domu najczęściej przeznaczona na sypialnie. Na łazienki zostaje już wtedy mało miejsca. Tymczasem łazienkę na poddaszu trudniej urządzić niż sypialnię. W sypialni łóżko uda się korzystnie ustawić choćby po kilku próbach. Natomiast, raz ustawioną ceramikę łazienkową, wannę czy kabinę prysznicową trudno przestawić. Skosy są sporym utrudnieniem w projektowaniu łazienki, dlatego dobre projeky łazienek są warte poświęcenia im większej uwagi.

Projekty łazienek na poddaszu - na co zwracać uwagę

Oglądając projekt domu, trudno się zorientować, czy łazienka na poddaszu będzie wygodna, a jej użądzenie nie sprawi problemu. W zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi. Na planach linią przerywaną zaznaczona jest czasem granica wysokości 190 cm – wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można stanąć, jaką powierzchnię zajmują niższe fragmenty wnętrza pod skośnym sufitem. Nie zawsze jednak jest to wyraźnie pokazane. Nie dajmy się zwieść, oglądając tylko rzut poddasza. Najwięcej o możliwości aranżacji łazienki powiedzą nam przekroje.

ZDANIEM EKSPERTA

Co zrobić, żeby łazienka na poddaszu była wygodna?

Tomasz Kośmider, ekspert w dziedzinie projektowania (Glazura Królewska)

Łazienka na poddaszu bardzo często przysparza wiele problemów przy wykańczaniu. Niemniej jednak producenci ceramiki łazienkowej wyszli klientom na przeciw i oferują wiele udogodnień, które można wykorzystać w łazience na poddaszu. Mamy m.in. możliwość zamówienia pod indywidualny wymiar ścianek do kabiny prysznicowej, dzięki czemu umieszczenie jej nawet pod dużym skosem nie jest problemem; obniżone stelaże podtynkowe do wc i bidetów - zaledwie 80 cm wysokości - co umożliwia nam ich instalacje przy niskich ściankach kolankowych itp.

Poddasze, to również pole do popisu dla projektantów wnętrz. Projekty łazienek na poddaszu są bardzo dobrze przemyślana, Tam każdy wolny fragment przestrzeni pod skosami jest wykorzystany na użyteczne wnęki, półki, schowki czy siedziska.

Łazienka na poddaszu, mimo że trudniejsza do zaaranżowania, przy zachowaniu wszelkich wytycznych dotyczących ergonomii i wygody korzystania, nie musi w niczym ustępować standardowym wnętrzom toalet.

Miejsce na wannę w łazience na poddaszu

Wanna bez nóżek ma wysokość 40-50 cm. Postawiona na nóżkach albo na obudowie ma 55-60 cm. Wyższe są wanny z hydromasażem – do 67 cm.

Człowiek siedzący w wannie ma czubek głowy na wysokości 95-110 cm. Zatem w co najmniej takiej odległości od poziomu posadzki powinien być skośny sufit w najniższym miejscu nad wanną.

Koniecznie musimy mieć swobodę ruchów nad krawędzią wanny, aby bez kłopotu do niej wchodzić. Wygodny dostęp do wanny jest szczególnie potrzebny w łazienkach, z których korzystają małe dzieci.

Przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm wolnej powierzchni. Potrzebujemy tam co najmniej 2 m wysokości, aby swobodnie stanąć obok wanny, i co najmniej 2,20 m, aby wytrzeć ręcznikiem głowę.

Natrysk i umywalka na poddaszu

Kabina prysznicowa wymaga wysokiej przestrzeni. Najmniejsze mają wymiary 80 x 80 cm, wygodniejsze są te wielkości 90 x 90 cm (mniej miejsca zajmują półokrągłe kabiny narożne). Przed kabiną potrzebna jest jeszcze wolna powierzchnia około 90 x 100 cm. Tyle musi być w łazience miejsca tam, gdzie sufit jest na wysokości 2,10 m. Najczęściej więc natrysk znajduje się najdalej ścianki kolankowej, często w pobliżu drzwi do łazienki (2,10 m).

Górna krawędź umywalki jest na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Chociaż ścianka tej wysokości wystarczy, aby wisiała przy niej umywalka, wygodniej jednak, gdy jest wyższa. Dopiero jednak ściana wysokości 190 cm pozwala na powieszenie nad umywalką lustra. Umieszczając umywalkę w łazience na poddaszu, rezygnujemy więc z przeglądania się podczas mycia. Przed umywalką potrzebna jest przestrzeń wysokości 2 m. Nad samą krawędzią umywalki może być trochę niżej, bo korzystając z niej, pochylamy się.

Wysokość ścianki instalacyjnej na poddaszu

Sedes i  bidet stojący wraz ze spłuczkami mają wysokość 80 cm. Wysokość wiszących to wraz ze stelażem około 130 cm. Tej wysokości musi być ścianka, przy której są instalowane. Górne krawędzie misek są na wysokości 40 cm od poziomu podłogi. Siedzący człowiek ma wysokość 130 cm. Gdy wstaje, powinien mieć sufit na wysokości 2 m nad powierzchnią wielkości co najmniej 60 x 80 cm.

Gdzie na poddaszu najlepiej ustawić pralkę?

Typowa pralka ma wysokość 85 cm. Korzystanie z tego urządzenia nie wymaga ciągłej pozycji pionowej. Schylając się i wkładając pranie, potrzebujemy przed nią, czyli w odległości 60 cm od ścianki, przy której stoi, co najmniej 150 cm wysokości. W miejscu, w którym się prostujemy, łazienka musi mieć wysokość 2 m.

 


Każde z urządzeń instalowanych w łazience wymaga innej wysokości mocowania i odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej swobodne korzystanie z niego. Należy o tym pamiętać, urządzając łazienkę na poddaszu.

Przeczytaj dodatkowo:
Urządzamy małą łazienkę – 4 projekty łazienki o...

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Pokazane projekty przekonują, że...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Nowości w ofercie GEBERIT

GEBERIT – producent zaawansowanych systemów sanitarnych, wyposażenia łazienek oraz...

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...