| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Bloczki, kształtki i cegła silikatowa. Zobacz, jakie właściwości mają silikaty
Murowanie ścian z silikatów - czy to się opłaca

Bloczki, kształtki i cegła silikatowa. Zobacz, jakie właściwości mają silikaty

Silikaty swoje właściwości zawdzięczają technologii produkcji. Bloczki silikatowe, kształtki i cegła silikatowa składają się wyłącznie z naturalnych surowców – piasku, wapna i wody. Materiały te są gładkie, a dzięki temu ścianę łatwo jest wykończyć. Nie ma w niej nierówności, które trzeba by niwelować tynkiem, więc jego grubość może być minimalna – nawet 0,5 cm.

Murowanie ścian z silikatów

Zawartość cząstek organicznych nie przekracza w nich 1%. Formowanie elementów odbywa się pod ciśnieniem w automatycznych prasach, a wypalanie w autoklawach w temperaturze przekraczającej 200oC. Gotowe bloczki silikatowe, cegły silikatowe i kształtki są więc zbite i twarde, ponadto w miarę upływu czasu nie niszczeją, a wręcz przeciwnie – ich wytrzymałość rośnie, bo luźne cząsteczki wapna wiążą się z dwutlenkiem węgla obecnym w powietrzu.

Wytrzymałość materiałów silikatowych

Wytrzymałość elementów na ściskanie określa się klasą. W silikatach wynosi ona od 15 do 25 MPa. Jest to wartość najwyższa spośród wszystkich elementów murowych, porównywalna z wytrzymałością betonu, i oznacza, że bloczki silikatowe mogą udźwignąć ciężar ściany o wysokości sześciu kondygnacji.

Czy w domach jednorodzinnych, w których takie obciążenia nie występują, jest to potrzebne? Na pewno przydaje się w miejscach poddawanych większym naciskom, takich jak słupy, filarki międzyokienne, narożniki przy wykuszach czy ryzalitach, miejsca oparcia długich belek nadprożowych. Te fragmenty ścian są najbardziej narażone na pękanie i jest ważne, aby miały wysoką wytrzymałość. Jeśli muruje się ze słabszych materiałów, trzeba stosować wzmocnienia z żelbetu lub cegieł. Przy silikatach nie jest to konieczne. Duża wytrzymałość ułatwia też zagospodarowanie wnętrza – na ścianach bez obaw można wieszać ciężkie przedmioty.

Silikaty odporne na korozję

Biologiczna korozja to określenie postępującego niszczenia ściany wskutek ataku mikroorganizmów. Zielonkawy nalot, mech, czerniejąca powierzchnia nie tylko szpecą mur, ale także mogą wywoływać groźne dla ludzi alergie. Na powierzchni silikatów biologiczna korozja postępuje bardzo wolno, bo zawarte w strukturze elementów wapno o odczynie zasadowym ma właściwości bakteriobójcze. Porosty pojawiają się tylko tam, gdzie są dla nich wyjątkowo sprzyjające warunki, a więc w zacienionych i wilgotnych miejscach, najczęściej wzdłuż spoin, zwłaszcza jeśli wykonano je z zaprawy cementowej, a nie cementowo-wapiennej.

 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Hydroregulacja

Produkty silikatowe mają naturalną zdolność regulacji poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Gdy powietrze jest zbyt wilgotne, pochłaniają nadmiar wilgoci, a oddają ją z powrotem, gdy jest zbyt sucho. To sprawia, że w domach z silikatów panuje przyjemny mikroklimat, korzystny zwłaszcza dla alergików i małych dzieci. Aby nie zakłócać hydroregulacji, ściany od wewnątrz powinny być wykończone paroprzepuszczalnym tynkiem mineralnym.

Ciężkie

Ta cecha jest skutkiem bardzo zwartej struktury – bloczki silikatowe mają gęstość 1600-2000 kg/m3. Elementy drążone o grubości 24 cm ważą 15-18 kg, a pełne – 18-23 kg. Metr kwadratowy ściany wymurowanej z bloczków pełnych na grube spoiny poziome i pionowe waży ponad 420 kg. To o 300 kg więcej niż na przykład metr kwadratowy ściany z bloczków z betonu komórkowego łączonych na cienkie spoiny poziome. Różnica w ciężarze całej ściany może więc wynieść nawet kilka ton, a co za tym idzie, konieczne są mocniejsze fundamenty. Ciężar ma duże znaczenie również w ścianach działowych ustawianych na stropie, który może wymagać dozbrojenia.

