Stan surowy otwarty i zamknięty - jak zabezpieczyć dom przed zimą
Każdy etap budowy domu trzeba zabezpieczyć przed zimą. Nie ważne, czy dom jest doprowadzony do stanu surowego otwartego czy do stanu surowego zamkniętego. Teren budowy i budynek musimy ochronić przed niską temperaturą, intensywnymi opadami oraz włamaniem. Jak to zrobić? A w jakich warunkach można kontynuować prace budowlane zimą?
Czas budowy domu zależy od technologii, w jakiej został on zaprojektowany, od stopnia skomplikowania bryły oraz od wielkości (kubatury) budynku. Szkieletowe domy drewniane powstają zwykle w trzy do pięciu miesięcy. Domy w technologii tradycyjnej budowane są przez jeden, dwa lub trzy sezony budowlane.
Prosty dom parterowy, bez podpiwniczenia, z nieużytkowym poddaszem można wybudować w czasie jednego sezonu. Budując taki dom, bez problemu można zdążyć z większością prac mokrych (takich jak murowanie, betonowanie) przed końcem czerwca. Nie ma więc obawy o to, że budynek nie wyschnie przed zimą. Jednak domy większe, piętrowe lub podpiwniczone wymagają stosowania określonych przerw technologicznych i najczęściej budowane są w czasie dwóch lub więcej sezonów budowlanych. W związku z tym powstaje pytanie, w którym momencie najkorzystniej jest przerwać budowę?
Budowę najlepiej jest przerywać na takim etapie robót, by niekorzystne, zimowe warunki atmosferyczne nie zniszczyły tego, co zostało już zrobione. Praktycznie są trzy odpowiednie momenty.
Stan zerowy - przerwa zimowa
To pierwszy moment, w którym możemy przerwać budowę, mając pewność, że odpowiednio zabezpieczona przetrwa zimę bez szwanku. Dom w stanie zero ma wykonane ławy i stopy fundamentowe, ściany fundamentowe oraz podłogę na gruncie albo ściany piwnic oraz strop nad piwnicą. Ściany są ocieplone i zabezpieczone izolacjami przeciwwilgociowymi oraz ewentualnie drenażem, a następnie obsypane gruntem. Na tym etapie są wykonane i zabezpieczone przed zatkaniem przejścia instalacyjne. Odsłonięte fragmenty izolacji termicznej muszą być chronione przed deszczem i śniegiem folią lub papą zabezpieczoną przed zniszczeniem cegłami lub cienką warstwą ziemi. W podobny sposób zabezpiecza się podłogę na gruncie lub strop nad piwnicą. Okienka piwniczne trzeba zabić deskami, tak aby możliwy był przewiew powietrza, ewentualnie można je zabezpieczyć folią rozpiętą na drewnianych ramkach.
Przeczytaj także: Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe jest betonowanie zimą?
Stan surowy otwarty - dobry moment na zimową przerwę
To najbezpieczniejszy moment na przerwanie budowy. Dom w stanie surowym otwartym ma wymurowane ściany nośne oraz kominy, wykonany strop nad parterem i schody wewnętrzne (jeśli zaprojektowano je jako żelbetowe). Wykonana jest również więźba i pokrycie dachu. Jeżeli ostatecznie dach ma być pokryty dachówką, to lepiej przed zimą wykonać pełne deskowanie i pokrycie z papy, a dopiero na wiosnę ułożyć dachówki. Papa jest materiałem tanim i nie stanowi pokusy dla złodziei, a dachówki bardzo łatwo jest zdemontować z dachu. Otwory okienne i drzwiowe trzeba zabić deskami. Najlepiej zrobić to od strony zewnętrznej, wtedy śnieg nie będzie się gromadził na parapetach i nie będzie powodował zamakania ścian. Wskazane jest, aby pomiędzy deskami pozostawione były szczeliny umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz domu. Okna można też zabezpieczyć drewnianymi ramkami z naciągniętą folią, ale zamykają one przepływ powietrza.
W budynku brak jeszcze elementów atrakcyjnych dla złodziei, jak urządzenia instalacyjne, drzwi lub okna. W związku z tym nie trzeba zakładać alarmu. Przerwa jest korzystna – w ciągu zimy przeschną ściany.
Zabezpieczenie domu w stanie surowym otwartym
Zabezpieczenie budynku w stanie surowym otwartym polega na niezbyt szczelnym zabiciu deskami otworów okiennych i drzwiowych od zewnątrz. Można też zasłonić je folią rozpiętą na ramach drewnianych, zostawiając szczeliny między folią a murem, które pozwalają na cyrkulację powietrza ułatwiającą przesychanie ścian. Ważne jest również przekrycie budynku dachem. Jeśli jego konstrukcja nie została jeszcze wykonana, jako zabezpieczenie należy ułożyć na stropie pełne deskowanie przekryte papą.
Jeżeli jest więźba a nie ma pokrycia, wystarczy ułożyć na niej folię paroprzepuszczalną przymocowaną do krokwi kontrłatami. Przytwierdza się do nich pełne deskowanie przekryte papą. Gdy planujesz pokrycie dachu na przykład dachówką ceramiczną, lepiej poczekać z tym do wiosny. Dachówka jest łatwym łupem dla złodziei, gdyż łatwo i szybko można ją zdemontować. Jeżeli do budynku doprowadzono instalację wodną, należy pamiętać o spuszczeniu z niej wody na zimę lub o dobrym ociepleniu wszystkich odkrytych odcinków, aby uniknąć rozsadzenia rur.
Stan surowy zamknięty - ostrożnie z pracami wykończeniowymi
Zamknięcie stanu surowego polega na wstawieniu drzwi i okien oraz wymurowaniu ścian działowych. Na tym etapie można w nim prowadzić prace wykończeniowe, pod warunkiem zapewnienia ciągłego ogrzewania, a także przynajmniej prowizorycznego oświetlenia.
Podczas prac wykończeniowych w czasie zimy budynek należy ogrzewać do temperatury umożliwiającej ludziom pracę i wymaganej dla danego typu robót. Na przykład tynkując, należy utrzymywać temperaturę co najmniej 15°C i wilgotność nieprzekraczającą 70%. Spadek temperatury może spowolnić lub nawet zatrzymać proces wiązania i twardnienia zapraw.
Po zakończeniu dnia roboczego temperaturę również trzeba utrzymywać na poziomie 14-15°C, tak aby tynki, podkłady pod posadzki i inne „mokre” wykończenia mogły wysychać. Konieczne jest też zadbanie o dobrą wentylację, która umożliwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci, zwłaszcza przy prowadzeniu tak zwanych mokrych prac wewnątrz budynku.
Lepiej zimą nie wykańczać domu w stanie surowym zamkniętym z zewnątrz
W mroźne dni lepiej nie prowadzić robót elewacyjnych. Jeśli jednak w trakcie trwania tych prac zaskoczy niska temperatura, używaj materiałów dostosowanych do robót zimowych. Do zimowego tynkowania nie należy stosować zapraw wapiennych ze względu na to, że zawierają dużo wody.
Zaprawy cementowo-wapienne mogą być stosowane tylko tam, gdzie temperatura nie spada poniżej -10 °C, i to pod warunkiem, że użyjesz specjalnych domieszek chemicznych przyspieszających wiązanie i twardnienie zaprawy w obniżonej temperaturze.
Jeśli temperatura otoczenia nagle i znacznie się obniży, a zaprawa będzie w trakcie wiązania, woda w niej zawarta zamarznie i zaprawa nie osiągnie odpowiednich właściwości wiążących. Na wiosnę może się rozsypać przy lekkim dotknięciu.
Zabezpieczenia przed zimą domu w stanie surowym zamkniętym
Jeśli nie planujesz zimą robót wykończeniowych przewody wentylacyjne powinny być drożne i wszystkie okna bez nawiewników należy rozszczelnić. Pozwoli to uniknąć zawilgacania ścian.
Decydując się na wentylację mechaniczną z rekuperacją trzeba się liczyć z koniecznością zainstalowania centrali wentylacyjnej na etapie zamknięcia stanu surowego. Łączy się to z poniesieniem kosztów ochrony budynku przed kradzieżą.
Dom wykończony, ale niezamieszkany również należy ogrzewać, utrzymując w nim temperaturę minimum 10-12°C. Nie powinno się wprowadzać do „mokrego” domu. Dwa miesiące po wykonaniu wewnętrznych tynków to minimum, jakie trzeba odczekać.
POLECAMY:
Jak zabezpieczyć dom w budowie przed włamaniem?
Budynek w czasie prac wykończeniowych lub po ich zakończeniu jest narażony na włamania i kradzieże. Trzeba zamontować instalację alarmową (przewodową – jeśli wcześniej została przewidziana – lub droższą bezprzewodową).
Pomyśl o monitoringu albo po prostu wynajmij stróża czy firmę ochroniarską. Pewną ochronę przed zakusami złodziei stanowią stale obecni na budowie pracownicy prowadzący roboty wykończeniowe.
Nie zapomnij o ubezpieczeniu domu w budowie wraz ze stałymi elementami, budynkami gospodarczymi, obiektami małej architektury oraz mieniem ruchomym od szkód powstałych wskutek zdarzeń losowych, na przykład gradu, huraganu, katastrofy budowlanej, pożaru. Zakres ubezpieczenia można poszerzyć o inne elementy, takie jak deszcz nawalny, powódź, osuwiska, uderzenie pojazdu czy kradzież z włamaniem. To ostatnie jednak jest możliwe, jeśli odpowiednio zabezpieczysz mienie – już na tym etapie zamontujesz drzwi antywłamaniowe lub zastosujesz wymagane zamki i kłódki.