Wiązanie betonu w niskich temperaturach. Czy możliwe jest betonowanie zimą?

2023-11-29 17:21

Wiązanie betonu w niskich temperaturach jest utrudnione, dlatego betonowanie zimą nie jest ani wskazane, ani opłacalne. Czasem jednak mrozy zastają ekipę w trakcie prac i trzeba je szybko dokończyć, mimo panujących niekorzystnych warunków. Warto wtedy pomyśleć o mieszance betonowej wzbogaconej o odpowiednie domieszki do betonu.

Betonowanie zimą
Autor: Piotr Mastalerz Betonowanie ław fundamentowych, stropów lub wieńców powinno się odbywać w temperaturze nie mniejszej niż 5 st. C.

Spis treści

  1. Betonowanie zimą - czy można? W jakich warunkach?
  2. Pielęgnacja betonu zimą
  3. Domieszki do betonu
Murator Remontuje: Obudowa rur płytą z karton gipsu
Materiał sponsorowany

Zimą, w mroźną pogodę, wiązanie betonu jest wolniejsze. W konsekwencji, oczekiwanie na kontynuację prac znacznie się wydłuża. Świeżo ułożony beton staje się też narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, gdy dojdzie do jego przemrożenia. Zamarzająca woda, która się w nim znajduje, zwiększa objętość, niszcząc strukturę betonu. Najlepiej więc, żeby betonowanie odbywało się w temperaturze nie niższej niż 4-5ºC.

Betonowanie zimą - czy można? W jakich warunkach?

Gdy musisz kontynuować betonowanie, choć niespodziewanie przyszły mrozy, pamiętaj o kilku zasadach:

  • do wytworzenia mieszanki betonowej używaj cementu wysokokalorycznego (z literką R przy oznaczeniu klasy), dzięki któremu bardzo szybko narasta wytrzymałość wczesna betonu, lub zamów beton o klasę wyższy niż w projekcie;
  • wyrabiaj beton gęstszy, z mniejszą zawartością wody zarobowej;
  • o ile to możliwe podgrzewaj składniki betonu;
  • nie stosuj oblodzonych szalunków i prętów zbrojeniowych;
  • szalunek wysmaruj od wewnątrz środkiem antyadhezyjnym;

Pielęgnacja betonu zimą

Ułożony beton należy chronić przed mroźnym powietrzem i szybkim wychładzaniem, osłaniając na przykład styropianem albo matami słomianymi i folią. Beton musi też dłużej pozostawać w szalunku - co najmniej 28 dni - ponieważ dłużej będzie wiązał i twardniał. Betonowe elementy trzeba pozostawić zasłonięte aż do wiosny. Fundamenty niewystające zanadto ponad poziom gruntu można nawet zasypać piachem i osłonić piaskowe pryzmy folią dociążoną cegłami.

Domieszki do betonu

Na rynku dostępne są specjalne domieszki, które dodaje się do mieszanki betonowej podczas jej wytwarzania. Niektóre z nich warto stosować, gdy betonowanie wypadnie w mroźne dni. Są to domieszki przyśpieszające wiązanie, przyśpieszające twardnienie, umożliwiające stosowanie mniejszej ilości wody zarobowej lub napowietrzające mieszankę. Ogólnie nazywa się je domieszkami "mrozoodpornymi" albo "przeciwmrozowymi", choć nie jest to do końca właściwe określenie. Umożliwiają bezpieczne prowadzenie prac betonowych przy temperaturze spadającej nawet do -10oC.

Woda zarobowa zamarza w betonie przy temperaturze między -1oC a 3oC. Domieszki obniżają więc znacznie temperaturę jej zamarzania lub, pozwalając zmniejszyć ilość wody, ograniczają negatywne skutki jej zamarzania. Samodzielne stosowanie domieszek nie jest niestety łatwe, więc najlepiej zamawiać beton z wytwórni, wzbogacony już takimi dodatkami.

Sonda
Własny dom - na jakim fundamencie?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie