| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Grzejnik – nowa jakość i estetyka

Grzejnik – nowa jakość i estetyka

Grzejniki powinny być dobrane przede wszystkim do rodzaju i parametrów instalacji centralnego ogrzewania. O ich wyborze często decyduje także miejsce montażu oraz przekładające się na to względy praktyczne i estetyczne

Autor: PURMO

Grzejniki nie są już tylko obowiązkowym elementem wyposażenia wnętrza – stały się jego prawdziwą ozdobą

Obecnie w jednej instalacji grzewczej umieszcza się wiele różnych grzejników. Niektóre bowiem lepiej sprawdzają się w salonie i sypialni, inne zaś w łazience czy holu. Najważniejszym kryterium ich doboru jest projekt instalacji grzewczej, który określa między innymi moc poszczególnych grzejników. Uwzględnia on przy tym zapotrzebowanie domu na ciepło, typ instalacji (zamknięta czy otwarta), materiał, z jakiego mają być wykonane rury, rodzaj źródła ciepła, przeznaczenie ogrzewanych pomieszczeń, a także miejsce montażu grzejników.

Jaki mamy wybór?

Oferta producentów grzejników jest bardzo bogata. Urządzenia te różnią się nie tylko budową czy kształtami, ale też materiałem, z jakiego zostały wykonane.
Stalowe. Spośród grzejników stalowych najchętniej wybieramy płytowe. Takie urządzenia są dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy zastosować grzejnik o niewielkich wymiarach, lecz o zwiększonej mocy – wystarczy wybrać urządzenie z większą liczbą płyt. Grzejniki płytowe charakteryzuje też mała pojemność wodna – szybko reagują więc na sygnały pochodzące z urządzeń automatycznej regulacji, dzięki czemu ich pracą można łatwo sterować. Są jednak wrażliwe na jakość wody w instalacji – ich trwałość maleje, gdy dostaje się do niej tlen.
Aluminiowe. Mają zwykle budowę członową. Ze względu na dużą przewodność cieplną szybko się nagrzewają. Można też łatwo sterować ich pracą. Zaleta ta jest szczególnie istotna w okresach przejściowych – wiosną i jesienią – gdy występują znaczne wahania temperatury na zewnątrz i często trzeba szybko podnieść temperaturę wnętrza.
Żeliwne. Grzejniki te cechuje duża odporność na korozję, dlatego chętnie wykorzystuje się je w otwartych instalacjach grawitacyjnych z kotłem na paliwa stałe. Charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną, która powoduje, że trudniej sterować ich pracą.
Konwektorowe. Poleca się je głównie do układów zamkniętych z pompą obiegową. Mają zwykle niewielkie wymiary – są długie, lecz niezbyt wysokie. Montuje się je zazwyczaj na niedużych nóżkach do podłogi. Chętnie stosowaną, również w domach jednorodzinnych, odmianą takich grzejników są urządzenia kanałowe – przeznaczone do montażu w podłodze.

Ozdobny – w salonie i sypialni

Funkcje nowoczesnych grzejników nie kończą się na dostarczaniu ciepła do pomieszczeń. W salonie, pokojach dzieci czy sypialni coraz częściej grają również rolę dekoracyjną, stając się ich oryginalnym akcentem. Wśród grzejników pokojowych dużą popularnością cieszą się obecnie wąskie pionowe modele o płaskiej powierzchni czołowej, która może być wykonana z materiałów imitujących np. kamień naturalny czy drewno lub wykończona dekoracyjnym nadrukiem. Na specjalne zamówienie płytę czołową grzejnika może też zdobić zdjęcie z naszego rodzinnego albumu – zamienia się on wówczas w pamiątkowy obraz. Takie grzejniki mają zwykle podłączenia dolne, znajdujące się na środku. Coraz częściej w ofercie producentów pojawiają się też dekoracyjne grzejniki ścienne przypominające oryginalne rzeźby. Ich skomplikowane kształty tworzą dużą powierzchnię oddawania ciepła, dzięki czemu mogą skutecznie ogrzać niemałe wnętrze. Takie grzejniki wykonywane są m.in. ze specjalnego betonu, mineralnego kompozytu czy granulatu. Duża różnorodność kształtów i rozmiarów grzejników pokojowych pozwala na ich montaż w wielu nietypowych miejscach, dzięki czemu można je wkomponować w każdą, nawet niewielką przestrzeń i dogrzewać te części pomieszczenia, które są bardziej narażone na straty ciepła. Przykładem takiego rozwiązania jest montaż długich, bardzo wąskich grzejników na słupach oddzielających duże przeszklenia.

