| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Mały dom dla 4-osobowej rodziny. Jaki wybrać projekt?

Mały dom dla 4-osobowej rodziny. Jaki wybrać projekt?

Chociaż dom Murator M05 Niewielki jest mały, z powodzeniem zmieszczą się w nim wszystkie pomieszczenia potrzebne czteroosobowej rodzinie. W tym projekcie przestrzeń jest optymalnie wykorzystana. Dom ma obszerny przedsionek i oszczędną komunikację. Poza tym jest zgrabny, ładny, a jego poddasze możesz wykończyć w późniejszym etapie.  

Projekt domu Murator M05 – Niewielki

Dom bez podpiwniczenia, parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla czteroosobowej rodziny.

Autor: architekt Małgorzata Cybulska-Marks

  • Powierzchnia netto 144,1 m²
  • Powierzchnia domu 106,7 m²
  • Powierzchnia zabudowy 130,1 m²
  • Kubatura 581,2 m³
  • Minimalne wymiary działki 20,8 x 20,4 m
ZDANIEM SPECJALISTY

Chociaż dom jest mały (107 m²), udało się w nim zmieścić wszystkie pomieszczenia potrzebne czteroosobowej rodzinie. I to całkiem spore i ustawne. Na parterze mieszczą się: duży pokój dzienny z kominkiem i częścią jadalną, otwarta kuchnia, sypialnia z garderobą, łazienka oraz – z czego jestem szczególnie zadowolona – dwa pomieszczenia gospodarcze o łącznej powierzchni prawie 17 m².

Na poddaszu znajdują się dwie sypialnie oraz nietypowo zaaranżowana łazienka – z ustawionej na środku pomieszczenia, pod oknem dachowym, wanny można obserwować niebo.

Dom Murator M05 – Niewielki ma jeszcze dwie zalety, które są niezmiernie ważne w małym domu: obszerny przedsionek – zmieści się tam szafa na wierzchnią odzież, można wygodnie wejść z zakupami czy wjechać wózkiem – oraz oszczędną komunikację – przestrzeń jest optymalnie wykorzystana, nie zmarnowano jej na przykład na duży hol.

Myślę, że dzięki niewielkim rozmiarom dom jest bardzo zgrabny, a przy tym ładny, bo nie brakuje mu detali. Budynek urozmaicają słupy z klinkieru, które podpierają dach, tworząc podcienie przy wejściu i na tarasie, ściany (frontowa i od strony ogrodu) wysunięte poza obrys bryły oraz czterospadowy dach. Dodatkową zaletą domu jest możliwość późniejszego zaadaptowania poddasza.

Małgorzata Cybulska-Marks, architekt

Odowiadamy na pytania Daniela, inwestora, który zastanawia się nad budową według tego projektu.

Czy można powiększyć znajdującą się na parterze łazienkę?

Powiększenie łazienki na parterze jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy inwestorzy decydują się na zamieszkanie na parterze, odkładając wykończenie poddasza na później. Można to zrobić kosztem pomieszczenia gospodarczego, które trzeba będzie trochę zmniejszyć.

Konieczna jest też rezygnacja z przejścia pomiędzy domem a garażem i wykonanie nowych drzwi prowadzących do części gospodarczej. Można je umiejscowić w łazience lub w podcieniu wejściowym, tuż przy drzwiach do przedsionka – wtedy jednak, aby wejść do kotłowni, trzeba będzie najpierw wyjść na zewnątrz.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Powiększona łazienka

Czy na parterze można wygospodarować dodatkową łazienkę?

Na wypadek konieczności oddania góry dzieciom i zamieszkania na dole lub zabrania do siebie rodziców i stworzenia im niekrępującego miniapartamentu jest możliwość utworzenia na parterze (przy sypialni) dodatkowej łazienki. Można to zrobić, adaptując położone na tyłach domu pomieszczenie gospodarcze. Jego wielkość (3,9 m²) umożliwia zaaranżowanie tam dość wygodnej łazienki – z kabiną prysznicową, umywalką i miską ustępową. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest sposób wchodzenia do niej – przez garderobę.

Czy można wydzielić na parterze biuro lub gabinet?

Istnieje taka możliwość. Pomieszczenie biurowe lub gabinet mogą powstać w miejscu większego pomieszczenia gospodarczego. Aby całkiem wyodrębnić to wnętrze, konieczne jest usytuowanie wejścia do niego w przedsionku. W tym celu zwykłe schody zabiegowe, które zaprojektował architekt, należy zamienić na kręte. Zamiana ta nic nie zmienia w układzie pozostałych pomieszczeń na parterze oraz na poddaszu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Łazienka zamiast pomieszczenia gospodarczego

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Gabinet zamiast pomieszczenia gospodarczego

Czy można rozbudować garaż do dwustanowiskowego?

Dla osób mających trochę większą działkę i dwa samochody architekt zaprojektował ten dom w wersji z garażem dwustanowiskowym – Murator M05a. Jednak w związku z tym, że staje się on wtedy nieco szerszy, zmienia się też trochę układ pomieszczeń na parterze i poddaszu.

Na dole zyskujemy WC, a wszystkie pomieszczenia stają się większe, natomiast na górze pojawia się dodatkowa sypialnia (pozostałe są nieco większe), a łazienka zmienia swoje położenie i kształt – jest bardziej kwadratowa. W takim domu wygodnie zamieszka nawet pięcioosobowa rodzina

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Wersja projektu z dwustanowiskowym garażem

Jeżeli nie stać cię na wykończenie całego domu od razu... Murator M03 Moje miejsce

Wybierz projekt, który umożliwia budowę dwuetapową. Taki właśnie jest Murator M03 Moje...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....

Kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy - jak je...

Jakie są rodzaje kosztorysów i do czego służą? Czy warto mieć kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy?...

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...