| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Zasady budowy ścian działowych i kolejności związanych z tym prac

Zasady budowy ścian działowych i kolejności związanych z tym prac

Pomieszczenia w domu wydzielamy zwykle ścianami. Muszą one być więc trwałe, utrzymywać ciężar różnych przedmiotów, a także izolować akustycznie. Cele te osiągniemy, jeśli do budowy ścianek działowych użyjemy właściwie dobranych materiałów

Autor: XELLA/YTONG

Układ ścian na piętrze lub poddaszu należy określić już na etapie projektu, aby zaplanować ewentualne wzmocnienie stropu

Podstawowym zadaniem ścian działowych jest dzielenie przestrzeni domu. Ich konstrukcja nie musi być masywna, bo nie są one poddawane tak dużym obciążeniom jak ściany konstrukcyjne, ale bez wątpienia powinny chronić przed hałasem. Trzeba też uwzględnić ewentualne mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnię, na przykład półki z książkami czy wiszące szafki
kuchenne.

Dobrze dobrane  materiały

Wybierając materiały do budowy ściany działowej, powinniśmy mieć na uwadze jej późniejsze przeznaczenie. Wybór w tym przypadku jest zdecydowanie większy niż przy budowie ścian nośnych, jednak każda z opcji ma swoje wady i zalety. Najczęściej wybieramy te same materiały, które były wykorzystane przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych ze względu na to, że prace te następują po sobie, a także dlatego, że materiały najłatwiej zamówić z jednego źródła i przywieźć tym samym transportem.
Jednym z popularnych materiałów do budowy ścian działowych jest cegła pełna murowana bokiem o szerokości 12 cm. Mniej powszechne jest budowanie cieńszym bokiem, ponieważ wtedy cegły trzeba zbroić poziomo. Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych cechuje wysoka wytrzymałość i ochrona akustyczna, należy jednak pamiętać o ich wadze. Dlatego też stawia się je w ściśle zaplanowanych miejscach, najczęściej na wzmocnieniach stropów.
Dobrą izolację akustyczną zapewniają ściany z silikatów, są jednak również bardzo ciężkie.

Najważniejsze  połączenia

Ściany działowej nie należy łączyć ze stropem nad nią. Po pojawieniu się obciążenia, czyli po postawieniu ścian na stropie piętra, nastąpi jego ugięcie, które nie może spowodować nacisku na ścianę. Również połączenie ze stropem, na którym stoi ściana, nie może być monolityczne. Gdy takie jest, ugięcie stropu powoduje zarysowanie ściany działowej. Dlatego pierwszą warstwę ściany (szychtę) układa się na materiale oddzielającym ją od stropu, np. na papie, szczelinę pod stropem wypełnia się zaś pianką poliuretanową. Ściana pracuje wtedy samodzielnie, przenosząc tylko ciężar własny.
Ściany murowane mogą stać na stropach gęstożebrowych prostopadle do belek nośnych, wzdłuż belek zamontowanych podwójnie albo na specjalnie zbrojonych żebrach. Na stropach­ płytowych ściany można stawiać niemal dowolnie – zależnie od tego, jak strop został zazbrojony. Ściany szkieletowe na wszelkich stropach zazwyczaj można umieszczać w dowolnym miejscu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Greg Wiktor

Budując ściany zewnętrzne, należy mieć na uwadze przyszłe przegrody wewnątrz domu – ułatwi to połączenie obu murów

Autor: LAFARGE GIPS

W domach murowanych konstrukcję nośną lekkich ścian działowych montuje się z ocynkowanych profili stalowych

Szybkie w budowie ściany szkieletowe

Budowa lekkich ścian jest szybka i stosunkowo prosta. Najpierw wytycza się linię ich przebiegu na podłodze, suficie i ścianach, z którymi działowa będzie się stykać. Później zaczyna się montaż rusztu nośnego. Jego dolną i górną część stanowią profile metalowe. Dolny przykręca się do podłogi, a górny do sufitu. Pod profilami trzeba umieścić podkładkę wytłumiającą. Pionowe słupki – również z profili metalowych – po docięciu na potrzebną długość wkłada się (bez przykręcania) między profile poziome. 
Okładzinę rusztu wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych grubości 12,5 mm. Można zastosować płyty OSB lub MFP. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności zwykłe płyty lepiej zastąpić takimi o podwyższonej odporności na wilgoć. Płyty montuje się pionowo, przykręcając je jedynie do profili pionowych. Odległość między okładziną a podłożem bądź sufitem nie powinna być mniejsza niż 1 cm.

Oznaczenia na opakowaniach cementu. Cement portlandzki: jakie ma oznaczenia?

Cement to podstawowy składnik betonu i ma kluczowe znaczenie dla jakości konstrukcji budowlanych....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...