Ogniochronne

Silikaty mają najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Oznacza to, że w żadnej fazie pożaru nie biorą udziału w jego rozwoju. Nie rozprzestrzeniają ognia, nie topią się ani nie palą, nie wydzielają też żadnych szkodliwych substancji. Ściana grubości 18 cm jest w stanie wytrzymać pod pełnym działaniem ognia cztery godziny, co pozwala na bezpieczną ewakuację mieszkańców z płonącego budynku. Takie ogniochronne przegrody warto stosować zwłaszcza w domach bliźniaczych albo szeregowych. Pożar w jednym segmencie nie rozprzestrzenia się dalej, nie dochodzi też do naruszenia konstrukcji i – jeśli interwencja strażaków jest szybka – łatwo później naprawić szkody wyrządzone przez pożar.

Twarde i kruche

Wymagają ostrożnego transportu i właściwej obróbki. Do cięcia oraz wycinania bruzd i otworów należy używać szlifierki kątowej o diamentowej tarczy, pilarki stołowej albo gilotyny przeznaczonej do twardego budulca. Szlifierka jest niezbędna również podczas wykuwania bruzd pod przewody, bo tradycyjnie stosowana młotowiertarka może zniszczyć bloczki. Dobrze wykonana bruzda ma równe krawędzie, jest wąska i łatwo ją później ukryć pod tynkiem. Wyryta w niewłaściwy sposób jest ogromną szczeliną o nierównych krawędziach, często popękaną. Jeżeli ściany muruje się tylko na spoiny poziome, warto zatrudnić ekipę dysponującą przenośnikiem do bloczków. Łapie on kilka bloczków jednocześnie, dobrze je do siebie dociskając, dzięki czemu między elementami właściwie nie pozostają pionowe szczeliny.

Tłumią dźwięki

Ze względu na dużą gęstość trudno je wprawić w drgania. Dzięki temu zarówno dźwięki uderzeniowe, czyli powstające podczas stukania czy tupania, jak i powietrzne, rozchodzące się falami, ulegają wytłumieniu w obrębie ściany i tylko w niewielkim stopniu przedostają się dalej. Dotyczy to również dźwięków pokonujących drogę okrężną z podłogi, stropu czy przyległych ścian działowych.

Ta cecha przydaje się w domach, w których wydzielono pomieszczenie odsłuchowe, muzyczne albo przeznaczone na kino domowe, a także w zabudowie szeregowej oraz w przegrodach międzymieszkaniowych.

Ściany z silikatów o podwyższonej izolacyjności akustycznej grubości 18 cm zmniejszają głośność dźwięków nawet o 55 dB, a te z pełnych bloczków grubości 25 cm – nawet o 58 dB, czyli o kilkanaście decybeli więcej niż mur y z innych materiałów.

Na komfort mieszkania ma wpływ izolacyjność akustyczna, czyli zdolność poszczególnych elementów budynku do zapobiegania przenoszeniu się dźwięków zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Korzystny układ drążeń elementów silikatowych nie powoduje zjawisk rezonansowych, tak jak to ma miejsce w przypadku pustaków o cienkich ściankach i żebrach. Klasy gęstości objętościowej silikatów od 1,4 do 2,2 pozwalają na wymurowanie ściany o dużej masie powierzchniowej a jednocześnie stosunkowo cienkiej. Prosty sposób budowania z silikatów, sprawdzony w wieloletniej praktyce jest w znacznym stopniu „odporny” na błędy wykonawcze, a jednocześnie zapewnia bardzo dobrą izolacyjność akustyczną potwierdzoną licznymi badaniami w budynkach w wielu krajach.

Ekspert Grupa SILIKATY

Dziel z głową – test wiedzy o ścianach działowych

Działówki są mniej ważne niż ściany nośne – może ich nawet w ogóle nie być w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...