| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Jak naprawić elewację i ocieplenie ścian?

Jak naprawić elewację i ocieplenie ścian?

Systemy ociepleń ETICS, wykonane metodą lekką mokrą, mimo dużej trwałości, po pewnym czasie mogą wymagać napraw. Naprawa elewacji i ocieplenia ścian wyjdzie taniej niż wymiana systemu ociepleń. Oto kilka rad, jak naprawiać poszczególne warstwy uszkodzonego systemu ociepleń.

Autor: Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń SSO Naprawa ocieplenia BSO

Naprawa uszkodzeń podłoża

Naprawa uszkodzonego podłoża jest praktycznie niemożliwa bez demontażu systemu. Można jednak powstrzymać jego dalszą degradację poprzez uszczelnienie krawędzi styku ocieplenia z elementami przylegającymi. Często niezbędne jest także poprawienie połączeń i odpowiednie wyprofilowanie obróbek blacharskich. Innym problemem związanym z podłożem pod systemem ociepleń, mogą być rozwarstwienia spowodowane tym, iż było ono po prostu zbyt słabe ( zbyt mało nośne) i nie wytrzymało „ciężaru” całego systemu. Trzeba ustalić, gdzie występuje odspojenie i jak jest duże. Następnie system wzmacnia się kołkami i ponownie wykonuje warstwę zbrojoną oraz tynk cienkowarstwowy. Jeśli rozwarstwienia obejmują większą powierzchnię, zaleca się zdemontować całe ocieplenie, naprawić podłoże i dopiero wtedy ponownie ocieplić budynek.

Uszkodzenia termoizolacji

Powodem złego przytwierdzenia ocieplenia są albo nierówności podłoża, które wykonawca próbował korygować za pomocą kleju, albo zaniżanie jego zużycia. Brak efektywnego przylegania kleju do płyt może mieć też źródło w nieodpowiednim dozowaniu wody do zaprawy, przekroczeniu czasu obróbki, nieodpowiedniej jakości łączonych powierzchni (korozja, brud), nieprawidłowym sposobie nałożenia kleju (tylko „placki”, bez charakterystycznej „ramki” wokół płyty), zbyt wczesnym wypełnieniu szczelin między płytami lub zastosowaniem do tego nieodpowiedniej pianki poliuretanowej. Złe zamocowanie mechaniczne, to kolejny problem. Co szczególnie istotne: problemy z nośnością kołków ujawniają się dopiero gdy przestanie działać mocowanie klejowe. Jeżeli deformacje będące wynikiem wad mocowania nie są widoczne na elewacji, a wytrzymałość kleju na ściskanie jest dostateczna, naprawa polegać bęzie na montażu dodatkowych, odpowiednio dobranych kołków, a następnie ponownym wykonaniu warstwy zbrojonej i tynku.

Naprawa uszkodzonego ocieplenia

Najczęściej spotykane problemy wynikają z zawilgocenia izolacji cieplnej lub braku jej ciągłości. Skutkuje to powstawaniem mostków termicznych. Zawilgocenie ocieplenia, zwłaszcza z wełny mineralnej, zawsze powoduje zmniejszenie jego skuteczności. Głównymi przyczynami zawilgocenia są nieszczelności elewacji lub styków ocieplenia z pozostałymi elementami elewacji (okna, drzwi, obróbki blacharskie itp.). Nieszczelności styków można naprawić wykorzystując dostępne na rynku poliuretanowe masy uszczelniające. Szczeliny między płytami trudniej jest naprawić. Trzeba w tym celu usunąć tynk i warstwę zbrojoną, a następnie wypełnić styki między płytami odpowiednią pianką poliuretanową. Jeśli w szczelinach pomiędzy płytami jest zaprawa - trzeba ja usunąć i szczeliny wypełnić pianką.

Naprawa warstwy zbrojonej

Do podstawowych jej usterek należą rysy i pęknięcia, problemy z przyczepnością do warstwy ocieplenia oraz rozwarstwienia. Rysy i pęknięcia wynikają najczęściej z braku odpowiednich zakładów na stykach pasów siatki zbrojącej, braku właściwego zbrojenia w miejscach szczególnych elewacji, zbyt cienkiej warstwy zastosowanej zaprawy lub nieodpowiedniej jakości siatki. Problemy z przyczepnością warstwy zbrojonej do izolacji mogą być skutkiem korozji lub zanieczyszczeń powierzchni płyt ociepleniowych albo nieodpowiedniej metody nakładania zaprawy. Naprawa sprowadza się do ponownego wykonania warstwy zbrojonej oraz tynku. 

Naprawa tynku

Zanieczyszczenia elewacji należy czyścić wodą i w zależności od efektów tego zabiegu elewację impregnować preparatem silikonowym specjalnie do tego przeznaczonym lub malować farbą elewacyjną. Walka z pleśnią lub algami porastającymi elewację polega na umyciu elewacji i jej dezynfekcji przeznaczonym do tego celu preparatem biobójczym. Tak oczyszczone ściany trzeba ponownie pomalować.  Wykwity solne i przebarwienia tynku usuwa się mechanicznie, a następnie maluje farbą elewacyjną (zaleca się farbę silikonową). Gdy na tynku widoczne są pęcherze, tynk cienkowarstwowy należy usunąć, ewentualne nierówności wypełnić zaprawą klejącą, zagruntować naprawianą powierzchnię farbą gruntującą i ponownie otynkować. Pajęczynowate rysy na powierzchni tynku cienkowarstwowego  zaleca się zamalować farbą o wysokiej elastyczności. Inne rysy i pęknięcia są z reguły wynikiem omówionych już wad występujących w głębszych warstwach systemu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Przebudowa domu. Jak dobudować drugie wejście w...

Jeżeli dokonujesz przebudowy domu, dzieląc go na dwa oddzielne lokale, często niezbędne jest dobudowanie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.