| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Jak zrobić beton: budowa domu. Chudy beton - proporcje mieszanki betonowej

Jak zrobić beton: budowa domu. Chudy beton - proporcje mieszanki betonowej

Beton powinien być wykonany wg określonej receptury. Jak zrobić chudy beton? Zwykle przy ustalaniu proporcji betonu i składu mieszanki betonowej korzysta się z norm, tablic. Na ich podstwie ustala się recepturę roboczą 1 m3 mieszanki. Zobacz, który rodzaj betonu najbardziej będzie pasował na twoją budowę.

Tagi: beton

Jaki beton do czego? Jak przygotować prawidłowo mieszkankę betonową? Przyczytaj nasz poradnik budowlany: robimy beton. Podczas budowy domu można w miarę poprawnie przygotować samodzielnie beton o niskiej wytrzymałości - C 8/10, C 12/15. Samodzielnie bardzo trudno przygotować beton wyższej klasy, tak aby miał dobrą jakość.

Sprawdź też: materiały budowalne jak odzyskać VAT >>

Klasy betonu

Beton C 8/10, tak zwany chudy beton, wykorzystuje się jako podkład pod fundamenty, układa się z niego szlichtę, czyli warstwę wyrównawczą podłogi, a także warstwę dociskową w tarasach.

Sprawdź też: rodzaje betonu >>>

Z betonu C 12/15 układa się fundamenty (ławy, ściany, płyty), stropy, wieńce w stropach, warstwę podłogi na gruncie, wieńce i słupki w ściankach kolankowych, nadproża monolityczne i schody.

Betony wyższych klas, czyli o wyższej wytrzymałości, trudniej wykonać tak, by zachowały odpowiednią jakość.

Autor: Wiktor Greg

Beton to stwardniała mieszanka cementu, kruszywa, wody i domieszek. Ilość i proporcje składników trzeba dobrać tak, by zapewnić potrzebną konsystencję mieszanki betonowej oraz zaplanowaną szczelność i wytrzymałość betonu.

Dobry beton, czyli jaki? Jak zrobić mieszankę

Beton to stwardniała mieszanka cementu, kruszywa, wody i domieszek. Ilość i proporcje składników trzeba dobrać tak, by zapewnić potrzebną konsystencję mieszanki betonowej oraz zaplanowaną szczelność i wytrzymałość betonu. Zwykle do ustalenia składu potrzebne są normy, tablice, na podstawie których określa się recepturę roboczą 1 m3 mieszanki betonowej.

  • Jak zrobić dobry beton: kilka podstawowych zasad

Poszczególne składniki muszą być dokładnie odmierzane, gdyż zmiana receptury może zmienić właściwości betonu – wytrzymałość i konsystencję mieszanki betonowej. Ważna jest ilość piasku, zwykle powinno to być przynajmniej 30% masy całego kruszywa. Potrzebną konsystencję zapewnia odpowiedni stosunek masy cementu do wody (im wartość ta jest mniejsza, tym większa ciekłość mieszanki) lub specjalnie dobrane domieszki.

Jak zrobić chudy beton

Chudy beton powinien mieć konsystencję mokrej ziemi. Tak gęstą mieszankę betonową, która zawiera mało cementu, trudno dokładnie wymieszać w betoniarce. Jeśli ma być wykorzystana jako podkład stabilizujący grunt pod fundamenty, lepiej zrobić ją od razu w wykopie fundamentowym. Gdy betonuje się w obniżonej temperaturze, trzeba zmniejszyć ilość wody zarobowej o 10-20% i dodać odpowiednią domieszkę.

Sprawdź też: jak się idealne proporcje betonu >>>

Pamiętaj! Podczas robienia chudego betonu nie wolno dolewać wody, by upłynnić mieszankę betonową. Do zbyt gęstej mieszanki lepiej dodać zaczyn cementowy o takiej samej proporcji cementu do wody.

Przepis na chudy beton z cementu portlandzkiego CEM I 32,5

Składnniki na 1 m3 na worek cementu 25 kg
cement 160 kg 25 kg (19 l)
piasek 2200 kg 344 kg (211 l)
woda 75 l 11 l

Chudy beton: kolejność dozowania i zagęszczanie

Na przygotowane podłoże rozsypuje się warstwę piasku, a na nim warstwę cementu. Następnie dokładnie miesza się – na przykład grabiami – oba składniki do uzyskania jednolitej barwy. Tak przygotowaną warstwę skrapia się ostrożnie małą ilością wody i ubija drewnianym drążkiem.

