| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Betonowanie zimą. Czy można układać beton w mroźne dni?

Betonowanie zimą. Czy można układać beton w mroźne dni?

Betonowanie zimą nie jest ani wskazane, ani opłacalne. Czasem jednak mrozy zastają ekipę w trakcie prac betonowych i trzeba je szybko dokończyć, mimo panujących niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warto wtedy pomyśleć o mieszance betonowej wzbogaconej o odpowiednie domieszki do betonu, które pozwalają na betonowanie nawet wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej -10oC.

Zimą, w mroźną pogodę, beton znacznie wolniej wiąże. W konsekwencji, oczekiwanie na kontynuację prac znacznie się wydłuża. Świeżo ułożony staje się też narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, gdy dojdzie do jego przemrożenia. Zamarzająca woda, która sie w nim znajduje zwiększa objętość niszcząc strukturę betonu. Najlepiej więc, żeby betonowanie odbywało się w temperaturze nie niższej niż 4-5oC.

Betonowanie zimą

Gdy musisz kontynuować betonowanie, choć niespodziewanie przyszły mrozy pamiętaj o kilku zasadach:

  • do wytworzenia mieszanki betonowej używaj cementu wysokokalorycznego (z literką R przy oznaczeniu klasy) lub zamów beton o klasę wyższy niż w projekcie;
  • wyrabiaj beton gęstszy, z mniejszą zawartością wody zarobowej;
  • o ile to możliwe podgrzewaj składniki betonu;
  • nie stosuj oblodzonych szalunków i prętów zbrojeniowych;
  • szalunek wysmaruj od wewnątrz środkiem antyadhezyjnym;
  • ułożony beton chroń przed mroźnym powietrzem i szybkim wychładzaniem, izolując na przykład styropianem albo matami słomianymi i folią.

Beton musi też dłużej pozostawać w szalunku - co najmniej 28 dni - ponieważ dłużej będzie wiązał i twardniał. Betonowe elementy trzeba pozostawić zasłonięte aż do wiosny. Fundamenty, nie wystające zanadto ponad poziom gruntu można nawet zasypać piachem i osłonić piaskowe pryzmy folią dociążoną cegłami.

Domieszki do betonu

Na rynku dostępne są specjalne domieszki, które dodaje się do mieszanki betonowej podczas jej wytwarzania. Niektóre z nich warto stosować, gdy betonowanie wypadnie w mroźne dni. Są to domieszki przyśpieszające wiązanie, przyśpieszające twardnienie, umożliwiające stosowanie mniejszej ilości wody zarobowej lub napowietrzające mieszankę. Ogólnie nazywa się je "domieszkami marozoodpornymi", choć nie jest to do końca właściwe określenie. Umożliwiają bezpieczne prowadzenie prac betonowych przy temperaturze spadającej nawet do -10oC. Woda zarobowa zamarza w betonie przy temperaturze między -1oC a - 3oC. Domieszki obniżają więc znacznie temperaturę jej zamarzania lub pozwalając zmniejszyć ilość wody, ograniczają negatywne skutki jej zamarzania. Samodzielne stosowanie domieszek nie jest niestety łatwe, więc najlepiej zamawiać beton z wytwórni, wzbogacony już takimi domieszkami.

Ocieplanie fundamentów i podłogi na gruncie - najważniejsze zasady

Ocieplenie fundamentów oraz podłogi na gruncie jest wskazane, a czasem konieczne....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich...

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku...

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Budowa fundamentów tradycyjnych

Najpopularniejszym sposobem posadowienia domu jednorodzinnego jest budowa fundamentów tradycyjnych....

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.