| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Wybór i montaż grzejników ozdobnych. Eleganckie i skuteczne ogrzewanie domu

Wybór i montaż grzejników ozdobnych. Eleganckie i skuteczne ogrzewanie domu

Zwykłe grzejniki nie są ozdobą wnętrz. Są jednak takie, których na pewno nie powinno się ukrywać. Grzejniki dekoracyjne, mimo że służą do ogrzewania domu, mogą być również jego ozdobą. Warto jednak wiedzieć, jak dobrać grzejnik, by sprawdził się zarówno w roli ogrzewania, jak i dekoracji.

Ogrzewanie domu - pokazywać czy ukrywać?

Zwracamy coraz większą uwagę na estetykę wnętrz, a wiszące pod oknami kaloryfery nie mają na nią dobrego wpływu. Dlatego w nowych domach często są stosowane systemy grzewcze, których nie widać – ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Do miejsc, w których lepszym rozwiązaniem są jednak grzejniki konwekcyjne, można wybrać te dekoracyjne, bo oprócz tego, że grzeją, są także atrakcyjną ozdobą.

Grzejniki dekoracyjne nie tylko łazienkowe

Duża część grzejników dekoracyjnych to urządzenia stworzone z myślą o zastosowaniu w łazience. Mają służyć do wieszania na nich mokrych ręczników, nazywa się je więc suszarkowymi. Są zbudowane z pionowych stalowych rur (kolektorów) połączonych wieloma poziomymi, cieńszymi rurkami – prostymi albo wygiętymi – a czasami z jednej rury wielokrotnie wygiętej – w formie meandra.

Określenie „dekoracyjne” jeszcze bardziej pasuje do takich, w których zamiast rur zastosowano profile o przekroju owalnym, prostokątnym lub trójkątnym. Niekiedy są one jeszcze dodatkowo osłonięte ozdobnymi panelami o rozmaitych kształtach.

Aby łatwiej było dopasować je do wystroju wnętrz, stosuje się powłoki wykończeniowe inne niż typowy biały lakier. Lakierowanie proszkowe wprawdzie dominuje, ale kolory bywają różne (błyszczące, matowe, metaliczne). Wiele grzejników ma powierzchnię chromowaną, ze stali nierdzewnej, mogą być też pokryte mosiądzem (i zabezpieczone lakierem bezbarwnym).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Formy grzejników ozdobnych przeznaczone do pomieszczeń innych niż łazienki są kształtowane niemal dowolnie. Profile, z których są wykonywane, mają więc często układ pionowy, mogą mieć też zupełnie płaską powierzchnię czołową, a niekiedy są bryłami o nieregularnych kształtach.

Powierzchnia czołowa grzejników płaskich może być z materiałów imitujących kamień, a nawet drewno. Czasem także są na niej zdjęcia – na specjalne zamówienie mogą pochodzić z naszej własnej kolekcji. W przedpokoju przydają się lustro i wieszaki – można je mieć razem z grzejnikiem. Ławka ułatwiająca zmianę obuwia również może grzać i jednocześnie przyspieszać jego wysychanie.

Skomplikowane kształty niektórych grzejników ozdobnych stwarzają wrażenie, że mamy do czynienia nie z urządzeniem grzewczym, lecz z oryginalną rzeźbą. Ich duża powierzchnia oddawania ciepła – podobnie jak w grzejnikach z dodatkowymi panelami osłaniającymi elementy grzejne – sprawia, że większa część emitowanego przez nie ciepła jest przekazywana do otoczenia przez promieniowanie, a mniejsza przez konwekcję (ruch powietrza). Ma to dobry wpływ na komfort cieplny osób przebywających w ogrzewanym w ten sposób wnętrzu.

WARTO WIEDZIEĆ

Co sprawdzić przed wyborem grzejnika?

  • Moc grzejnika. Podstawowym zadaniem grzejnika jest ogrzewanie, więc najważniejszym kryterium przy jego wyborze nie powinien być wygląd, tylko moc cieplna.
  • Dopasowanie do instalacji. Dowiedz się, czy można go zastosować, jeśli instalacja jest typu otwartego (z kotłem na paliwo stałe), z rur miedzianych albo są w niej inne grzejniki miedziane lub aluminiowe.
  • Wielkość grzejnika. Upewnij się, czy jego wymiary odpowiadają wielkości miejsca, w którym ma być zainstalowany, i czy układ jego króćców podłączeniowych nie pociąga za sobą konieczności znacznych przeróbek instalacji.

Jak wybrać odpowiednią moc grzejników ozdobnych?

