| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Mały dom dla 4-osobowej rodziny. Jaki wybrać projekt?

Mały dom dla 4-osobowej rodziny. Jaki wybrać projekt?

Chociaż dom Murator M05 Niewielki jest mały, z powodzeniem zmieszczą się w nim wszystkie pomieszczenia potrzebne czteroosobowej rodzinie. W tym projekcie przestrzeń jest optymalnie wykorzystana. Dom ma obszerny przedsionek i oszczędną komunikację. Poza tym jest zgrabny, ładny, a jego poddasze możesz wykończyć w późniejszym etapie.  

Projekt domu Murator M05 – Niewielki

Dom bez podpiwniczenia, parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla czteroosobowej rodziny.

Autor: architekt Małgorzata Cybulska-Marks

  • Powierzchnia netto 144,1 m²
  • Powierzchnia domu 106,7 m²
  • Powierzchnia zabudowy 130,1 m²
  • Kubatura 581,2 m³
  • Minimalne wymiary działki 20,8 x 20,4 m
ZDANIEM SPECJALISTY

Chociaż dom jest mały (107 m²), udało się w nim zmieścić wszystkie pomieszczenia potrzebne czteroosobowej rodzinie. I to całkiem spore i ustawne. Na parterze mieszczą się: duży pokój dzienny z kominkiem i częścią jadalną, otwarta kuchnia, sypialnia z garderobą, łazienka oraz – z czego jestem szczególnie zadowolona – dwa pomieszczenia gospodarcze o łącznej powierzchni prawie 17 m².

Na poddaszu znajdują się dwie sypialnie oraz nietypowo zaaranżowana łazienka – z ustawionej na środku pomieszczenia, pod oknem dachowym, wanny można obserwować niebo.

Dom Murator M05 – Niewielki ma jeszcze dwie zalety, które są niezmiernie ważne w małym domu: obszerny przedsionek – zmieści się tam szafa na wierzchnią odzież, można wygodnie wejść z zakupami czy wjechać wózkiem – oraz oszczędną komunikację – przestrzeń jest optymalnie wykorzystana, nie zmarnowano jej na przykład na duży hol.

Myślę, że dzięki niewielkim rozmiarom dom jest bardzo zgrabny, a przy tym ładny, bo nie brakuje mu detali. Budynek urozmaicają słupy z klinkieru, które podpierają dach, tworząc podcienie przy wejściu i na tarasie, ściany (frontowa i od strony ogrodu) wysunięte poza obrys bryły oraz czterospadowy dach. Dodatkową zaletą domu jest możliwość późniejszego zaadaptowania poddasza.

Małgorzata Cybulska-Marks, architekt

Odowiadamy na pytania Daniela, inwestora, który zastanawia się nad budową według tego projektu.

Czy można powiększyć znajdującą się na parterze łazienkę?

Powiększenie łazienki na parterze jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy inwestorzy decydują się na zamieszkanie na parterze, odkładając wykończenie poddasza na później. Można to zrobić kosztem pomieszczenia gospodarczego, które trzeba będzie trochę zmniejszyć.

Konieczna jest też rezygnacja z przejścia pomiędzy domem a garażem i wykonanie nowych drzwi prowadzących do części gospodarczej. Można je umiejscowić w łazience lub w podcieniu wejściowym, tuż przy drzwiach do przedsionka – wtedy jednak, aby wejść do kotłowni, trzeba będzie najpierw wyjść na zewnątrz.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Powiększona łazienka

Czy na parterze można wygospodarować dodatkową łazienkę?

Na wypadek konieczności oddania góry dzieciom i zamieszkania na dole lub zabrania do siebie rodziców i stworzenia im niekrępującego miniapartamentu jest możliwość utworzenia na parterze (przy sypialni) dodatkowej łazienki. Można to zrobić, adaptując położone na tyłach domu pomieszczenie gospodarcze. Jego wielkość (3,9 m²) umożliwia zaaranżowanie tam dość wygodnej łazienki – z kabiną prysznicową, umywalką i miską ustępową. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest sposób wchodzenia do niej – przez garderobę.

Czy można wydzielić na parterze biuro lub gabinet?

Istnieje taka możliwość. Pomieszczenie biurowe lub gabinet mogą powstać w miejscu większego pomieszczenia gospodarczego. Aby całkiem wyodrębnić to wnętrze, konieczne jest usytuowanie wejścia do niego w przedsionku. W tym celu zwykłe schody zabiegowe, które zaprojektował architekt, należy zamienić na kręte. Zamiana ta nic nie zmienia w układzie pozostałych pomieszczeń na parterze oraz na poddaszu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Łazienka zamiast pomieszczenia gospodarczego

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Gabinet zamiast pomieszczenia gospodarczego

Czy można rozbudować garaż do dwustanowiskowego?

Dla osób mających trochę większą działkę i dwa samochody architekt zaprojektował ten dom w wersji z garażem dwustanowiskowym – Murator M05a. Jednak w związku z tym, że staje się on wtedy nieco szerszy, zmienia się też trochę układ pomieszczeń na parterze i poddaszu.

Na dole zyskujemy WC, a wszystkie pomieszczenia stają się większe, natomiast na górze pojawia się dodatkowa sypialnia (pozostałe są nieco większe), a łazienka zmienia swoje położenie i kształt – jest bardziej kwadratowa. W takim domu wygodnie zamieszka nawet pięcioosobowa rodzina

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Wersja projektu z dwustanowiskowym garażem

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ile kosztuje budowa domu? Projekty małych i...

Rozważając budowę swojego pierwszego i być może ostatniego domu w życiu, zastanawiasz się ile to będzie...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....

Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Imitacja drewna, kamienia, cegły - czyli 15...

Czy cegła jest cegłą? Czy kamień naturalnym kamieniem? Czy trawnik jest żywy? Przedstawiamy 15 sprawdzonych...