| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Zmiany w projekcie domu. Adaptacja poddasza

Zmiany w projekcie domu. Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to jedna z najczęstszych zmian w projekcie gotowym, na jakie decydują się inwestorzy. Zobacz, z czym się ona wiąże.

Adaptacja poddasza

O wygodzie użytkowania poddasza decydują trzy zasadnicze czynniki: wysokość przestrzeni pod skosami, kąt nachylenia dachu i rozplanowanie pomieszczeń. Wysokość ścianki kolankowej w granicach 1-1,1 m przy kącie nachylenia dachu 35-40° jest rozwiązaniem optymalnym. Podwyższenie jej o 20-30 cm nie będzie miało wielkiego wpływu na proporcje zewnętrzne budynku, a jeśli pozwoli zoptymalizować przestrzeń poddasza, jest dopuszczalne. Podejmując decyzję o podniesieniu ścianki kolankowej w większym zakresie, trzeba zdawać sobie sprawę ze wszystkich jej konsekwencji. W przypadku dachu o konstrukcji krokwiowej może zajść potrzeba wzmocnienia krokwi jętkami, które usztywnią dach. Oznacza to jednak konieczność sporządzenia nowego projektu więźby.

Ścianki kolankowe a proporcje budynku

Wyższa ścianka kolankowa może zaburzyć proporcje budynku – optycznie zmniejszyć dach i okna oraz dać wrażenie nieodpowiedniego rozplanowania otworów okiennych. Aby temu zapobiec, można podnieść nadproża i wstawić dłuższe okna, wydłużyć okapy albo zastosować ciemny tynk między okapem a oknami. W razie podniesienia ścianki kolankowej musisz się także liczyć z tym, że okna połaciowe znajdą się wyżej, co może sprawić, że nie będziesz mógł przez nie wyglądać i trudniej będzie je otwierać.

Doświetlenie poddasza

Kolejna konsekwencja wiąże się ze zmianą położenia okapu dachu, który w naturalny sposób reguluje ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza domu. Okap o odpowiedniej szerokości oraz na należytej wysokości zapewnia właściwe oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych światłem słonecznym w zależności od pory roku. W lecie, gdy słońce jest wyżej, przesłania okna i ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń bez konieczności stosowania na przykład rolet zewnętrznych. Zimą zaś, gdy słońce znajduje się niżej na niebie, wpuszcza promienie słoneczne, które ogrzewają wnętrze domu. Podniesienie ścianki kolankowej bez jednoczesnego przedłużenia okapu spowoduje prawdopodobnie, że otwory okienne w lecie nie będą odpowiednio osłonięte przed nadmiarem słońca.

Adaptacja projektu gotowego. Jakie zmiany w projekcie są najczęściej wprowadzane?

Po wyborze domu z katalogu przychodzi czas na adaptację projektu gotowego, czyli dostosowanie go do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....