| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Gdzie zaprojektować ściankę działową we wnętrzu - poradnik

Gdzie zaprojektować ściankę działową we wnętrzu - poradnik

Ścianki działowe wydzielają pomieszczenia z przestrzeni, są więc bardzo ważnym elementem architektury wnętrz. Zmiana charakteru pomieszczenia wiąże się często z przestawieniem lub nowym wykończeniem ściany. Zobacz, gdzie projektować postawienie ścianki działowej oraz jakie są rodzaje ścianek.

Ścianki działowe dzielą wnętrza, zamykają je, albo przeciwnie – otwierają, bo do środka można zajrzeć przez umieszczone w nich otwory, np. drzwi. Rola ścian w kreowaniu przestrzeni jest szczególnie odczuwalna w dużych domach lub mieszkaniach. W miarę wchodzenia dalej, za kolejną ścianą otwiera się przed nami inny widok. Dawniej podobny efekt zaskoczenia osiągano dość prosto, stosując w dworach i pałacach amfiladowy układ pomieszczeń. Współcześnie, ze względów funkcjonalnych, architekci unikają amfilad. W tworzeniu nowych perspektyw posługują się jednak nie tylko drzwiami i ścianami – często np. umieszczają w ścianach nieduże otwory (na różnych wysokościach) – otwierając w ten sposób przestrzeń. Wyznaczają również w pomieszczeniu granice funkcjonalne nie za pomocą ścian, ale odpowiednio umieszczonych mebli.

Można też wybudować ściankę działową z tafli szkła (szczególnie w niewielkich mieszkaniach). Taka ściana jest granicą pomiędzy poszczególnymi wnętrzami, a zarazem nią nie jest – nie stanowi bowiem bariery dla wzroku. Podzielona przestrzeń nadal wydaje się duża, czasem wręcz większa, dzięki dziwnym odbiciom światła i przenikaniu się obrazów.

Rodzaje ścianek działowych

Rodzaje ścianek działowych

Wnętrze małego mieszkania można też dzielić murkami różnej wysokości, które na podłodze wyznaczają zdecydowaną granicę, a jednocześnie pozwalają zachować wrażenie przestronności, gdyż na poziomie oczu przegroda nie istnieje. Zazwyczaj stosowane są one w łazienkach (można na nich podwiesić np. sedes lub bidet), w otwartych kuchniach (osłaniają blaty robocze) czy w kawalerkach, np. do oddzielenia aneksu sypialnego od reszty mieszkania. Czysto umowną ścianą jest natomiast wąski pas jakiegoś koloru namalowany zarówno na podłodze, jak i ścianach oraz suficie. Każdy, kto znajdzie się w tak podzielonym wnętrzu, zatrzyma się na chwilę, zanim przekroczy ową barierę.

Rodzaje ścianek działowych

Rodzaje ścianek działowych

Warto wspomnieć też o tym, że nowe mieszkania i domy często już projektuje się tak, że tylko ich ściany zewnętrzne są konstrukcyjne. Mieszkanie jest więc czymś w rodzaju „skorupy”, którą można podzielić ścianami działowymi zgodnie ze swoimi upodobaniami. W takiej sytuacji pole do popisu mają zarówno ci, którzy lubią wnętrza dające poczucie izolacji, jak i zwolennicy otwartych przestrzeni.

Budowa domu - jakie materiały budowlane możesz wybrać?

Budowa domu to zwieńczenie długiej pracy architekta. Projekt domu najczęściej zakłada, w jakiej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.