| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Zasady budowy ścian działowych i kolejności związanych z tym prac

Zasady budowy ścian działowych i kolejności związanych z tym prac

Pomieszczenia w domu wydzielamy zwykle ścianami. Muszą one być więc trwałe, utrzymywać ciężar różnych przedmiotów, a także izolować akustycznie. Cele te osiągniemy, jeśli do budowy ścianek działowych użyjemy właściwie dobranych materiałów

Autor: XELLA/YTONG

Układ ścian na piętrze lub poddaszu należy określić już na etapie projektu, aby zaplanować ewentualne wzmocnienie stropu

Podstawowym zadaniem ścian działowych jest dzielenie przestrzeni domu. Ich konstrukcja nie musi być masywna, bo nie są one poddawane tak dużym obciążeniom jak ściany konstrukcyjne, ale bez wątpienia powinny chronić przed hałasem. Trzeba też uwzględnić ewentualne mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnię, na przykład półki z książkami czy wiszące szafki
kuchenne.

Dobrze dobrane  materiały

Wybierając materiały do budowy ściany działowej, powinniśmy mieć na uwadze jej późniejsze przeznaczenie. Wybór w tym przypadku jest zdecydowanie większy niż przy budowie ścian nośnych, jednak każda z opcji ma swoje wady i zalety. Najczęściej wybieramy te same materiały, które były wykorzystane przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych ze względu na to, że prace te następują po sobie, a także dlatego, że materiały najłatwiej zamówić z jednego źródła i przywieźć tym samym transportem.
Jednym z popularnych materiałów do budowy ścian działowych jest cegła pełna murowana bokiem o szerokości 12 cm. Mniej powszechne jest budowanie cieńszym bokiem, ponieważ wtedy cegły trzeba zbroić poziomo. Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych cechuje wysoka wytrzymałość i ochrona akustyczna, należy jednak pamiętać o ich wadze. Dlatego też stawia się je w ściśle zaplanowanych miejscach, najczęściej na wzmocnieniach stropów.
Dobrą izolację akustyczną zapewniają ściany z silikatów, są jednak również bardzo ciężkie.

Najważniejsze  połączenia

Ściany działowej nie należy łączyć ze stropem nad nią. Po pojawieniu się obciążenia, czyli po postawieniu ścian na stropie piętra, nastąpi jego ugięcie, które nie może spowodować nacisku na ścianę. Również połączenie ze stropem, na którym stoi ściana, nie może być monolityczne. Gdy takie jest, ugięcie stropu powoduje zarysowanie ściany działowej. Dlatego pierwszą warstwę ściany (szychtę) układa się na materiale oddzielającym ją od stropu, np. na papie, szczelinę pod stropem wypełnia się zaś pianką poliuretanową. Ściana pracuje wtedy samodzielnie, przenosząc tylko ciężar własny.
Ściany murowane mogą stać na stropach gęstożebrowych prostopadle do belek nośnych, wzdłuż belek zamontowanych podwójnie albo na specjalnie zbrojonych żebrach. Na stropach­ płytowych ściany można stawiać niemal dowolnie – zależnie od tego, jak strop został zazbrojony. Ściany szkieletowe na wszelkich stropach zazwyczaj można umieszczać w dowolnym miejscu.

Autor: Greg Wiktor

Budując ściany zewnętrzne, należy mieć na uwadze przyszłe przegrody wewnątrz domu – ułatwi to połączenie obu murów

Autor: LAFARGE GIPS

W domach murowanych konstrukcję nośną lekkich ścian działowych montuje się z ocynkowanych profili stalowych

Szybkie w budowie ściany szkieletowe

Budowa lekkich ścian jest szybka i stosunkowo prosta. Najpierw wytycza się linię ich przebiegu na podłodze, suficie i ścianach, z którymi działowa będzie się stykać. Później zaczyna się montaż rusztu nośnego. Jego dolną i górną część stanowią profile metalowe. Dolny przykręca się do podłogi, a górny do sufitu. Pod profilami trzeba umieścić podkładkę wytłumiającą. Pionowe słupki – również z profili metalowych – po docięciu na potrzebną długość wkłada się (bez przykręcania) między profile poziome. 
Okładzinę rusztu wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych grubości 12,5 mm. Można zastosować płyty OSB lub MFP. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności zwykłe płyty lepiej zastąpić takimi o podwyższonej odporności na wilgoć. Płyty montuje się pionowo, przykręcając je jedynie do profili pionowych. Odległość między okładziną a podłożem bądź sufitem nie powinna być mniejsza niż 1 cm.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton...

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.