| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Gdzie zaprojektować ściankę działową we wnętrzu - poradnik

Gdzie zaprojektować ściankę działową we wnętrzu - poradnik

Ścianki działowe wydzielają pomieszczenia z przestrzeni, są więc bardzo ważnym elementem architektury wnętrz. Zmiana charakteru pomieszczenia wiąże się często z przestawieniem lub nowym wykończeniem ściany. Zobacz, gdzie projektować postawienie ścianki działowej oraz jakie są rodzaje ścianek.

Ścianki działowe dzielą wnętrza, zamykają je, albo przeciwnie – otwierają, bo do środka można zajrzeć przez umieszczone w nich otwory, np. drzwi. Rola ścian w kreowaniu przestrzeni jest szczególnie odczuwalna w dużych domach lub mieszkaniach. W miarę wchodzenia dalej, za kolejną ścianą otwiera się przed nami inny widok. Dawniej podobny efekt zaskoczenia osiągano dość prosto, stosując w dworach i pałacach amfiladowy układ pomieszczeń. Współcześnie, ze względów funkcjonalnych, architekci unikają amfilad. W tworzeniu nowych perspektyw posługują się jednak nie tylko drzwiami i ścianami – często np. umieszczają w ścianach nieduże otwory (na różnych wysokościach) – otwierając w ten sposób przestrzeń. Wyznaczają również w pomieszczeniu granice funkcjonalne nie za pomocą ścian, ale odpowiednio umieszczonych mebli.

Można też wybudować ściankę działową z tafli szkła (szczególnie w niewielkich mieszkaniach). Taka ściana jest granicą pomiędzy poszczególnymi wnętrzami, a zarazem nią nie jest – nie stanowi bowiem bariery dla wzroku. Podzielona przestrzeń nadal wydaje się duża, czasem wręcz większa, dzięki dziwnym odbiciom światła i przenikaniu się obrazów.

Rodzaje ścianek działowych

Rodzaje ścianek działowych

Wnętrze małego mieszkania można też dzielić murkami różnej wysokości, które na podłodze wyznaczają zdecydowaną granicę, a jednocześnie pozwalają zachować wrażenie przestronności, gdyż na poziomie oczu przegroda nie istnieje. Zazwyczaj stosowane są one w łazienkach (można na nich podwiesić np. sedes lub bidet), w otwartych kuchniach (osłaniają blaty robocze) czy w kawalerkach, np. do oddzielenia aneksu sypialnego od reszty mieszkania. Czysto umowną ścianą jest natomiast wąski pas jakiegoś koloru namalowany zarówno na podłodze, jak i ścianach oraz suficie. Każdy, kto znajdzie się w tak podzielonym wnętrzu, zatrzyma się na chwilę, zanim przekroczy ową barierę.

Rodzaje ścianek działowych

Rodzaje ścianek działowych

Warto wspomnieć też o tym, że nowe mieszkania i domy często już projektuje się tak, że tylko ich ściany zewnętrzne są konstrukcyjne. Mieszkanie jest więc czymś w rodzaju „skorupy”, którą można podzielić ścianami działowymi zgodnie ze swoimi upodobaniami. W takiej sytuacji pole do popisu mają zarówno ci, którzy lubią wnętrza dające poczucie izolacji, jak i zwolennicy otwartych przestrzeni.

Przeczytaj dodatkowo:
19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...