| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Zmiany w projekcie domu. Adaptacja poddasza

Zmiany w projekcie domu. Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to jedna z najczęstszych zmian w projekcie gotowym, na jakie decydują się inwestorzy. Zobacz, z czym się ona wiąże.

Adaptacja poddasza

O wygodzie użytkowania poddasza decydują trzy zasadnicze czynniki: wysokość przestrzeni pod skosami, kąt nachylenia dachu i rozplanowanie pomieszczeń. Wysokość ścianki kolankowej w granicach 1-1,1 m przy kącie nachylenia dachu 35-40° jest rozwiązaniem optymalnym. Podwyższenie jej o 20-30 cm nie będzie miało wielkiego wpływu na proporcje zewnętrzne budynku, a jeśli pozwoli zoptymalizować przestrzeń poddasza, jest dopuszczalne. Podejmując decyzję o podniesieniu ścianki kolankowej w większym zakresie, trzeba zdawać sobie sprawę ze wszystkich jej konsekwencji. W przypadku dachu o konstrukcji krokwiowej może zajść potrzeba wzmocnienia krokwi jętkami, które usztywnią dach. Oznacza to jednak konieczność sporządzenia nowego projektu więźby.

Ścianki kolankowe a proporcje budynku

Wyższa ścianka kolankowa może zaburzyć proporcje budynku – optycznie zmniejszyć dach i okna oraz dać wrażenie nieodpowiedniego rozplanowania otworów okiennych. Aby temu zapobiec, można podnieść nadproża i wstawić dłuższe okna, wydłużyć okapy albo zastosować ciemny tynk między okapem a oknami. W razie podniesienia ścianki kolankowej musisz się także liczyć z tym, że okna połaciowe znajdą się wyżej, co może sprawić, że nie będziesz mógł przez nie wyglądać i trudniej będzie je otwierać.

Doświetlenie poddasza

Kolejna konsekwencja wiąże się ze zmianą położenia okapu dachu, który w naturalny sposób reguluje ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza domu. Okap o odpowiedniej szerokości oraz na należytej wysokości zapewnia właściwe oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych światłem słonecznym w zależności od pory roku. W lecie, gdy słońce jest wyżej, przesłania okna i ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń bez konieczności stosowania na przykład rolet zewnętrznych. Zimą zaś, gdy słońce znajduje się niżej na niebie, wpuszcza promienie słoneczne, które ogrzewają wnętrze domu. Podniesienie ścianki kolankowej bez jednoczesnego przedłużenia okapu spowoduje prawdopodobnie, że otwory okienne w lecie nie będą odpowiednio osłonięte przed nadmiarem słońca.

Adaptacja projektu gotowego. Jakie zmiany w projekcie są najczęściej wprowadzane?

Po wyborze domu z katalogu przychodzi czas na adaptację projektu gotowego, czyli dostosowanie go do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? A może w...

Wybór projektu domu to ekscytujące, ale też niełatwe zadanie. Ważna jest funkcjonalność domu, wygląd i...

Planujesz budowę małego i taniego domu? Sprawdź...

Wybór projektu to pierwszy krok do rozpoczęcia budowy wymarzonego domu. Jak znaleźć odpowiedni projekt...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Dom Energooszczędny

Chcesz wiedzieć jak zbudować dom energooszczędny? Interesują Cię nowoczesne technologie i materiały,...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Poradnik Budowlany

Wiosna już w pełni. Ruszają pierwsze prace na budowach. Niektórzy dopiero zaczynają, inni po zimowej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.