| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie samochodu, szorowanie nawierzchni

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie samochodu, szorowanie nawierzchni

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki ciśnieniowe. Trudno dziś sobie wyobrazić mycie elewacji domu bez wykorzystania takiego urządzenia. Zobacz, do czego jeszcze przyda się myjka, jak wybrać najlepszą i jak jej używać.

Autor: Karcher

Silny strumień wody doskonale usuwa brud z karoserii, kół i podwozia

Myjka ciśnieniowa, dzięki elektrycznej pompie podaje wodę pod wysokim ciśnieniem, która odrywa nawet silnie przylegający brud od powierzchni, dzięki czemu czyszczenie przebiega szybko i bezproblemowo. Aby myjka mogła zadziałać, trzeba podłączyć ją do instalacji wodnej lub alternatywnego źródła wody np. beczki. Najczęściej do użytku domowego stosowane są urządzenia zasilane elektrycznie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co wyczyścimy myjką ciśnieniową

O elewacji już wspomnieliśmy. Silny strumień pozbawi ja zabrudzeń i co ważne dotrze wysoko, zwalniając cię z potrzeby wdrapywania się na drabinę. Jeżeli dom jest rzeczywiście wysoki wówczas można wykorzystać specjalną lancę teleskopową, która umożliwia czyszczenie nawet na wysokości 4 m. Myjki to sprzęt znany zwłaszcza z myjni samochodowych. Zamiast płacić ich właścicielom można zainwestować, kupić myjkę i mieć myjnię bezdotykową na własnym podjeździe. Do czystości doprowadzisz wówczas nie tylko auto, ale również motor, rower lub meble ogrodowe. Dzięki odpowiednim akcesoriom myjki będą się nadawały do czyszczenia nawierzchni z kostki lub drewna tzw. T- Racery do czyszczenia powierzchni płaskich albo do mycia szyb. Dzięki dyszy kątowej zdołasz użyć silnego strumienia wody do przepłukania otwartych rynien dachowych lub kanałów spustowych a do czyszczenia zamkniętych idealnie nadaje się specjalny zestaw do udrażniania rynien i rur.

Myjka ciśnieniowa – ważne parametry

Zanim zaczniesz rozglądać się za myjką do swojego domu, dowiedz się, jakie parametry powinieneś brać pod uwagę porównując różne modele. Przede wszystkim zwracaj uwagę na wydajność urządzenia. Mieści się ona w przedziale 330-900 l/h. Rzecz jasna, im większa wydajność tym lepiej, ale na domowe potrzeby wystarczy urządzenie o przepływie 350-450 l wody na godzinę i potrafiące sprężać ja do poziomu 100-160 barów.

Autor: Karcher

Pistolet ze wskaźnikiem LCD pozwala na bieżąco kontrolować parametry strumienia, w tym jego ciśnienie

Co poprawia wygodę użytkowania?

Szukając dobrej myjki przyglądaj się wężom. Mogą one mieć długość od 3 do 12 m, a im dłuższy waż, tym większą niezależność pracy zapewnia. Aby myjka była wszechstronna można się zdecydować na szereg rożnych funkcjonalnych akcesoriów. Wśród nich najciekawsze jest akcesorium do czyszczenia powierzchni płaskich T-Racer. Warto mieć także do dyspozycji dyszę rotacyjną i szczotkę płaską, które pozwalają „doszorować” uparty brud lub dysze kątową, pomocną przy czyszczeniu miejsc trudnodostępnych (na przykład rynny). Większość myjek wyposażona jest w koła aby łatwo dało się przemieszczać ją z miejsca na miejsce. Niektóre mają też opcję oszczędzania wody i energii. Po przekręceniu przełącznika ich zużycie spada o około 20%. Efektywność czyszczenia zwiększa się w raz z zastosowaniem środków czyszczących. Dlatego też wiele myjek ma wbudowany specjalny zbiornik na środek czyszczący i przełącznik w lancy, umożliwiający jego aplikację.

