| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe jest betonowanie zimą?

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe jest betonowanie zimą?

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani wskazane, ani opłacalne. Czasem jednak mrozy zastają ekipę w trakcie prac i trzeba je szybko dokończyć, mimo panujących niekorzystnych warunków. Warto wtedy pomyśleć o mieszance betonowej wzbogaconej o odpowiednie domieszki do betonu.

Zimą, w mroźną pogodę, wiązanie betonu jest wolniejsze. W konsekwencji, oczekiwanie na kontynuację prac znacznie się wydłuża. Świeżo ułożony staje się też narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, gdy dojdzie do jego przemrożenia. Zamarzająca woda, która sie w nim znajduje zwiększa objętość niszcząc strukturę betonu. Najlepiej więc, żeby betonowanie odbywało się w temperaturze nie niższej niż 4-5oC.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Betonowanie zimą

Gdy musisz kontynuować betonowanie, choć niespodziewanie przyszły mrozy pamiętaj o kilku zasadach:

  • do wytworzenia mieszanki betonowej używaj cementu wysokokalorycznego (z literką R przy oznaczeniu klasy) lub zamów beton o klasę wyższy niż w projekcie;
  • wyrabiaj beton gęstszy, z mniejszą zawartością wody zarobowej;
  • o ile to możliwe podgrzewaj składniki betonu;
  • nie stosuj oblodzonych szalunków i prętów zbrojeniowych;
  • szalunek wysmaruj od wewnątrz środkiem antyadhezyjnym;

Pielęgnacja betonu zimą

Ułożony beton należy chronić przed mroźnym powietrzem i szybkim wychładzaniem, izolując na przykład styropianem albo matami słomianymi i folią. Beton musi też dłużej pozostawać w szalunku - co najmniej 28 dni - ponieważ dłużej będzie wiązał i twardniał. Betonowe elementy trzeba pozostawić zasłonięte aż do wiosny. Fundamenty, nie wystające zanadto ponad poziom gruntu można nawet zasypać piachem i osłonić piaskowe pryzmy folią dociążoną cegłami.

Domieszki do betonu

Na rynku dostępne są specjalne domieszki, które dodaje się do mieszanki betonowej podczas jej wytwarzania. Niektóre z nich warto stosować, gdy betonowanie wypadnie w mroźne dni. Są to domieszki przyśpieszające wiązanie, przyśpieszające twardnienie, umożliwiające stosowanie mniejszej ilości wody zarobowej lub napowietrzające mieszankę. Ogólnie nazywa się je "domieszkami marozoodpornymi", choć nie jest to do końca właściwe określenie. Umożliwiają bezpieczne prowadzenie prac betonowych przy temperaturze spadającej nawet do -10oC.

Woda zarobowa zamarza w betonie przy temperaturze między -1oC a - 3oC. Domieszki obniżają więc znacznie temperaturę jej zamarzania lub pozwalając zmniejszyć ilość wody, ograniczają negatywne skutki jej zamarzania. Samodzielne stosowanie domieszek nie jest niestety łatwe, więc najlepiej zamawiać beton z wytwórni, wzbogacony już takimi domieszkami.

Zobacz także na Murator.TV: Betonowanie płyty fundamentowej

Przeczytaj dodatkowo:
Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji fundamentów domu i prawidłowe ich...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...