| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Wybór grzejników najlepiej z projektem instalacji c.o.
Instalacja c.o. z projektem

Wybór grzejników najlepiej z projektem instalacji c.o.

Dlaczego dobierając grzejniki, warto mieć projekt instalacji c.o.? Ponieważ zawiera on wszelkie informacje niezbędne do prawidłowego wykonania instalacji centralnego ogrzewania przez instalatora. Często zdarzają się bowiem przypadki, że instalacja, która przed modernizacją dobrze grzała, po wymianie grzejników nie zapewnia nam należytego komfortu. Zobacz, jak się przed tym ustrzec...

Co obejmuje projekt instalacji c.o.?

W projekcie instalacji centralnego ogrzewania są obliczone średnice przewodów i jest określony materiał, z jakiego ma być wykonana instalacja. Jest dobrany rodzaj armatury oraz są wyliczone nastawy zaworów termostatycznych.

Są też oczywiście obliczone straty ciepła w pomieszczeniu albo od razu podana jest moc grzejnika. Jest ona zazwyczaj większa od tych strat, żeby czas nagrzewania zimnego pomieszczenia (ogrzewanego z przerwami lub z tak zwanym osłabieniem nocnym) nie był zbyt długi (ustala się to i oblicza zgodnie z normą PN-EN 12831). Nic, tylko kupować...

Budujesz dom, wymieniasz instalację - wykonaj projekt

Wybór grzejników najlepiej z projektem instalacji

Jeśli nabywamy gotowy projekt domu, projekt instalacji c.o. jest jednym z elementów dokumentacji wchodzących w jego skład. Nie musimy za niego dodatkowo płacić.

Jeśli zamawiamy projekt indywidualny u architekta albo modernizujemy stary dom, powinniśmy zlecić przygotowanie projektu instalacji grzewczej.

Jednak inwestorzy przystępujący do remontu rzadko się na to decydują, sądząc naiwnie, że zamiast dziesięciu zdemontowanych żeliwnych „żeberek” wystarczy zamontować nowy dziesięcioczłonowy grzejnik aluminiowy, ewentualnie dodać dwa człony „dla bezpieczeństwa” i wszystko będzie w porządku. Niekoniecznie.

Jeżeli zamierzamy wymienić grzejniki, powinniśmy najpierw ustalić, dla jakich parametrów wody była zaprojektowana stara instalacja, określić obliczeniową moc cieplną i – jeśli nowe parametry mają być inne – spróbować przeliczyć moc starych grzejników na nowe parametry. W przeciwnym razie nawet instalacja, która przed modernizacją dobrze grzała, po wymianie grzejników może nie zapewnić nam należytego komfortu.

Wybieramy grzejniki wodne: jakie będą najlepsze...

Żaden grzejnik c.o. nie jest idealny lub kiepski. Każdy ma i zalety, i pewne ograniczenia w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zapowietrzona instalacja centralnego ogrzewania:...

Zapowietrzone grzejniki nie nagrzewają się prawidłowo, przez co pomieszczenia nie są odpowiednio ogrzane....

Grzejnik schowany w podłodze. Grzejniki kanałowe...

Grzejniki kanałowe doskonale ogrzewają dom, chronią przed napływem zimnego powietrza z tarasów i...

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak...

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Zapowietrzony kaloryfer – jakie mogą być skutki...

Powietrze w grzejnikach to skutek zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania. Głośne odgłosy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.