Autor: Karcher

Myjkę można wyposażyć w specjalną szczotkę do czyszczenia nawierzchni

WARTO WIEDZIEĆ

Jak używać myjki ciśnieniowej – ważne zasady 

 • Zwykłe myjki mogą wykorzytywać wodę o temperaturze nie wyższej niż 40-50oC.
 • Najpierw trzeba sprawdzić, czy myjka ma odpowiednio ustawione ciśnienie oraz czy dobrałeś właściwą dyszę do zadań, które cie czekają.
 • Powinieneś ocenić, jaka odległość dyszy od mytego elementu zapewni najskuteczniejsze czyszczenie. Jeśli dysza i wąż są zbyt krótkie, można sięgnąć po specjalny przedłużacz.
 • Jeśli myjka jest przeznaczona do używania w pionie, nie wolno jej kłaść, gdy w zbiorniku jest woda.
 • Przed myciem warto zrobić próbę strumienia – jego kształtu i siły – z daleka od czyszczonej powierzchni.
 • Najpierw warto zwilżyć mytą powierzchnie wodą pod normalnym ciśnieniem, a dopiero w drugiej kolejności myć wodą pod dużym ciśnieniem.
 • Aby myjka dobrze i długo służyła, nie zapominajmy o jej konserwacji. Raz na jakiś czas trzeba zatem wyjąć filtr i przepłukać go pod bieżącą wodą.
 • Szykując myjkę do zimowania nie zapomnijmy spuścić z niej wodę zwłaszcza, gdy pomieszczenie, w którym będzie przechowywana nie jest ogrzewane.

Jakie cechy ma dobre urządzenie wysokociśnieniowe?

 • W zależności od tego jakie prace chcemy wykonywać powinniśmy wybrać odpowiedni model urządzenia. Mniejszy do prac wykonywanych sporadycznie i przez krótki czas, większy, bardziej wydajny - do prac długotrwałych i wykonywanych często.
 • Myjka ciśnieniowa powinna pozwolić na szybkie i wydaje usuwanie zabrudzeń. Ważne są tutaj dwa parametry - ciśnienie i wydatek wody. Do czyszczenia elewacji, mycia samochodu, czy czyszczenia kostki brukowej na podjeździe zalecane jest ciśnienie około 130 bar i wydatek około 400-500 l/h wody.
 • Budowa urządzenia czyszczącego i akcesoria w jakie jest ono wyposażone są niezwykle istotne, ponieważ nawet urządzenie o wysokich parametrach wyposażone w złej jakości dysze nie spełni swojego zadania. Myjka ciśnieniowa powinna umożliwiać wykonanie wielu różnych prac czyszczących w zależności od tego jaką powierzchnię czyścimy. Pozwalają na to: regulacja ciśnienia i różne rodzaje dysz. Warto wybierać takie urządzenia, do których można dokupić akcesoria dodatkowe: szczotki, lance, przystawki myjące powierzchnie płaskie (podjazdy).
 • Myjka wysokociśnieniowa powinna być wygodna w obsłudze. Praca z urządzeniem, wymiana akcesoriów oraz ich przechowywanie na myjce nie powinny sprawiać problemów. Ważny jest również serwis urządzenia, czyli ilość punktów serwisowych oraz dostępność części zamiennych w razie ewentualnych awarii.
 • Oszczędność to kolejna cecha dobrej myjki wysokociśnieniowej. Dzięki odpowiednim parametrom urządzenie zużywa mniej wody i prądu w cyklu mycia elewacji, kostki brukowej, czy samochodu. Dobre urządzanie skraca również czas czyszczenia.
  Co ciekawe, dostępne są myjki ciśnieniowe, które mają możliwość pobierania wody np. z beczki na deszczówkę. Dzięki temu oszczędności będą jeszcze większe.

Przeczytaj dodatkowo:
Odkurzacz budowlany - cechy, funkcje i ceny...

Odkurzacz budowlany przyda się zaraz po budowie, przebudowie lub remoncie, a także przy sprzątaniu w trakcie...

Frezarka górnowrzecionowa. Jaka frezarka będzie...

Frezarka to elektryczny następca dłuta. W wielu pracach wyręczy też mniej dokładną szlifierkę. Służy do...

Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT