Najmodniejsze kolory elewacji 2023 - jakim kolorem pomalować dom? Co wybrać na elewację?

2023-05-29 15:12

Trendy dotyczące wyglądu elewacji nie zmieniają się tak szybko jak na przykład wnętrzarskie. Nie mamy do czynienia z rewolucyjnymi zmianami. Elewacje przechodzą swego rodzaju transformację, a efekty ich uwspółcześniania są dziś widoczne. Czym wykończyć dom, aby za kilkanaście, kilkadziesiąt lat wciąż nam się podobał? Trzymać się ponadczasowych rozwiązań, czy jednak biec na spotkanie nowoczesności?

Spis treści

  1. Kolory elewacji domów jednorodzinnych
  2. Modne kolory elewacji 2023
  3. Co wybrać na elewację?

Można przewidzieć, jak zestarzeją się materiały elewacyjne, ale niekoniecznie kierunek, w którym podążą architektoniczne trendy. Jaki kolor tynku zewnętrznego wybrać? Czym wykończyć elewację domu, by za kilkanaście, kilkadziesiąt lat pozostała modna?

Kolory elewacji domów jednorodzinnych

Efekty elewacyjnej ewolucji są widoczne w postaci bardzo ograniczonej palety barw. Najchętniej wybierane są biel, różne odcienie szarości i czerń. Wyraźne są dwie tendencje – jedna nakazuje, by kolorystyka była jednolita. Powstają więc domy całe białe, grafitowe lub czarne. Przy czym dach ma identyczną barwę jak ściany. Ujednolicenie koloru elewacji pozwala nowocześnie uprościć bryłę domu.

Zgodnie z inną – bryła jest kontrastowo dzielona. I tak na przykład ostra tytanowa biel jest zestawiana z czernią. Najbardziej spektakularny podział polega na tym, że dom stanowią dwie bryły – jedna biała, druga czarna. Niekiedy ostrość takiego zestawienia projektanci zacierają, stosując ramy zachodzące na część domu w odmiennej barwie. Dwa kolory zatem: biały i czarny – elewacyjna zabawa w najostrzejszy kontrast jest bardzo na czasie.

Jeszcze inny sposób wykorzystania takiego zestawienia pozwala optyczne poprawić geometrię domu. Na przykład dzięki wykończeniu dolnej kondygnacji czarnym kolorem, a górnej bielą, przy czym kontrastowe barwy nie zawsze są zestawiane w takich samych proporcjach. Niekiedy na tle śnieżnobiałych ścian wyraźnie zarysowane są jedynie czarne ramy okien.

Modne kolory elewacji 2023

Równie silny jest inny trend odwołujący się do naturalnych barw. Dzięki niemu na elewacjach widać stonowane kolory znane z przyrody i tradycyjnej architektury. Z reguły w ich chłodnych odmianach, którą powinno mieć nawet drewno. Modne drewno to takie, które się starzeje – z czasem nabiera srebrnoszarego koloru. Mimo niewątpliwej dominacji chłodnych kolorów są wyjątki. Bez wątpienia niezwykle modna, najcieplejsza z elewacyjnych barw to ta charakterystyczna dla naturalnej cegły. Najbardziej nadążająca za duchem czasu jest jej wiekowa odmiana – wyblakła od słońca, mieniąca się różnymi odcieniami.

Inny ciepły kolor pojawiający się na elewacjach to ten, który przybiera rdzewiejący metal. Elewacje z rdzewiejącej blachy kortenowskiej nie są jeszcze bardzo popularne, ale doskonale wpisują się w naturalny pejzaż.

Co wybrać na elewację?

O materiale na elewację często przesądza nie tylko estetyka, ale także ekonomia. Dlatego wciąż najpopularniejszy jest tynk. Jednak powoli do łask wraca cegła, stosuje się też płyty włóknocementowe, HPL albo blachę. Popularne są materiały, którymi można wykańczać ściany domu i dach – nazywany przez projektantów piątą elewacją. Pozwalają modnie uprościć i unowocześnić bryłę. Oprócz już wymienionych są to na przykład blacha układana na rąbek, płyty i płytki włóknocementowe, dachówki płaskie, a nawet drewno.

Drewno i cegła są modne od wieków i nic nie zapowiada końca tej mody. Teraz najmodniejsze są stare lub wyglądające na takie. Jeżeli cegła – to najlepiej rozbiórkowa, która wspaniale prezentuje się na domach nawiązujących do tradycji, ale także nowoczesnych. Na elewacjach wykorzystywane są także stare deski.

W trend mody na starość wpisują się też beton architektoniczny noszący wyraźne ślady zużycia oraz blacha kortenowska nazywana rdzewiejącą stalą.

Pozostałe podkategorie