| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Dom murowany czy dom szkieletowy? Poznaj zalety obu rozwiązań

Dom murowany czy dom szkieletowy? Poznaj zalety obu rozwiązań

Na trwałość domu wpływ mają przede wszystkim technologia budowy oraz materiały budowlane i wykończeniowe. Jaki projekt i realizację wybrać: dom murowany czy dom szkieletowy? Warto wybierać te sprawdzone, wysokiej jakości, a także zadbać o staranne i fachowe wykonawstwo, bo uchroni nas to przed kłopotliwym remontem.

Atutem technologii tradycyjnej jest jej popularność w Polsce – wśród bogatej oferty gotowych projektów domów murowanych łatwo znaleźć dom spełniający nasze oczekiwania.

Dom murowany czy dom szkieletowy?

Główną zaletą domów wznoszonych w technologii lekkiego szkieletu drewnianego jest mniejsza grubość ścian niż w technologii murowej, a przy tym dobry współczynnik przenikania ciepła. Domy szkieletowe mają małą akumulacyjność cieplną – szybko się nagrzewają, ale też po wyłączeniu ogrzewania szybko wychładzają. Bardziej niż w domach murowanych są w nich odczuwalne zmiany temperatury na zewnątrz. Domy murowane mają dużą akumulacyjność cieplną, więc gdy są nagrzane, stygną powoli. Latem masywne ściany chronią też wnętrza przed nagrzewaniem się. Akumulacyjność cieplna domów murowanych zależy od ich masy – jest tym większa, im cięższych materiałów użyto do wykonania ścian i stropów. Ściany zewnętrzne domów szkieletowych za to dobrze izolują odgłosy z zewnątrz (wewnątrz stropy drewniane dość łatwo przenoszą dźwięki uderzeniowe). Z kolei stropy żelbetowe znacznie lepiej pochłaniają dźwięki uderzeniowe, ale przenoszą dość dużo dźwięków powietrznych, np. odgłosy rozmowy czy włączonego radia.

Dom szkieletowy w budowie

Za zaletę domów szkieletowych uznaje się krótki czas budowy, bo w tej technologii do minimum ograniczone są mokre roboty takie jak murowanie. Sprawniej niż w technologiach murowych przebiega także wykończenie domu wewnątrz oraz rozprowadzenie instalacji. Z kolei za technologią tradycyjną przemawia bogaty wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych.

Sprawdzony wykonawca to podstawa

Technologia budowy domu szkieletowego jest mało rozpowszechniona, dlatego całą budowę powinno powierzyć się firmie specjalizującej się w stawianiu właśnie takich domów. Powszechność technologii murowej sprawia, że bardzo łatwo znaleźć wykonawców całości lub poszczególnych robót. Poza tym przy budowie domów murowanych trudniej popełnić błędy.

Jeśli najważniejszym kryterium jest izolacyjność termiczna, powinniśmy wybrać ścianę warstwową

Beton komórkowy dobrze poddaje się obróbce, dzięki czemu często kształtuje się z niego powierzchnie łukowe

Wszystkie typy ścian – jedno-, dwu- i trójwarstwowe – pozwalają na wybudowanie wytrzymałych ścian domu jednorodzinnego.

Dla każdego coś dobrego

Choć najcieplejsza ściana jednowarstwowa jest zimniejsza niż większość ścian warstwowych, to dzięki temu, że nie ma w niej ocieplenia, jest od nich trwalsza. Inwestorzy, którzy decydują się na zewnętrzne ściany warstwowe, często wybierają tańsze dwuwarstwowe. Mają one jednak gorsze parametry akustyczne niż ściany trójwarstwowe, ponieważ są lżejsze. Nie pomagają do tego styropian i wełna lamelowa, które nie tłumią hałasów. Ściany trójwarstwowe mają wprawdzie lepsze parametry akustyczne, ale są najszersze i wymagają najszerszych fundamentów. Jeśli chodzi o wykonawstwo, ściany jednowarstwowe wymagają małych nakładów pracy, ale tajniki ich wykonania nie są powszechnie znane, dlatego trzeba wybrać dobrą i doświadczoną ekipę. W przypadku ścian dwuwarstwowych najłatwiej zatuszować błędy popełnione przez ekipę budowlaną – wszelkie niedokładności murowania przykrywa się warstwą izolacji. Ściany trójwarstwowe wymagają największych nakładów pracy, ale mogą też mieć najlepsze parametry.

Sprawdzone materiały ścienne

Wnaszym klimacie podczas zimy temperatura wielokrotnie spada poniżej zera, dlatego na trwałość domu duży wpływ mają nasiąkliwość i mrozoodporność materiałów. Wybierając materiał do budowy domu, który jest nasiąkliwy, na przykład beton komórkowy czy ceramikę poryzowaną, trzeba zadbać o jego odpowiednie składowanie podczas budowy. Najbardziej narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych są elewacje, dlatego materiały na nie muszą być jak najmniej nasiąkliwe i jak najbardziej mrozoodporne. Najlepsze pod tym względem są klinkier, cegły licowe i silikaty.

Bardzo trwałe – wytrzymałe i twarde – są silikaty. Do ich niewątpliwych zalet należą też bardzo dobra izolacyjność akustyczna, duża akumulacyjność cieplna oraz wysoka paroprzepuszczalność. Niestety, są ciężkie, a wymurowane z nich ściany zewnętrzne nie mają dobrej izolacyjności termicznej, dlatego zawsze wymagają ocieplenia – nadają się do budowy ścian dwu- i trójwarstwowych.

ZDANIEM SPECJALISTY

Jeśli dopuścimy do powstania mostków termicznych (miejsc o słabszych właściwościach termoizolacyjnych), może to doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni w domu. W ścianach warstwowych mostki cieplne pojawiają się w wyniku złego zaizolowania newralgicznych elementów konstrukcji, takich jak wieńce, nadproża, słupki wzmacniające ścianki kolankowe, narożniki i połączenia ścian nośnych. Powstają także wtedy, gdy okna lub drzwi są źle ustawione w otworach lub niewłaściwie zamontowano parapet okienny. Przyczyną zwiększonej ucieczki ciepła w ścianach jednowarstwowych może być również robienie zbyt grubych spoin, sztukowanie muru elementami o gorszych parametrach czy też wypełnianie wyrw w murze tradycyjną zaprawą zamiast ciepłochronnej.

Skuteczne ocieplenie domu

Wełna i styropian nie różnią się parametrami cieplnymi – w podobny sposób przewodzą ciepło, mają więc porównywalny współczynnik przewodzenia ciepła λ. Styropian ma jednak niższą cenę i jest powszechnie uważany za materiał łatwy do ułożenia i obróbki. Wełna, dzięki swojej wysokiej paroprzepuszczalności, jest promowana jako izolacja umożliwiająca oddychanie ścian. Aby jednak nie zaprzepaścić tej jej cechy, trzeba dobrać do niej odpowiedni tynk zewnętrzny, na przykład silikatowy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...