Przepis na beton C12/15 (B15) z cementu portlandzkiego CEM I 32,5 o konsystencji półciekłej

Składniki na 1 m3 * na betoniarkę pojemności 200 l na worek cementu 25 kg
cement 275 kg 44 kg (34 l) 25 kg (19 l)
piasek 590 kg 94 kg (59 l)
54 kg (34 l)
żwir 1377 kg 220 kg (129 l) 125 kg (74 l)
woda 165 l 26 l 15 l

W recepturze zamieszczonej w tabeli każdy ze składników jest podany w ilości pozwalającej przygotować mieszankę w betoniarce pojemności 200 l. Dla wygody podano zarówno masę każdego ze składników, jak i jego objętość – aby ułatwić dozowanie za pomocą wiadra. Z jednego zarobu przygotowanego według tego przepisu otrzymamy 160 l betonu. Dlatego przeliczając to na m³, ilość potrzebnych składników trzeba mnożyć przez 6,25.

Jak zrobić beton: kolejność dozowania

Przy niewielkiej ilości betonu składniki możemy wymieszać w szczelnej skrzyni lub taczce ręcznie za pomocą łopaty. Równomiernie rozkładamy warstwę piasku, a na niej cement. Przegarniamy składniki do momentu, aż otrzymamy jednobarwną mieszaninę, i dosypujemy żwiru. Gdy mamy przygotowaną suchą mieszankę, dolewamy wodę i dokładnie mieszamy. Najczęściej jednak przy wykonywaniu betonu korzysta się z betoniarki. Kolejność łączenia składników jest nieco inna, gdyż ziarna cementu przykleiłyby się do wilgotnych ścianek betoniarki. Wlewamy więc do betoniarki część wody i wsypujemy cement. Stopniowo do zaczynu dosypujemy piasku i żwiru, dolewając jednocześnie resztę wody.Płynne domieszki dolewa się na końcu rozmieszane z wodą, chyba że producent zaleca inaczej.

Czas mieszania mieszanki betonowej

Czas mieszania podczas robienia betonu ma wpływ na jakość mieszanki betonowej i wytrzymałość stwardniałego betonu. Zbyt długie mieszanie powoduje rozdzielenie się składników, przez co obniża się wytrzymałość betonu. Czas mieszania składników zależy od konsystencji mieszanki betonowej – średnio jest to pięć minut.

Sprawdź też: jak kupować beton towarowy >>>

Gęstość cementu, piasku i żwiru podawana zwykle w tablicach to gęstość właściwa – na przykład 3,1 kg/l dla cementu i 2,65 kg/l dla piasku. Wartości te wykorzystuje się do sporządzenia roboczej receptury mieszanki i znalezienia odpowiednich proporcji betonu. W rzeczywistości podczas wsypywania cementu, piasku lub żwiru do wiadra lub taczki ulega on spulchnieniu i zajmuje więcej miejsca. Dlatego w 10-litrowym wiadrze nie zmieści się 31 kg cementu, lecz jedynie 13 kg, ponieważ gęstość nasypowa cementu to średnio 1,3 kg/l. Podobnie jest z piaskiem – w 10-litrowym wiadrze zmieści się 16,3 kg, a nie 26,5 kg, gdyż gęstość nasypowa piasku to 1,63 kg/l. Odmierzając składniki wiadrami, wystarczy wyrównać powierzchnię – najlepiej ściągając nadmiar deską; nie należy zawartości wiadra ugniatać ani utrząsać.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czy ceramika budowlana nie zaszkodzi na budowie twojego domu?

Ceramika budowlana to materiał sprawdzony, zawdzięczający popularność dużej wytrzymałości,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kilka słów o betonie

Wiele domów powstaje z użyciem betonu przygotowanego na placu budowy.

Pełna balustrada przy schodach wewnętrznych. Z...

Balustrada-ścianka częściowo przysłania schody wewnętrzne lub antresolę. Jest bezpieczna, pozwala też na...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Żelbet podczas budowy domu - gdzie warto...

Budując dom, nie można się obejść bez żelbetu, czyli prętów zbrojeniowych zatopionych w betonie. W ten sposób...

Budowa domu: od czego zależy jakość betonu?

Jeżeli zdecydujemy się przygotować mieszankę betonową na budowie domu, to powinniśmy wiedzieć, że wcale nie...