Siatka do styropianu - sprawdź jaką siatkę podtynkową wybrać podczas ocieplania elewacji?

2023-06-30 14:46

Ocieplenie budynku ze styropianu trzeba przygotować pod tynk. Jednym z produktów potrzebnych do wykończenia elewacji jest siatka podtynkowa. Jaka siatka na styropian? Po co daje się siatkę na styropian? Jaka siatka na elewację? Do czego służy siatka podtynkowa? Ile warstw siatki na styropian?

Siatka do styropianu
Autor: Getty Images Siatka elewacyjna powinna być w całości zatopiona w warstwie kleju

Spis treści

  1. Siatka w systemie ociepleń
  2. Jaka siatka na styropian na elewację?
  3. Jaka gramatura siatki elewacyjnej?
  4. Jak mocować siatkę elewacyjną do styropianu?

Siatka podtynkowa jest elementem systemu ocieplenia elewacji. Stanowi najważniejszą część warstwy zbrojonej, której zadaniem jest wzmocnienie wykończenia elewacji. Dzięki siatce mocno przyklejonej do płyt ociepleniowych ta warstwa jest odporna na naprężenia termiczne pod wpływem promieniowania słonecznego oraz uszkodzenia mechaniczne. Warstwa zbrojona stanowi też mocny podkład pod warstwę wykończeniową z tynku lub innego materiału. Zobaczmy, jaką siatkę wybrać na styropian do termoizolacji budynku.

Siatka w systemie ociepleń

Jeśli ocieplamy budynek, korzystając z rozwiązania systemowego, należy zastosować siatkę o parametrach opisanych w zestawieniu produktów. Producenci systemów ociepleń podają nazwy konkretnych produktów ze swojej oferty.

Jaka siatka na styropian na elewację?

Siatki elewacyjne do styropianu są produkowane z włókna szklanego, które jest pokryte dodatkową warstwą lateksową chroniącą przez niszczącym działaniem składników kleju. Siatki mogą różnić się grubością włókien, splotem i wielkością oczka, co wpływa na ich sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Najczęściej jest to 3,8 x 4,5, 4,5 x 4,7, 4 x 5 mm, ale w siatkach o zwiększonej wytrzymałości może być nawet 8 x 14 mm.

Siatki są lekkie, rolka waży około 10 kg. Mimo dużej ażurowości i lekkości, siatki są odporne na rozerwanie. Siatki podtynkowe są sprzedawane w rolkach o szerokości 1 m i długości 50 m. Jedna rolka wystarczy więc na pokrycie ok. 50 m² elewacji (siatkę układa się z zakładem). Na rynku są też siatki w rolkach 25-metrowych.

Producenci oferują je w różnych kolorach, który nie ma znaczenia technicznego. Siatki o takiej samej gramaturze od różnych producentów mogą mieć ten sam kolor.

Jaka gramatura siatki elewacyjnej?

Wybierając siatkę do styropianu, należy sprawdzić jej najważniejszy parametr – gramaturę. Standardowa gramatura siatki elewacyjnej to 145 g/m². Taki wyrób znajdziemy jako typowe rozwiązanie w systemach ociepleń. W miejscach, które mogą być narażone na większe obciążenia mechaniczne, na przykład w części dolnej elewacji, powyżej cokołów, przy wjeździe do garażu, zaleca się stosowanie mocniejszej siatki – o gramaturze 160 g/m².

Znajdziemy też siatki o gramaturze 200, a nawet ponad 300 g/m², tak zwane pancerne, przeznaczone do wzmocnienia elewacji w obiektach użyteczności publicznej, w strefach magazynowych, załadunkowych – wszędzie tam, gdzie przy standardowym rozwiązaniu mogłaby ona szybko ulec zniszczeniu. Mocniejsze siatki stosuje się także, np. gdy elewacja będzie wykończona płytkami ceramicznymi lub kamiennymi.

Elewacja w ciemnym kolorze

Obecnie modne jest tynkowanie budynków w ciemnych kolorach, grafitowym, a nawet czarnym. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ciemny tynk na nasłonecznionej elewacji będzie narażony na bardzo duże naprężenia termiczne. W takim wypadku należy zastosować mocniejszą siatkę, np. o gramaturze 200 g/m². Wytyczne co do zbrojenia ocieplenia takiej elewacji powinny znaleźć się w projekcie domu. Można też to skonsultować z producentem systemu ociepleń lub tynku.

Jak mocować siatkę elewacyjną do styropianu?

Siatka do styropianu układa się w 1 warstwie, ale powinna być ona przyklejona dwustronnie – zatopiona w warstwie zaprawy klejowej. Prawidłowy sposób jej mocowania polega na rozprowadzeniu najpierw na fragmencie elewacji warstwy kleju, rozłożeniu na niej i wciśnięciu w nią siatki, a następnie ponownym zaszpachlowaniu zaprawą. Pasy siatki układa się z zakładem co najmniej 10 cm. Powinny być one gładkie, bez fałd powodujących odkształcenia.

Fragmenty wklejane ukośnie - wzmacniające narożniki okien lub drzwi - najlepiej mocować w tym samym czasie, co siatkę - podczas nakładania kleju. Po wyrównaniu zaprawy na warstwie zbrojącej siatka nie powinna być widoczna.

Powierzchnia ocieplonej ściany powinna być równa i gładka, tak by stanowiła prawidłowe podłoże pod tynk, bez konieczności jej wyrównywania.

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie