Jaki styropian na elewacje? Jak dobrać grubość i lambdę styropianu?

2023-06-15 7:04

Do ocieplenia ścian zewnętrznych domu można wybrać wiele produktów styropianowych. Na jakie właściwości styropianu zwrócić uwagę, żeby dobrze ocieplić dom. Jaki styropian wybrać na elewacje? Jaka lambda styropianu zapewni właściwe ocieplenie? Ile styropianu na elewację?

Jaka grubość styropianu - 15 czy 20 cm?
Autor: Piotr Mastalerz Jaka grubość styropianu na elewację - 15 czy 20 cm?

Spis treści

  1. Jaki styropian na elewacje?
  2. Jaka lambda styropianu na elewację?
  3. Ile styropianu na elewację?

Jaki styropian na elewacje?

Wybór styropianu na elewację może być trudny, ponieważ na rynku jest wiele jego rodzajów. Na szczęście producenci oznaczają swoje wyroby zgodnie z właściwościami oraz przeznaczeniem. Styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych ma oznaczenie Fasada albo Elewacja, więc należy szukać w tej grupie produktów.

Wśród styropianów elewacyjnych znajdziemy płyty koloru białego albo szarego. Biały styropian słabiej chroni przed ucieczką ciepła z domu. Żeby uzyskać podobną ochronę, trzeba zastosować grubsze płyty niż w przypadku styropianu w kolorze szarym. Ten drugi, nazywany też grafitowym ze względu na dodatek grafitu, ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż biały. Ocenia się, że jest to różnica rzędu 30%. Zatem zamiast 20 cm styropianu białego można zastosować 15 cm grafitowego.

Uwaga!

Styropian w ciemnym kolorze bardziej pochłania promienie słoneczne i szybko się nagrzewa. W efekcie może dojść do naprężeń termicznych powodujących odkształcenie, a nawet odklejenie się płyt. Żeby uniknąć takiej sytuacji, trzeba odpowiednio zaplanować prace ociepleniowe. Na przykład latem należy przygotować siatki osłaniające na rusztowaniach przy najbardziej nasłonecznionych elewacjach. Można też wykonywać ocieplenie domu wiosną lub jesienią, gdy słońce nie jest tak intensywne.

Jaka lambda styropianu na elewację?

Ze względu na właściwości termoizolacyjne styropianu najważniejszym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im jest mniejszy, tym lepiej, to znaczy, że mniej ciepła będzie uciekać przez ściany ocieplone danym materiałem. Wśród styropianów elewacyjnych można znaleźć produkty o współczynniku λ wynoszącym 0,030-0,045 W/(m.K). Tych o najwyższym współczynniku – powyżej 0,040 lepiej nie brać pod uwagę przy ocieplaniu ścian domu mieszkalnego, bo warstwa musiałaby być bardzo gruba. W projektach nowych domów znajduje się zwykle styropian o lambdzie w zakresie 0,035-0,038, w budynkach pasywnych – 0,031-0,033 W/(mK).

Styropiany białe mają współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,035-0,045 W/(mK). Współczynnik λ styropianów grafitowych to 0,030-0,035 W/(mK).

Warto wiedzieć

Żeby uniknąć problemów z nagrzewaniem się styropianu na elewacji można wykorzystać płyty grafitowego styropianu, które na jednej płaszczyźnie mają na wierzchu białą warstwę. Jest ona wykonana z antyrefleksyjnej białej farby albo stanowi ją cienka warstwa białego styropianu. Płyty mogą mieć także nacięcia antynaprężeniowe.

Ile styropianu na elewację?

Grubość ocieplenia ścian zewnętrznych zależy od standardu termoizolacyjnego całego budynku. Może ona wynosić nawet 15-20 cm, a w domach pasywnych - nawet 30 cm. Obecnie nowo wznoszone domy muszą mieć ściany o współczynniku przenikania ciepła U nie większym niż 0,20 W/(m2K). Ile zastosujemy termoizolacji zależy też od parametrów cieplnych materiału murowego, czy jest to ciepły beton komórkowy lub pustak z wełną mineralną, czy zimny bloczek silikatowy. W projekcie domu jest podana grubość ocieplenia i lambda styropianu oraz współczynnik U ścian zewnętrznych.

Podczas termomodernizacji trzeba uwzględnić stan ocieplenia całego budynku, sposób ogrzewania, zapotrzebowanie na ciepło. W takim wypadku dobrze jest przeprowadzić audyt energetyczny, w którym specjalista wyliczy najbardziej opłacalny wariant ocieplenia. Bo czy warto inwestować w 20 cm styropianu grafitowego w nieszczelnym domu ogrzewanym przestarzałym kotłem na węgiel?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie