| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Tynkowanie ścian, montaż okien i drzwi w niskich temperaturach. Zima na budowie

Tynkowanie ścian, montaż okien i drzwi w niskich temperaturach. Zima na budowie

Wykonywanie prac budowlanych zimą powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Niskie temperatury utrudniają budowę, a także wykończenie domu. A co zrobić, gdy zaskoczą przymrozki, a Ty chcesz otynkować ściany, zamontować okna i drzwi? Sprawdź, jak wykonać te prace w ujemnych temperaturach. Jakie produkty do montażu zastosować?

Jeśli musisz coś dotynkować lub domalować, możesz wlać do zaprawy lub farby dodatek mrozowy, co pozwoli pracować w temperaturze nawet 0°C.

Ściany przed tynkowaniem czy malowaniem nie powinny być wilgotne, na przykład pokryte rosą, bo materiał z nich spłynie. Dlatego musisz podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

Sprawdź, jakie produkty można stosować w czasie mrozów

Tynkowanie

Tynki wewnętrzne, zarówno cementowo-wapienne, jak i gipsowe, robione maszynowo lub ręcznie wymagają użycia dużej ilości wody. Dlatego mogą być wykonywane tylko w temperaturze powyżej +5°C. Tynki długo schną – około miesiąca.

Zaplanowanie na zimę robót tynkarskich ma sens, gdy w budynku jest ogrzewanie. Jeśli go nie ma, wiąże się to z bardzo dużymi kosztami nagrzewania pomieszczeń. Ponadto tynki gipsowe wymagają co jakiś czas wietrzenia, a wymienione w pomieszczeniu zimne powietrze znów trzeba podgrzać.

Montaż okien i drzwi

Gdy jest bardzo zimno, podczas montażu okien i drzwi musi być używana zimowa pianka montażowa. Jest ona przeznaczona do stosowania w temperaturze do -10°C. Puszkę należy wcześniej wstawić do ogrzewanego pomieszczenia o temperaturze pokojowej lub do ciepłej wody.

Wszystkie folie i taśmy uszczelniające stosowane podczas coraz popularniejszego ciepłego montażu okien i drzwi powinny być klejone w temperaturze powyżej +5°C. Zwłaszcza taśmy rozprężne w celu rozprężenia potrzebują wysokiej temperatury. W niskiej może zaistnieć również problem z przyklejeniem folii do zaszronionej lub oblodzonej ramy okiennej. Zesztywniały butyl pokrywający folie z paskiem butylowym w niskiej temperaturze też ma słabą przyczepność.

Okna i drzwi przyjeżdżają na budowę zwykle razem z ekipą montażową. Nikt nie ma czasu na przywożenie ich dzień wcześniej, żeby odtajały na przykład w ogrzewanym blaszanym garażu. Budowanie osłon z folii i ustawianie nagrzewnic w wielu miejscach wokół całego domu (jak zrobić to na piętrze?!) jest nierealne. W razie konieczności montażyści ratują się suszarkami do włosów, którymi podgrzewają i osuszają zmrożone ościeżnice i ramy oraz folie. Warto uważać, żeby za bardzo nie rozgrzali taśm i ich nie zniszczyli.

WAŻNE

Bezwzględnie należy pamiętać, że podwyższona temperatura musi być utrzymana nie tylko w momencie wykonywania pracy, na przykład tynkowania czy wstawiania drzwi, ale także w czasie potrzebnym do uzyskania przez dany produkt wymaganych parametrów. Zatem jeśli na przykład zimowa zaprawa murarska wiąże osiem godzin, a piana montażowa 24 godziny, to tak długo musimy utrzymywać potrzebną temperaturę.

Prace dekarskie, montaż okien dachowych

Pozostałe prace przed zamknięciem stanu surowego, na przykład dekarskie i montaż okien dachowych, są możliwe nawet w temperaturze -15°C, pod warunkiem że na dachu nie zalegają śnieg i lód. W zasadzie o montażu w warunkach zimowych decyduje dekarz. Pod uwagę należy brać jedynie ewentualne opady i bezpieczeństwo pracy.

Obejrzyj film i dowiedz się, jak profesjonalnie wykonać ciepły montaż okien

Przeczytaj dodatkowo:
Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Przesłony słoneczne - na zewnątrz czy wewnątrz?

Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne znacząco wpływają na komfort korzystania z poddasza. Skąd...

Jakie akcesoria do okien dachowych warto kupić?

Akcesoria do okien dachowych powinny łączyć w sobie cechy funkcjonalne i użytkowe z atrakcyjną formą...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.