Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie zaprojektować łazienkę w nowym mieszkaniu?

2017-05-09 13:54
Łazienka
Autor: Marcin Czechowicz

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie niezbędne sprzęty, a do tego należy mieć na uwadze estetykę wnętrza. Jednak trzymając się kilku sprawdzonych zasad można stworzyć całkiem przestronne i wygodne pomieszczenie.

Odpowiednie odległości Projektowanie łazienki należy rozpocząć od uwzględnienia minimalnej wolnej przestrzeni przy wszystkich urządzeniach, tak by można było z nich wygodnie korzystać. Przy umywalce powinna ona wynosić około 100x70 cm, przed wanną czy brodzikiem przynajmniej 50 cm.

Co się zmieści w małej, funkcjonalnej łazience?

W mini pomieszczeniu problemem jest ciasnota i niewygoda, dlatego urządzając je trzeba skoncentrować się na poprawieniu jego funkcjonalności. Jeżeli jest to możliwe, warto powiększyć łazienkę, przesuwając jedną ze ścian lub jej fragment kosztem sąsiedniego pomieszczenia. Zmniejszenie sypialni lub salonu nie będzie się wiązało z dużą stratą powierzchni, a łazienka poszerzona o kilkanaście centymetrów będzie bardziej ustawna. W pomieszczeniu o powierzchni 6–8 m2 można urządzić wygodną i funkcjonalną łazienkę dla całej rodziny. Zmieszczą się w niej wanna, duża umywalka, miska sedesowa i pralka.

Jeśli powiększenie łazienki nie wchodzi w rachubę, można poprawić jej funkcjonalność, dopasowując wyposażenie do wielkości i kształtu pomieszczenia, a także stosując urządzenia wielofunkcyjne np. wannę z parawanem prysznicowym lub miskę sedesową z funkcją bidetu. Sprawdzi się też umywalka o opływowych kształtach i wanna ze ściętymi narożnikami. Coraz częściej też zamiast wanny, właściciele małych mieszkań w blokach wybierają kabinę prysznicową. Można ją ustawić w rogu lub między dwiema ścianami w wąskiej łazience. Aby zyskać trochę przestrzeni można zrezygnować z brodzika na rzecz odwodnienia liniowego. Takie rozwiązanie sprzyja też aranżacji bardziej nowoczesnego i funkcjonalnego wnętrza.

Jeśli jednak nie chcemy zrezygnować z wanny, dobrze jest wybrać taki model, który nie zajmie dużo miejsca – narożny lub o asymetrycznym kształcie. Producenci znając realia polskiego budownictwa mieszkaniowego i duże zapotrzebowanie na małe mieszkania, oferują coraz więcej urządzeń i produktów dostosowanych do wnętrz o ograniczonej powierzchni. Powstają nawet specjalne serie ceramiki przeznaczone do małych łazienek. Projektując niewielką łazienkę stajemy też przed wyborem między kompaktem stojącym, a miską ustępową mocowaną na stelażu ukrytym w ścianie. Aktualnie popularniejsze jest to drugie rozwiązanie, głównie z powodów estetycznych – nie jest widoczna instalacja i zbiornik na wodę, a przestrzeń nad stelażem można ładnie i funkcjonalnie wykorzystać na szafkę lub półkę. Najmniejsze miski podwieszane mogą mieć 36 cm szerokości i tylko 48 cm długości. Na stelaż podtynkowy z obudową z płyty gipsowo-kartonowej trzeba przeznaczyć od 15 do 20 cm. Natomiast standardowy kompakt stojący ma zwykle około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. W przypadku małego metrażu zyskanie nawet kilku dodatkowych centymetrów ma naprawdę duże znaczenie.

Jak zmienić małe pomieszczenie w funkcjonalną łazienkę?

Duże płytki ceramiczne – wielkie formaty dadzą jednolitą, spokojną, a więc iluzorycznie większą płaszczyznę.
Błyszczące materiały odbijające światło – lśniące płytki ceramiczne, metaliczne mozaiki, szkło, lakierowane meble na wysoki połysk, chromowane baterie. Również duże tafle luster bez ram lub lustrzane płytki spowodują, że mała łazienka wyda się większa. Ale już dwa lustra naprzeciwko siebie powtarzające swoje odbicia wprowadzą niepokojący chaos niepożądany w łazience.
Jasne i delikatne chłodne barwy – ściany, podłogę i sufit dobrze jest wykończyć materiałami w chłodnych odcieniach: bieli, szarości, bladego fioletu, błękitu, jasnej zieleni lub pudrowego różu. Kolory te sprawiają, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie przestrzeni w małej łazience.
Odpowiedni układ płytek – prostokątne płytki ceramiczne ułożone poziomo powiększą optycznie i poszerzą łazienkę. I odwrotnie, ułożone pionowo „wyciągną” zbyt niskie wnętrze. To samo dotyczy deseni: pasów i motywów układających się w pasy. Z reguły wzorzyste płytki ceramiczne zmniejszają optycznie łazienkę. Wprowadzają wrażenie męczącego nadmiaru i przytłaczają. Alternatywą dla deseni i kolorowych wzorów są modne płytki o wyraźnej fakturze. Są urozmaiceniem, nie zmniejszając łazienki optycznie.
Gładkie i bezbarwne szkło – kabina prysznicowa lub parawan nawannowy z lekkimi chromowanymi profilami i przezroczystym, bezbarwnym szkłem nie podzieli łazienki na mniejsze strefy.
Dobre oświetlenie – odpowiednio zaprojektowane oświetlenie, o właściwej barwie i intensywności sprawi, że mała łazienka wyda się czystsza i większa.
Fototapeta – dobrze dobrane zdjęcie doda głębi niedużej łazience. Aby fototapety nie zniszczyła para i wilgoć, powinna być ona laminowana albo naklejona na szkło.
Porządek we wnętrzu – kosmetyki i drobne przedmioty powinny być schowane. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym mała łazienka wyda się przestronniejsza i bardziej uporządkowana. Warto również zadbać, by już przy wejściu do łazienki widoczne było jak najwięcej wolnej podłogi. Ten trik gwarantuje iluzję większej przestrzeni. To także argument, żeby w małej łazience zainstalować podwieszane urządzenia sanitarne.

Standardy funkcjonalnej łazienki w nowym mieszkaniu

W małych mieszkaniach łazienka zwykle jest połączona z WC. Jeśli decydujemy się na większe mieszkanie, czyli takie powyżej 65 m2, można rozdzielić te dwie funkcje co znacznie podwyższy standard mieszkania. Komfortowa i funkcjonalna łazienka bez WC powinna mieć wielkość nie mniejszą niż 4 m2, a posiadającą miskę ustępową min. 5 m2. Jeśli uda się wydzielić trochę miejsca na oddzielne WC to wygodne będzie już pomieszczenie o wielkości 1,5 m2.

Projektant budynku powinien zadbać o to, aby w łazienkach można było umieścić wannę lub prysznic, umywalkę, miskę ustępową oraz pralkę. Do wszystkich tych urządzeń musi być nieskrępowany dostęp, co zazwyczaj udaje się w łazienkach ok. 5 m2. Większe mieszkania np. powyżej 70 m2 lub 3 pokojowe i w górę, często mają w standardzie zapewnione 2 łazienki.

Przyzwyczailiśmy się już, że łazienka w bloku równa się brak okna w tym pomieszczeniu. Ale nie musi tak być, ponieważ mieszkania w tzw. nowym budownictwie odchodzą od stereotypów i w łazience znajdującej się w bloku możemy poczuć się jak w domu poprzez posiadanie okna. Zapewnia ono dostęp naturalnego światła, które pomaga podczas wykonywania codziennych zabiegów higienicznych. Oszczędzamy również prąd oraz mamy dostęp świeżego powietrza i dobrą wentylację. Naturalne światło działa również antybakteryjnie, co w łazience nie jest bez znaczenia. Natomiast stara, poczciwa łazienka bez okna zapewnia poczucie intymności i łatwiejszą aranżację wnętrza.

Inwestycje deweloperskie. Mieszkania pokazowe z funkcjonalnymi łazienkami

Zdaniem eksperta

Aranżowanie przestrzeni w łazience nie jest łatwym zadaniem, bowiem wymaga wiedzy i doświadczenia. Warto zwrócić uwagę na jedną z najistotniejszych spraw, a mianowicie na odpowiednią wentylację, o której zdarza się nam zapominać lub też kanały wentylacyjne są zasłaniane celowo, gdyż nie współgrają z wystrojem wnętrza. Prawidłowa wentylacja łazienki zdecydowanie wpłynie na jej funkcjonalność w przyszłości - Joanna Herstowska, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Inwestycja Nowe Złotniki pod Poznaniem. Deweloper: Duda Dewelopment

Osiedlu Nowe Złotniki to miejsce wymarzone dla rodzin. Lokalizacja osiedla pozwala na spędzenie kilku chwil na wolnym powietrzu w otoczeniu przyrody, podaruje odrobinę spokoju oraz wypoczynek po cały dniu pracy, ale też zapewni bliskość miejsc, z których każdy z nam codziennie korzysta. W pobliżu znajdują się szkoły, przedszkola, sklepy, urzędy, obiekty sportowe oraz place zabaw. Osiedle posiada pełną infrastrukturę gminną - drogi, chodniki i oświetlenie.

Murator.tv: Urządzamy małe, funkcjonalne mieszkanie

Nawet małe mieszkanie może sprawiać wrażenie większego i bardziej przestrzennego.Pomysły i triki na powiększenie małych wnętrz zdradza architekt

Małe wnętrza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie