| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu w okresie zimowym. 9 produktów do stosowania w niskiej temperaturze

Budowa domu w okresie zimowym. 9 produktów do stosowania w niskiej temperaturze

Podczas budowy domu późną jesienią lub zimą, należy używać specjalnych produktów przeznaczonych do stosowania w niskiej temperaturze. Należą do nich zimowe zaprawy murarskie i pianki montażowe, a także odporne na przymrozki dodatki przyspieszające wiązanie. Sprawdź, jakie jeszcze produkty można stosować w czasie mrozów.  

Produkty do stosowania w niskiej temperaturze

Jest coraz więcej produktów „zimowych” do stosowania w niskiej temperaturze, najczęściej do 0°C, czasem nawet do -10°C. Można także wykorzystać dodatki modyfikujące działanie wyrobów przygotowywanych z wodą: przyspieszające wiązanie, odparowywanie wody, zwiększające plastyczność. Korzystając z produktów zimowych lub dodatków mrozowych, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Bo nawet w grupie tych samych wyrobów mogą być różne sposoby ich przygotowania w niskiej temperaturze, często różne zależnie od temperatury.

Korzystanie z produktów zimowych lub dodatków mrozowych

Niektóre zaprawy murarskie trzeba rozrobić ciepłą wodą lub dodać do nich denaturatu. Bardzo dokładnie należy czytać zalecenia producenta dotyczące warunków stosowania produktów zimowych i dodatków. W kartach technicznych znajdują się zapisy mówiące, jak przygotować materiał, w jakiej temperaturze można go stosować, po jakim czasie temperatura może się obniżyć i w jakim zakresie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że produkty modyfikowane, ze specjalnymi dodatkami są droższe niż standardowe.

ZDANIEM EKSPERTA

Murowanie i betonowamie w temperaturze poniżej +5°C

Prowadzenie mokrych prac budowlanych (z wykorzystaniem zaprawy lub mieszanki betonowej) w temperaturze poniżej +5°C jest kłopotliwe. Pojawiają się zakłócenia przebiegu wiązania i utwardzania materiałów. Dotyczy to zarówno temperatury otoczenia, jak i podłoża. Do murowania należy używać elementów murowych w stanie powietrzno-suchym. Nie można stosować elementów murowych mokrych lub oblodzonych, gdyż wtedy nie nastąpi wymagane zespolenie elementów z zaprawą. Materiały takie jak cegły, pustaki, bloczki składowane na otwartej przestrzeni przewidziane do murowania powinny być co najmniej 24 godziny wcześniej umieszczone w pomieszczeniu ogrzewanym.

W zasadzie w przypadku budownictwa jednorodzinnego w temperaturze poniżej 0°C nie powinno się na budowie wykonywać żadnych prac mokrych, to jest murowania, betonowania, tynkowania. Wyjątkowo dopuszcza się wykonywanie tych prac, ale do temperatury -10°C, przy zastosowaniu specjalnych dodatków przeciwmrozowych. Dodatki te przyspieszają wydzielanie ciepła hydratacji cementu i obniżają temperaturę zamarzania świeżego betonu w temperaturze ujemnej. Działają uplastyczniająco, zwiększając wytrzymałość betonu w początkowej fazie twardnienia oraz jego wytrzymałość końcową.

Dariusz karolak, iżynier konstruktor

Zimowe zaprawy murarskie

Wielu producentów chemii budowlanej oferuje zimowe zaprawy murarskie, których można używać w temperaturze do 0oC. Są to często zaprawy cienkowarstwowe, które szybko wiążą. Do tradycyjnej zaprawy urabianej w betoniarce można stosować dodatki mrozowe. Zwykle zawierają one substancje uplastyczniające i przyspieszające wiązanie.

System do murowania na sucho

Na rnku jest pierwszy system do murowania na sucho, bez użycia wody. Szlifowane pustaki ceramiczne łączy się zaprawą w postaci piany. Prace murarskie mogą być prowadzone w temperaturze do -5oC. Pistoletem nakłada się paski piany na wierzchu pustaków i ustawia kolejną warstwę. Oczywiście jest to system, który musi być ujęty w projekcie. Nie można wykorzystać go do murowania fragmentu ściany z innego materiału. Ale jeśli zamierzasz przedłużyć sezon budowlany i rozpocząć roboty murarskie bardzo wczesną wiosną lub późną jesienią, jest to pierwszy produkt uniezależniający Cię od przymrozków, choć nie od dużych mrozów. 

Dodatki przyśpieszające wiązanie betonu

Wiązanie i uzyskiwanie parametrów wytrzymałościowych betonu trwa mniej więcej siedem dni, a wraz ze schnięciem – cztery tygodnie. Tak proces ten przebiega w optymalnej temperaturze. W niskiej trwa to znacznie dłużej

Dodatki przyspieszające wiązanie betonu pozwalają układać go w temperaturze poniżej +5oC. Podnoszą one temperaturę hydratacji cementu. Jeśli chcesz układać beton w niskiej temperaturze, musisz przykryć go plandekami lub styropianem, tak żeby wydzielane ciepło się nie ulotniło, ale pozostało w mieszance. Możesz do wykonywania betonu użyć cementu oznaczonego symbolem R, czyli zawierającego przyspieszacz czasu wiązania. Beton wykonany z takiego cementu wiąże w ciągu kilku godzin i uzyskuje połowę docelowej wytrzymałości na ściskanie po dwóch-trzech dniach. W przypadku zamawiania mieszanki w betoniarni należy doprecyzować, w jakich warunkach będzie ona układana i czy trzeba zastosować dodatki mrozowe.

Ile trwa budowa domu? Harmonogram budowy KROK PO KROKU

Pokazujemy przykładowy harmonogram dla poszczególnych etapów budowy domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do winiosku, że przydałaby się dodatkowa ściana...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.