| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Mały dom dla 4-osobowej rodziny. Jaki wybrać projekt?

Mały dom dla 4-osobowej rodziny. Jaki wybrać projekt?

Chociaż dom Murator M05 Niewielki jest mały, z powodzeniem zmieszczą się w nim wszystkie pomieszczenia potrzebne czteroosobowej rodzinie. W tym projekcie przestrzeń jest optymalnie wykorzystana. Dom ma obszerny przedsionek i oszczędną komunikację. Poza tym jest zgrabny, ładny, a jego poddasze możesz wykończyć w późniejszym etapie.  

Projekt domu Murator M05 – Niewielki

Dom bez podpiwniczenia, parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla czteroosobowej rodziny.

Autor: architekt Małgorzata Cybulska-Marks

  • Powierzchnia netto 144,1 m²
  • Powierzchnia domu 106,7 m²
  • Powierzchnia zabudowy 130,1 m²
  • Kubatura 581,2 m³
  • Minimalne wymiary działki 20,8 x 20,4 m
ZDANIEM SPECJALISTY

Chociaż dom jest mały (107 m²), udało się w nim zmieścić wszystkie pomieszczenia potrzebne czteroosobowej rodzinie. I to całkiem spore i ustawne. Na parterze mieszczą się: duży pokój dzienny z kominkiem i częścią jadalną, otwarta kuchnia, sypialnia z garderobą, łazienka oraz – z czego jestem szczególnie zadowolona – dwa pomieszczenia gospodarcze o łącznej powierzchni prawie 17 m².

Na poddaszu znajdują się dwie sypialnie oraz nietypowo zaaranżowana łazienka – z ustawionej na środku pomieszczenia, pod oknem dachowym, wanny można obserwować niebo.

Dom Murator M05 – Niewielki ma jeszcze dwie zalety, które są niezmiernie ważne w małym domu: obszerny przedsionek – zmieści się tam szafa na wierzchnią odzież, można wygodnie wejść z zakupami czy wjechać wózkiem – oraz oszczędną komunikację – przestrzeń jest optymalnie wykorzystana, nie zmarnowano jej na przykład na duży hol.

Myślę, że dzięki niewielkim rozmiarom dom jest bardzo zgrabny, a przy tym ładny, bo nie brakuje mu detali. Budynek urozmaicają słupy z klinkieru, które podpierają dach, tworząc podcienie przy wejściu i na tarasie, ściany (frontowa i od strony ogrodu) wysunięte poza obrys bryły oraz czterospadowy dach. Dodatkową zaletą domu jest możliwość późniejszego zaadaptowania poddasza.

Małgorzata Cybulska-Marks, architekt

Odowiadamy na pytania Daniela, inwestora, który zastanawia się nad budową według tego projektu.

Czy można powiększyć znajdującą się na parterze łazienkę?

Powiększenie łazienki na parterze jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy inwestorzy decydują się na zamieszkanie na parterze, odkładając wykończenie poddasza na później. Można to zrobić kosztem pomieszczenia gospodarczego, które trzeba będzie trochę zmniejszyć.

Konieczna jest też rezygnacja z przejścia pomiędzy domem a garażem i wykonanie nowych drzwi prowadzących do części gospodarczej. Można je umiejscowić w łazience lub w podcieniu wejściowym, tuż przy drzwiach do przedsionka – wtedy jednak, aby wejść do kotłowni, trzeba będzie najpierw wyjść na zewnątrz.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Powiększona łazienka

Czy na parterze można wygospodarować dodatkową łazienkę?

Na wypadek konieczności oddania góry dzieciom i zamieszkania na dole lub zabrania do siebie rodziców i stworzenia im niekrępującego miniapartamentu jest możliwość utworzenia na parterze (przy sypialni) dodatkowej łazienki. Można to zrobić, adaptując położone na tyłach domu pomieszczenie gospodarcze. Jego wielkość (3,9 m²) umożliwia zaaranżowanie tam dość wygodnej łazienki – z kabiną prysznicową, umywalką i miską ustępową. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest sposób wchodzenia do niej – przez garderobę.

Czy można wydzielić na parterze biuro lub gabinet?

Istnieje taka możliwość. Pomieszczenie biurowe lub gabinet mogą powstać w miejscu większego pomieszczenia gospodarczego. Aby całkiem wyodrębnić to wnętrze, konieczne jest usytuowanie wejścia do niego w przedsionku. W tym celu zwykłe schody zabiegowe, które zaprojektował architekt, należy zamienić na kręte. Zamiana ta nic nie zmienia w układzie pozostałych pomieszczeń na parterze oraz na poddaszu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Łazienka zamiast pomieszczenia gospodarczego

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Gabinet zamiast pomieszczenia gospodarczego

Czy można rozbudować garaż do dwustanowiskowego?

Dla osób mających trochę większą działkę i dwa samochody architekt zaprojektował ten dom w wersji z garażem dwustanowiskowym – Murator M05a. Jednak w związku z tym, że staje się on wtedy nieco szerszy, zmienia się też trochę układ pomieszczeń na parterze i poddaszu.

Na dole zyskujemy WC, a wszystkie pomieszczenia stają się większe, natomiast na górze pojawia się dodatkowa sypialnia (pozostałe są nieco większe), a łazienka zmienia swoje położenie i kształt – jest bardziej kwadratowa. W takim domu wygodnie zamieszka nawet pięcioosobowa rodzina

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Wersja projektu z dwustanowiskowym garażem

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.