Szukając grzejników, możemy się natknąć na informację o tym, że mają mniejszą lub większą wydajność w zależności od tego, z jakiego są materiału – na przykład że grzejnik chromowany jest nawet o 50% mniej wydajny od takiego samego polakierowanego na biało. Nie oznacza to jednak, że z tego powodu lepiej zrezygnować z odpowiadającego nam designu. Istotne jest tylko, żeby znaleźć model grzejnika o niezbędnej w danym przypadku mocy grzewczej. Informację o niej znajdziemy w jego danych technicznych. Ale trzeba jeszcze umieć ją zinterpretować.

Zwykle podawana jest moc grzejnika uzyskiwana przy określonej wartości temperatury: wody zasilającej instalację, powracającej z niej oraz panującej w ogrzewanym pomieszczeniu. Na ogół jest to odpowiednio 75, 65 i 20oC. Trzeba się zatem upewnić, czy te parametry są w danym przypadku odpowiednie.

Autor: Marcin Czechowicz

Jeśli nasza instalacja jest zaprojektowana z założeniem innych wartości (na przykład temperatura zasilania 80oC, a powrotu 60oC) albo dobieramy grzejnik łazienkowy, pracujący w pomieszczeniu (łazienka), w którym temperatura obliczeniowa powinna wynosić 24, a nie 20oC, to niezbędną moc grzejnika musimy obliczyć, mnożąc projektowe obciążenie cieplne przez odpowiedni współczynnik korekcyjny (jego wartość powinniśmy znaleźć w materiałach informacyjnych producenta grzejników). Dopiero uzyskany wynik jest podstawą do doboru grzejnika.

Moc grzejnika ozdobnego jest związana z wielkością i na przykład taki, który pracuje w instalacji o parametrach wody 75/60oC, musi mieć mniej więcej półtora raza większą powierzchnię od działającego w instalacji o parametrach 90/70oC, by generowały taką samą moc cieplną. Nie musimy szukać grzejnika o mocy identycznej jak wynik obliczeń. Wystarczy, że jest do niego zbliżona. Może być nawet nieco niższa – różnica 5% nie wpłynie zauważalnie na komfort cieplny w pomieszczeniu.

Grzejnika o mocy większej niż obliczona kupować nie warto – korzyści z tego nie odczujemy, a będzie on wtedy większy i w związku z tym droższy. Natomiast nie trzeba się obawiać, że z powodu zastosowania większego grzejnika w pomieszczeniu będzie za ciepło. Nad tym, by tak nie było, czuwa montowany przy grzejniku zawór z głowicą termostatyczną automatycznie regulujący przepływ czynnika grzewczego tak, by w pomieszczeniu była utrzymywana stała temperatura.

Montaż grzejnika nie tylko pod oknem

Grzejniki zwykle umieszcza się pod oknami – tam występują największe straty ciepła i ze względu na sposób, w jaki rozchodzi się ono z grzejników, takie ich usytuowanie jest najkorzystniejsze. Gdy na zewnątrz jest zimno, wewnętrzna powierzchnia szyb ma temperaturę niższą niż ściany, podłoga i sufit, do tego zimne powietrze może napływać z zewnątrz przez szczeliny lub nawiewniki w oknie. Ciepłe powietrze unoszące się znad gorącego grzejnika może sprawić, że tego nie odczujemy. Od razu miesza się bowiem z zimnym z okolic okna i w rezultacie do pomieszczenia trafia już wyłącznie podgrzane.

Gdy przewidujemy montaż grzejnika przy ścianie przeciwległej do tej z oknem, musimy zdawać sobie sprawę, że zanim zimne powietrze do niego dotrze, musi przepłynąć przez całe pomieszczenie wzdłuż podłogi. Przy oknie pozbawionym „kurtyny cieplnej” może nam być chłodno, bo ciepło z naszego ciała wypromieniowuje w kierunku zimnej powierzchni, w wyniku czego odczuwamy dyskomfort.

Grzejniki dekoracyjne rzadko kupuje się, by wisiały pod oknem. Zwykle umieszcza się je w innych, bardziej eksponowanych miejscach. Aby uniknąć dyskomfortu cieplnego, moc grzejnika instalowanego na ścianie wewnętrznej przeciwległej do ściany zewnętrznej z oknem powinno się zatem zwiększyć o 10%, a jeśli ma być zawieszony wysoko (pod sufitem) – nawet o 25%.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Zapowietrzone grzejniki w domu – przyczyny...

Zimne grzejniki i głośna praca instalacji to objaw jej zapowietrzenia. Co więcej, powietrze w kaloryferach...