 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: KALMAR

Grzejniki w kształcie klocków? Czemu nie! Ciekawym pomysłem na zapewnienie odpowiedniej mocy grzewczej jest zestawienie obok siebie kilku ozdobnych grzejników

Dostosowany do potrzeb – w kuchni

Producenci grzejników coraz częściej oferują nam produkty przeznaczone do konkretnych pomieszczeń. Ciekawym przykładem grzejników dedykowanych do kuchni są urządzenia z funkcją barku, który może służyć jako funkcjonalny bufet. Ponieważ taki grzejnik jest podłączany do instalacji grzewczej bezpośrednio z podłogi, może być ustawiony w dowolnym miejscu pomieszczenia. W naszych kuchniach coraz częściej goszczą również grzejniki drabinkowe (oprócz ogrzewania pomieszczenia służą też np. jako suszarka do ściereczek). Także w ich przypadku dobrze sprawdzą się modele mocowane do podłogi. Montaż takiego grzejnika należy zaplanować jeszcze przed poprowadzeniem instalacji, aby można było w odpowiednim miejscu wyprowadzić przewody (zasilający i powrotny). W niewielkich kuchniach dobrze sprawdzą się również grzejniki półokrągłe przeznaczone do montażu w narożu ściany.

Praktyczny – w łazience

Wśród grzejników łazienkowych prym wiodą urządzenia drabinkowe, które umożliwiają nam jednocześnie ogrzewanie pomieszczeń oraz suszenie mokrych ręczników. Między innymi z tego względu ich moc zwiększa się o minimum 20%. Zbudowane są one z kolektorów pionowych umieszczonych obok siebie (mogą się znajdować z prawej lub lewej strony grzejnika albo pośrodku). Urządzenia tego typu wykonuje się z wysokiej jakości rur stalowych, miedzianych lub aluminiowych. W przypadku grzejników łazienkowych szczególnie istotne są zabezpieczenia antykorozyjne i lakiery. Muszą one być najwyższej jakości ze względu na wyższą wilgotność powietrza w łazienkach.

Na miarę – pod skosami i w holu

Na poddaszu grzejniki umieszcza się m.in. pod oknami połaciowymi, na ściance kolankowej. Rodzaj zastosowanego urządzenia będzie więc zależał w dużej mierze od jej wysokości. Jeśli ścianka ma co najmniej 80 cm wysokości, bez problemów możemy zawiesić na niej grzejnik o standardowej wysokości 60 cm. Pozostawiając min. 10 cm przestrzeni nad podłogą i 10 cm pod oknem, zapewnimy mu optymalne warunki pracy. Czasami jednak zdarza się, że ścianka kolankowa ma znacznie mniejszą wysokość niż standardowe 80-110 cm. Również w tym przypadku nie powinniśmy mieć problemu z zamontowaniem grzejnika pod oknem połaciowym. Na r ynku znajdziemy bowiem wiele grzejników płytowych czy żeberkowych o różnej wysokości i długości.W holu dobrze sprawdzają się grzejniki dekoracyjne z lustrem oraz wieszakami, na których można powiesić okrycie wierzchnie, a także poziome grzejniki montowane do podłogi, z funkcją siedziska. Ogrzewają one pomieszczenie i pozwalają wygodnie zakładać czy zdejmować buty. Ciekawą propozycją są również grzejniki pionowe z płytą czołową wykończoną specjalną szybą, po której można pisać flamastrami (jak na tzw. tablicach suchościernych).

Przeczytaj dodatkowo:
Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon...

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Jakie grzejniki kupić decydując się na...

Wymieniając grzejniki w domu, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych tych...

Zapowietrzony kaloryfer – jakie mogą być skutki...

Powietrze w grzejnikach to skutek zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania. Głośne odgłosy...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...