| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy trzeba wtedy wymieniać całą instalację grzewczą?

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy trzeba wtedy wymieniać całą instalację grzewczą?

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają poprawy. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup nowych kaloryferów warto wiedzieć, czy taka wymiana jest potrzebna oraz przy okazji jakich prac najlepiej ją przeprowadzić.

Niektórzy sądzą, że wymiana grzejników w instalacji centralnego ogrzewania jest tak prostym przedsięwzięciem, że nie potrzeba do tego ani doświadczonego instalatora, ani tym bardziej projektanta. Jeżeli jednak chcemy mieć z niej prawdziwy pożytek, a nie tylko efekt czysto kosmetyczny, warto ją dobrze zaplanować. Sama wymiana grzejników bez poprawy innych elementów instalacji centralnego ogrzewania zwykle nie ma większego sensu.

Jeśli z różnych powodów, na przykład finansowych, planuje się rozłożenie modernizacji centralnego ogrzewania na kilka etapów, wymiana grzejników powinna być ostatnim z nich, po zmianie źródła ciepła na bardziej efektywne, zainstalowaniu automatyki i wymianie rur. Chyba że ze względu na ich stan techniczny jest konieczna natychmiast.

Wymiana grzejników – jak sprawdzić zużycie techniczne urządzeń?

Na wymianę najczęściej decydują się posiadacze starych żeliwnych grzejników członowych. Żeliwo jest bardzo trwałym materiałem, więc grzejnik żeliwny niemający śladów korozji, dobrze zabezpieczony od zewnątrz warstwą farby, może nie wyglądać na mocno zniszczony. Dopiero gdy zajrzy się do jego wnętrza, można ocenić, czy po wypłukaniu może i powinien dalej pracować, czy trzeba go wymienić. Jeżeli kontrola grzejników wypadnie pozytywnie, można je zostawić, o ile nie przeważą argumenty estetyczne.

Gdy decydujemy się na wymianę instalacji centralnego ogrzewania, bo przewody są niedrożne, skorodowane i przez to nieszczelne albo ze względu na przebudowę wnętrz w domu konieczna jest zmiana ich przebiegu, zwykle towarzyszy jej wymiana wszystkich grzejników bez względu na ich techniczne zużycie. Pozostawiając stare grzejniki, można by wprawdzie zaoszczędzić, ale nawet gdy je w miarę starannie wypłuczemy, nowe cieńsze rury mogą się szybko zanieczyścić tym, czego nie uda się usunąć. Dodatkowo efekt estetyczny takiej modernizacji będzie zdecydowanie mniej spektakularny.

WARTO WIEDZIEĆ

Płukanie grzejnika

Grzejnik płucze się, żeby usunąć z niego szlam zgromadzony na dole oraz przylegający do ścianek. Należy go zdemontować i przez kilkanaście minut przepuszczać przez niego wodę. Najlepiej robić to w pomieszczeniu mającym wpust podłogowy (kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym, pralni) lub na zewnątrz domu (za pomocą węża ogrodowego) w miejscu, gdzie woda w miarę swobodnie wsiąknie w grunt i nie utworzy kałuży. Trzeba pamiętać, że może być mocno zanieczyszczona.

Przepływ powinien być dość intensywny i trwać do czasu, aż woda przepuszczona przez grzejnik będzie czysta. Dobrze jest zmieniać położenie grzejnika podczas płukania. Grzejnik żeliwny jest ciężki, więc nie jest to zadanie dla jednej osoby. Bardziej gruntowne czyszczenie instalacji umożliwiające pozbycie się z niej nie tylko szlamu, ale także przytwierdzonego do ścianek kamienia najlepiej zlecić firmie zawodowo zajmującej się konserwacją instalacji i dysponującej odpowiednim do tego celu sprzętem.

Wymianą grzejników najlepiej przeprowadzić podczas modernizacji całego domu

Ważnym argumentem przemawiającym za wymianą grzejników jest modernizacja całego domu. Gruntowne ocieplenie budynku, zastąpienie zniszczonych drewnianych okien plastikowymi, zmiana przeznaczenia pomieszczeń, a w konsekwencji zmiana zapotrzebowania na ciepło powinny być impulsem do przeprojektowania instalacji centralnego ogrzewania. Można się spodziewać, że moc starych grzejników okaże się za duża do nowych potrzeb wynikających ze zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło.

Wymiana grzejników – jakie grzejniki są obecnie najlepsze?

Zmiana źródła ciepła na nowoczesne, niskotemperaturowe (na przykład w przypadku urządzenia gazowego dodatkowo kondensacyjne) skutkuje zazwyczaj zmianą parametrów wody grzejnej. Gdy temperatura zasilania i temperatura powrotu są niższe i różnica między nimi jest znacznie mniejsza niż w starych instalacjach, potrzebne są grzejniki o innych wymiarach. W nowoczesnych instalacjach centralnego ogrzewania wyposażonych w elementy automatycznej regulacji powinny być zamontowane grzejniki o cienkich ściankach i małej pojemności wodnej, a nie żeliwne, których ścianki są grube i w których mieści się znacznie więcej wody. Mając takie grzejniki, trudniej utrzymać komfort cieplny. Długie nagrzewanie się i powolne stygnięcie mogą skutecznie utrudnić automatyczne sterowanie i zniweczyć nadzieję na wynikające z tego oszczędności.

Nowoczesne grzejniki wyposażone w automatyczne zawory sterujące łatwiej i przede wszystkim szybciej dopasowują wydajność do stale zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło. Dzięki temu pomieszczenia nie są ani przegrzewane, ani niedogrzewane. W ślad za tym idzie mniejsze zużycie energii do ogrzewania, a mieszkańcy mogą się czuć bardziej komfortowo.

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników...

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we wnętrzu....

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...