| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu w okresie zimowym. 9 produktów do stosowania w niskiej temperaturze

Budowa domu w okresie zimowym. 9 produktów do stosowania w niskiej temperaturze

Podczas budowy domu późną jesienią lub zimą, należy używać specjalnych produktów przeznaczonych do stosowania w niskiej temperaturze. Należą do nich zimowe zaprawy murarskie i pianki montażowe, a także odporne na przymrozki dodatki przyspieszające wiązanie. Sprawdź, jakie jeszcze produkty można stosować w czasie mrozów.  

Produkty do stosowania w niskiej temperaturze

Jest coraz więcej produktów „zimowych” do stosowania w niskiej temperaturze, najczęściej do 0°C, czasem nawet do -10°C. Można także wykorzystać dodatki modyfikujące działanie wyrobów przygotowywanych z wodą: przyspieszające wiązanie, odparowywanie wody, zwiększające plastyczność. Korzystając z produktów zimowych lub dodatków mrozowych, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Bo nawet w grupie tych samych wyrobów mogą być różne sposoby ich przygotowania w niskiej temperaturze, często różne zależnie od temperatury.

Korzystanie z produktów zimowych lub dodatków mrozowych

Niektóre zaprawy murarskie trzeba rozrobić ciepłą wodą lub dodać do nich denaturatu. Bardzo dokładnie należy czytać zalecenia producenta dotyczące warunków stosowania produktów zimowych i dodatków. W kartach technicznych znajdują się zapisy mówiące, jak przygotować materiał, w jakiej temperaturze można go stosować, po jakim czasie temperatura może się obniżyć i w jakim zakresie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że produkty modyfikowane, ze specjalnymi dodatkami są droższe niż standardowe.

ZDANIEM EKSPERTA

Murowanie i betonowamie w temperaturze poniżej +5°C

Prowadzenie mokrych prac budowlanych (z wykorzystaniem zaprawy lub mieszanki betonowej) w temperaturze poniżej +5°C jest kłopotliwe. Pojawiają się zakłócenia przebiegu wiązania i utwardzania materiałów. Dotyczy to zarówno temperatury otoczenia, jak i podłoża. Do murowania należy używać elementów murowych w stanie powietrzno-suchym. Nie można stosować elementów murowych mokrych lub oblodzonych, gdyż wtedy nie nastąpi wymagane zespolenie elementów z zaprawą. Materiały takie jak cegły, pustaki, bloczki składowane na otwartej przestrzeni przewidziane do murowania powinny być co najmniej 24 godziny wcześniej umieszczone w pomieszczeniu ogrzewanym.

W zasadzie w przypadku budownictwa jednorodzinnego w temperaturze poniżej 0°C nie powinno się na budowie wykonywać żadnych prac mokrych, to jest murowania, betonowania, tynkowania. Wyjątkowo dopuszcza się wykonywanie tych prac, ale do temperatury -10°C, przy zastosowaniu specjalnych dodatków przeciwmrozowych. Dodatki te przyspieszają wydzielanie ciepła hydratacji cementu i obniżają temperaturę zamarzania świeżego betonu w temperaturze ujemnej. Działają uplastyczniająco, zwiększając wytrzymałość betonu w początkowej fazie twardnienia oraz jego wytrzymałość końcową.

Dariusz karolak, iżynier konstruktor

Zimowe zaprawy murarskie

Wielu producentów chemii budowlanej oferuje zimowe zaprawy murarskie, których można używać w temperaturze do 0oC. Są to często zaprawy cienkowarstwowe, które szybko wiążą. Do tradycyjnej zaprawy urabianej w betoniarce można stosować dodatki mrozowe. Zwykle zawierają one substancje uplastyczniające i przyspieszające wiązanie.

System do murowania na sucho

Na rnku jest pierwszy system do murowania na sucho, bez użycia wody. Szlifowane pustaki ceramiczne łączy się zaprawą w postaci piany. Prace murarskie mogą być prowadzone w temperaturze do -5oC. Pistoletem nakłada się paski piany na wierzchu pustaków i ustawia kolejną warstwę. Oczywiście jest to system, który musi być ujęty w projekcie. Nie można wykorzystać go do murowania fragmentu ściany z innego materiału. Ale jeśli zamierzasz przedłużyć sezon budowlany i rozpocząć roboty murarskie bardzo wczesną wiosną lub późną jesienią, jest to pierwszy produkt uniezależniający Cię od przymrozków, choć nie od dużych mrozów. 

Dodatki przyśpieszające wiązanie betonu

Wiązanie i uzyskiwanie parametrów wytrzymałościowych betonu trwa mniej więcej siedem dni, a wraz ze schnięciem – cztery tygodnie. Tak proces ten przebiega w optymalnej temperaturze. W niskiej trwa to znacznie dłużej

Dodatki przyspieszające wiązanie betonu pozwalają układać go w temperaturze poniżej +5oC. Podnoszą one temperaturę hydratacji cementu. Jeśli chcesz układać beton w niskiej temperaturze, musisz przykryć go plandekami lub styropianem, tak żeby wydzielane ciepło się nie ulotniło, ale pozostało w mieszance. Możesz do wykonywania betonu użyć cementu oznaczonego symbolem R, czyli zawierającego przyspieszacz czasu wiązania. Beton wykonany z takiego cementu wiąże w ciągu kilku godzin i uzyskuje połowę docelowej wytrzymałości na ściskanie po dwóch-trzech dniach. W przypadku zamawiania mieszanki w betoniarni należy doprecyzować, w jakich warunkach będzie ona układana i czy trzeba zastosować dodatki mrozowe.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...