| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Zmiany w projekcie domu. Adaptacja poddasza

Zmiany w projekcie domu. Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to jedna z najczęstszych zmian w projekcie gotowym, na jakie decydują się inwestorzy. Zobacz, z czym się ona wiąże.

Adaptacja poddasza

O wygodzie użytkowania poddasza decydują trzy zasadnicze czynniki: wysokość przestrzeni pod skosami, kąt nachylenia dachu i rozplanowanie pomieszczeń. Wysokość ścianki kolankowej w granicach 1-1,1 m przy kącie nachylenia dachu 35-40° jest rozwiązaniem optymalnym. Podwyższenie jej o 20-30 cm nie będzie miało wielkiego wpływu na proporcje zewnętrzne budynku, a jeśli pozwoli zoptymalizować przestrzeń poddasza, jest dopuszczalne. Podejmując decyzję o podniesieniu ścianki kolankowej w większym zakresie, trzeba zdawać sobie sprawę ze wszystkich jej konsekwencji. W przypadku dachu o konstrukcji krokwiowej może zajść potrzeba wzmocnienia krokwi jętkami, które usztywnią dach. Oznacza to jednak konieczność sporządzenia nowego projektu więźby.

Ścianki kolankowe a proporcje budynku

Wyższa ścianka kolankowa może zaburzyć proporcje budynku – optycznie zmniejszyć dach i okna oraz dać wrażenie nieodpowiedniego rozplanowania otworów okiennych. Aby temu zapobiec, można podnieść nadproża i wstawić dłuższe okna, wydłużyć okapy albo zastosować ciemny tynk między okapem a oknami. W razie podniesienia ścianki kolankowej musisz się także liczyć z tym, że okna połaciowe znajdą się wyżej, co może sprawić, że nie będziesz mógł przez nie wyglądać i trudniej będzie je otwierać.

Doświetlenie poddasza

Kolejna konsekwencja wiąże się ze zmianą położenia okapu dachu, który w naturalny sposób reguluje ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza domu. Okap o odpowiedniej szerokości oraz na należytej wysokości zapewnia właściwe oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych światłem słonecznym w zależności od pory roku. W lecie, gdy słońce jest wyżej, przesłania okna i ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń bez konieczności stosowania na przykład rolet zewnętrznych. Zimą zaś, gdy słońce znajduje się niżej na niebie, wpuszcza promienie słoneczne, które ogrzewają wnętrze domu. Podniesienie ścianki kolankowej bez jednoczesnego przedłużenia okapu spowoduje prawdopodobnie, że otwory okienne w lecie nie będą odpowiednio osłonięte przed nadmiarem słońca.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...