| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Tynkowanie ścian, montaż okien i drzwi w niskich temperaturach. Zima na budowie

Tynkowanie ścian, montaż okien i drzwi w niskich temperaturach. Zima na budowie

Wykonywanie prac budowlanych zimą powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Niskie temperatury utrudniają budowę, a także wykończenie domu. A co zrobić, gdy zaskoczą przymrozki, a Ty chcesz otynkować ściany, zamontować okna i drzwi? Sprawdź, jak wykonać te prace w ujemnych temperaturach. Jakie produkty do montażu zastosować?

Jeśli musisz coś dotynkować lub domalować, możesz wlać do zaprawy lub farby dodatek mrozowy, co pozwoli pracować w temperaturze nawet 0°C.

Ściany przed tynkowaniem czy malowaniem nie powinny być wilgotne, na przykład pokryte rosą, bo materiał z nich spłynie. Dlatego musisz podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

Sprawdź, jakie produkty można stosować w czasie mrozów

Tynkowanie

Tynki wewnętrzne, zarówno cementowo-wapienne, jak i gipsowe, robione maszynowo lub ręcznie wymagają użycia dużej ilości wody. Dlatego mogą być wykonywane tylko w temperaturze powyżej +5°C. Tynki długo schną – około miesiąca.

Zaplanowanie na zimę robót tynkarskich ma sens, gdy w budynku jest ogrzewanie. Jeśli go nie ma, wiąże się to z bardzo dużymi kosztami nagrzewania pomieszczeń. Ponadto tynki gipsowe wymagają co jakiś czas wietrzenia, a wymienione w pomieszczeniu zimne powietrze znów trzeba podgrzać.

Montaż okien i drzwi

Gdy jest bardzo zimno, podczas montażu okien i drzwi musi być używana zimowa pianka montażowa. Jest ona przeznaczona do stosowania w temperaturze do -10°C. Puszkę należy wcześniej wstawić do ogrzewanego pomieszczenia o temperaturze pokojowej lub do ciepłej wody.

Wszystkie folie i taśmy uszczelniające stosowane podczas coraz popularniejszego ciepłego montażu okien i drzwi powinny być klejone w temperaturze powyżej +5°C. Zwłaszcza taśmy rozprężne w celu rozprężenia potrzebują wysokiej temperatury. W niskiej może zaistnieć również problem z przyklejeniem folii do zaszronionej lub oblodzonej ramy okiennej. Zesztywniały butyl pokrywający folie z paskiem butylowym w niskiej temperaturze też ma słabą przyczepność.

Okna i drzwi przyjeżdżają na budowę zwykle razem z ekipą montażową. Nikt nie ma czasu na przywożenie ich dzień wcześniej, żeby odtajały na przykład w ogrzewanym blaszanym garażu. Budowanie osłon z folii i ustawianie nagrzewnic w wielu miejscach wokół całego domu (jak zrobić to na piętrze?!) jest nierealne. W razie konieczności montażyści ratują się suszarkami do włosów, którymi podgrzewają i osuszają zmrożone ościeżnice i ramy oraz folie. Warto uważać, żeby za bardzo nie rozgrzali taśm i ich nie zniszczyli.

WAŻNE

Bezwzględnie należy pamiętać, że podwyższona temperatura musi być utrzymana nie tylko w momencie wykonywania pracy, na przykład tynkowania czy wstawiania drzwi, ale także w czasie potrzebnym do uzyskania przez dany produkt wymaganych parametrów. Zatem jeśli na przykład zimowa zaprawa murarska wiąże osiem godzin, a piana montażowa 24 godziny, to tak długo musimy utrzymywać potrzebną temperaturę.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Prace dekarskie, montaż okien dachowych

Pozostałe prace przed zamknięciem stanu surowego, na przykład dekarskie i montaż okien dachowych, są możliwe nawet w temperaturze -15°C, pod warunkiem że na dachu nie zalegają śnieg i lód. W zasadzie o montażu w warunkach zimowych decyduje dekarz. Pod uwagę należy brać jedynie ewentualne opady i bezpieczeństwo pracy.

Obejrzyj film i dowiedz się, jak profesjonalnie wykonać ciepły montaż okien

Przeczytaj dodatkowo:
Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...