| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Posadzki betonowe i posadzki epoksydowe - dobre rozwiązanie do garażu i kotłowni

Posadzki betonowe i posadzki epoksydowe - dobre rozwiązanie do garażu i kotłowni

Posadzki w miejscach takich jak garaż, kotłownia, wiatrołap czy pralnia muszą być odporne na wiele różnych czynników. Zamiast zwykłych płytek możesz wybrać posadzki betonowe lub posadzki żywiczne. Poznaj zastosowanie, sposób kładzenia oraz zasady użytkowania posadzek betonowych i posadzek żywicznych.

Posadzki odporne na zniszczenie - gdzie stosować

Najbardziej narażone na zniszczenia są pomieszczenia w strefie wejściowej, czyli wiatrołap, garaż, pomieszczenie gospodarcze, przez które często prowadzi tylne wejście do domu. To tu zostawiamy mokre i zabłocone buty, płaszcze i parasole ociekające wodą. Z kół i z podwozia samochodu często kapie woda nasycona dodatkowo solą lub substancjami chemicznymi zebranymi po drodze. Wykonując najprostsze czynności przy samochodzie, możemy rozlać olej silnikowy, płyn chłodniczy czy akumulatorowy, które są tłuste lub żrące.

Z garażem często sąsiaduje kotłownia. Jeśli jest tam piec na paliwo stałe, będzie to z pewnością nie najczystsze pomieszczenie. Na podłogę może wysypać się gorący popiół lub wyciec smolista substancja, która nie jest łatwa do usunięcia. Piec opalany olejem musi być zaopatrzony w zasobnik tego paliwa. Lepka ciecz rozlana podczas napełniania go może zrobić z posadzki ślizgawkę. W pomieszczeniu gospodarczym może się mieścić domowa pralnia, w której bywa dużo wilgoci, a czasem podczas awarii woda długo pokrywa posadzkę. Gdy domowy majsterkowicz urządzi sobie tutaj warsztat, może się zdarzyć, że młotek spadnie mu na posadzkę, rozgniecie pod stopami tubkę z klejem lub rozbije butelkę z rozpuszczalnikiem.

Posadzki w takich miejscach muszą więc być: trwałe i twarde, antypoślizgowe, odporne na wodę oraz wiele substancji chemicznych, a także uszkodzenia mechaniczne. Najprostsze to zwykłe wylewki betonowe, które można zaimpregnować lakierem lub pokryć kilkoma warstwami farby. Świetnie sprawdzają się te z żywic epoksydowych. Wśród wielkiej oferty płytek ceramicznych znajdziemy takie, które będą nie do zdarcia w każdym pomieszczeniu. Możemy także wykorzystać znane od lat elastyczne wykładziny podłogowe.

Posadzka betonowa – nowy wymiar betonu

Beton surowy łatwo wchłania wszelkie zanieczyszczenia, zostają na nim ślady brudnych butów, samochodu, kosiarki zielonej od trawy. Bardzo trudno jest usunąć takie plamy. Jeśli posadzkę wykonamy z masy samopoziomującej i ją przeszlifujemy, będzie mniej podatna na zabrudzenia. Najprostszym i najtańszym zabezpieczeniem betonu przed zniszczeniem, zaplamieniem jest zaimpregnowanie go bezbarwnym preparatem akrylowo-silikonowym lub epoksydowym (dwuskładnikowym). Nakładamy je wałkiem lub pędzlem, najlepiej w dwóch warstwach, odczekawszy, aż pierwsza wyschnie. Posadzka jest gotowa do użytkowania po dwóch-trzech dniach.

Mamy także do wyboru trzy rodzaje farb: akrylowo-silikonowe, uretanowo- alkidowe oraz epoksydowe. Farbę nanosimy wałkiem lub pędzlem dwiema warstwami w odstępie kilku, a nawet kilkunastu godzin. Farby akrylowo-silikonowe rozcieńcza się wodą, uretanowo-alkidowe – benzyną lakierniczą. Farby (i impregnaty) epoksydowe są dwuskładnikowe, przed malowaniem trzeba połączyć oba składniki i dokładnie wymieszać je wiertarką z mieszadłem. Do zagruntowania podłoża rozcieńcza się je wodą (10-20%). Najszybciej schną farby akrylowe– już po kilku godzinach można po nich chodzić. Farby uretanowo-alkidowe potrzebują 16 godzin, a po posadzkach betonowych wykończonych farbami epoksydowymi można chodzić po 24 godzinach od położenia ostatniej warstwy. Jednak proces utwardzania żywicy trwa aż pięć dni.

Najtrwalsze i najbardziej odporne na ścieranie oraz związki chemiczne (benzyna, płyn chłodniczy, olej napędowy, etanol, kwas solny – roztwór 10%) są farby uretanowo-alkidowe i epoksydowe. Farby są dostępne w kolorach z palety RAL lub paletach producentów. Ich wydajność wynosi 3-5 m2/l. Impregnaty i farby do betonu to rozwiązanie dość tanie, ale nie idealne. Polana wodą posadzka robi się śliska. Aby temu zapobiec, trzeba użyć farb z wierzchnią warstwą strukturalną. Nadal łatwo się brudzi, lecz teraz można ją łatwiej umyć. Powłokę należy odświeżać co trzy-cztery lata.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Posadzki żywiczne - zamiast fabryki, garaż

Posadzki żywiczne z żywic epoksydowych i poliuretanowych kiedyś były wykonywane tylko w obiektach przemysłowych. Teraz coraz częściej są stosowane w prywatnych domach. Jako posadzka na ekstremalne warunki sprawdzają się znakomicie. Są odporne na nacisk, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także wiele substancji chemicznych (smary, tłuszcze, oleje), praktycznie cały zestaw chemii samochodowej, na którą mogą być narażone w garażu. Ten rodzaj wykończenia powinien być wykonywany przez wyspecjalizowaną firmę.

Żywica epoksydowa (poliuretany są stosowane na zewnątrz) przygotowywana jest z dwóch składników, które muszą być bardzo precyzyjnie odmierzone i wykorzystane w odpowiednim momencie po połączeniu. Kolejne warstwy muszą nie tylko wyschnąć, lecz także stwardnieć. Proces wylania posadzki trwa zwykle trzy-sześć dni. Posadzka (o grubości 2-4 mm) składa się z kilku warstw: gruntującej, pośredniej (doszczelniającej) i zasadniczej. W dwóch wyższych (lub tylko w warstwie nawierzchniowej) może być domieszany piasek kwarcowy o wielkości ziarna 0,1-0,3 mm. Można także zastosować efekty dekoracyjne, na przykład kolorowepłatki lub wykończenie w wersji metalik. Posadzki z żywicy epoksydowej te są idealnie gładkie, z połyskiem, nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwujących, wystarczy je myć wodą z takim samym środkiem jak do płytek ceramicznych. Dobrze wykonana i prawidłowo eksploatowana powłoka żywiczna wystarczy na kilkanaście lat.

Przeczytaj dodatkowo:
Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...