| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Tynkowanie ścian, montaż okien i drzwi w niskich temperaturach. Zima na budowie

Tynkowanie ścian, montaż okien i drzwi w niskich temperaturach. Zima na budowie

Wykonywanie prac budowlanych zimą powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Niskie temperatury utrudniają budowę, a także wykończenie domu. A co zrobić, gdy zaskoczą przymrozki, a Ty chcesz otynkować ściany, zamontować okna i drzwi? Sprawdź, jak wykonać te prace w ujemnych temperaturach. Jakie produkty do montażu zastosować?

Jeśli musisz coś dotynkować lub domalować, możesz wlać do zaprawy lub farby dodatek mrozowy, co pozwoli pracować w temperaturze nawet 0°C.

Ściany przed tynkowaniem czy malowaniem nie powinny być wilgotne, na przykład pokryte rosą, bo materiał z nich spłynie. Dlatego musisz podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

Sprawdź, jakie produkty można stosować w czasie mrozów

Tynkowanie

Tynki wewnętrzne, zarówno cementowo-wapienne, jak i gipsowe, robione maszynowo lub ręcznie wymagają użycia dużej ilości wody. Dlatego mogą być wykonywane tylko w temperaturze powyżej +5°C. Tynki długo schną – około miesiąca.

Zaplanowanie na zimę robót tynkarskich ma sens, gdy w budynku jest ogrzewanie. Jeśli go nie ma, wiąże się to z bardzo dużymi kosztami nagrzewania pomieszczeń. Ponadto tynki gipsowe wymagają co jakiś czas wietrzenia, a wymienione w pomieszczeniu zimne powietrze znów trzeba podgrzać.

Montaż okien i drzwi

Gdy jest bardzo zimno, podczas montażu okien i drzwi musi być używana zimowa pianka montażowa. Jest ona przeznaczona do stosowania w temperaturze do -10°C. Puszkę należy wcześniej wstawić do ogrzewanego pomieszczenia o temperaturze pokojowej lub do ciepłej wody.

Wszystkie folie i taśmy uszczelniające stosowane podczas coraz popularniejszego ciepłego montażu okien i drzwi powinny być klejone w temperaturze powyżej +5°C. Zwłaszcza taśmy rozprężne w celu rozprężenia potrzebują wysokiej temperatury. W niskiej może zaistnieć również problem z przyklejeniem folii do zaszronionej lub oblodzonej ramy okiennej. Zesztywniały butyl pokrywający folie z paskiem butylowym w niskiej temperaturze też ma słabą przyczepność.

Okna i drzwi przyjeżdżają na budowę zwykle razem z ekipą montażową. Nikt nie ma czasu na przywożenie ich dzień wcześniej, żeby odtajały na przykład w ogrzewanym blaszanym garażu. Budowanie osłon z folii i ustawianie nagrzewnic w wielu miejscach wokół całego domu (jak zrobić to na piętrze?!) jest nierealne. W razie konieczności montażyści ratują się suszarkami do włosów, którymi podgrzewają i osuszają zmrożone ościeżnice i ramy oraz folie. Warto uważać, żeby za bardzo nie rozgrzali taśm i ich nie zniszczyli.

WAŻNE

Bezwzględnie należy pamiętać, że podwyższona temperatura musi być utrzymana nie tylko w momencie wykonywania pracy, na przykład tynkowania czy wstawiania drzwi, ale także w czasie potrzebnym do uzyskania przez dany produkt wymaganych parametrów. Zatem jeśli na przykład zimowa zaprawa murarska wiąże osiem godzin, a piana montażowa 24 godziny, to tak długo musimy utrzymywać potrzebną temperaturę.

Prace dekarskie, montaż okien dachowych

Pozostałe prace przed zamknięciem stanu surowego, na przykład dekarskie i montaż okien dachowych, są możliwe nawet w temperaturze -15°C, pod warunkiem że na dachu nie zalegają śnieg i lód. W zasadzie o montażu w warunkach zimowych decyduje dekarz. Pod uwagę należy brać jedynie ewentualne opady i bezpieczeństwo pracy.

Obejrzyj film i dowiedz się, jak profesjonalnie wykonać ciepły montaż okien

Jak montować okna? Montaż okien krok po kroku. Galeria

Zobacz, jak przebiega montaż okien PCV do muru z ceramiki poryzowanej. Dowiedz sie też, w jaki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Stolarka okienna najnowszej generacji -...

Tworzenie stolarki okiennej o niskiej przenikalności cieplnej, to już nie moda i ciekawostka, to trwały i...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...