| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Parapety wewnątrz domu: co wybrać

Parapety wewnątrz domu: co wybrać

Parapet wewnętrzny jest elementem wykończenia wnęki okiennej i coraz częściej oprócz funkcji użytkowej pełni również funkcję dekoracyjną. Zależnie od efektu, jaki chcemy osiągnąć, i kwoty, którą zamierzamy przeznaczyć możemy zdecydować się na drewniany...  

Zależnie od efektu, jaki chcemy osiągnąć, i kwoty, którą zamierzamy przeznaczyć możemy zdecydować się na parapet drewniany, kamienny lub z tworzywa sztucznego.

Parapety drewniane

Zwykle sosnowe, dębowe lub bukowe. Drewno na parapety powinno być klejone warstwowo: tylko wtedy nie będzie się odkształcało pod wpływem wilgoci i ciepłego powietrza od grzejników. Gotowe parapety zwykle mają frezowane krawędzie i pomalowane są lakierem bezbarwnym. Wymiary parapetów drewnianych dostosowane są do typowych okien, ale można zamówić także parapety dowolnej wielkości, z dowolnego gatunku drewna i w różnym stopniu wykończone.

Parapety z płyt postformingowych

Rdzeniem takiego parapetu jest płyta wiórowa, oklejona z obu stron laminatem. Wygląd parapetu zależy od rodzaju laminatu: są parapety jednobarwne w dowolnym kolorze albo imitujące kamień lub drewno. Zwykle ich powierzchnia jest półmatowa, choć może być z połyskiem. Krawędź parapetu zazwyczaj jest zagięta do dołu i wyoblona, tworzy tak zwany nosek. Parapety z płyt drewnopochodnych są odporne na wilgoć i zabrudzenia: na ich powierzchni nie zostają ślady po doniczkach. Trudno je uszkodzić podczas transportu i montażu.

Parapety laminowane i spiekane (HPL)

Mimo że są wykonane również z płyt drewnopochodnych, różnią się od postformingowych. W takich parapetach laminat jest nie tylko naklejony na płytę, ale jeszcze dodatkowo z nią spieczony. Podobnie jak parapety postformingowe, mogą być w różnych kolorach oraz imitować parapety drewniane lub kamienne. Ich powierzchnia jest półmatowa. Nosek w takich parapetach może być bardzo duży i mieć wysokość od 2,6 cm do nawet 14 cm. Powierzchnię takich parapetów trudno jest zarysować. Są lekkie i odporne na pęknięcia. Dzięki spieczeniu laminat nie odkleja się, nawet jeśli parapet zostanie zalany wodą. Dlatego można je montować także w łazienkach.

Parapety powlekane melaminą

Mają przekrój komorowy. Rdzeń takich parapetów jest plastikowo-drewniany. Od zewnątrz powleczone są folią melaminową. Do wyboru jest kilka kolorów parapetów, niektóre rodzaje wykończenia mogą też imitować kamień lub drewno. Brzegi mogą być wykończone noskiem. Parapety te są trudno zapalne i odporne na zarysowania. Nadają się do łazienek. Są lekkie i łatwo je docinać.

Parapety kamienne

Zwykle są z marmuru, gdyż łatwo się go obrabia, ale mogą też być z nieco twardszego granitu. Jest to materiał naturalny, więc trzeba pamiętać, że próbka może znacznie różnić się od całego parapetu. Zależnie od partii materiału oraz jego pochodzenia (polskie surowce czy też importowane: włoskie, skandynawskie albo indyjskie) różne może być ułożenie żyłek, jak i różny odcień kamienia. Powierzchnia parapetów jest szlifowana lub polerowana. Ich brzeg może być wyoblony tylko na górnej krawędzi (w tak zwany ćwierćwałek) lub na obydwu (w tak zwany półwałek). Marmur jest porowaty, dlatego jego powierzchnię trzeba powlec specjalnym płynem konserwującym, by nie chłonął zanieczyszczeń.

Parapety z marmuru syntetycznego

Do ich produkcji używa się piasku kwarcowego, mączki dolomitowej, pigmentów i żywic poliestrowych. Odlewa się je w formach, a dla nadania połysku ich powierzchnię pokrywa się warstwą tak zwanego żelkotu, którego głównym składnikiem jest żywica. Parapety z marmuru syntetycznego imitują marmurowe i granitowe, lecz są od nich 20% lżejsze. Mogą być w różnych kolorach. Mają gładką powierzchnię i wyoblone krawędzie, czasami też ścięte naroża. Są odporne na uderzenia oraz na różne środki chemiczne.

Parapety z konglomeratu marmurowego (polimerobetonu)

Wykonuje się je z kruszywa marmurowego, spajanego żywicą poliestrową. Naturalne kruszywo sprawia, że świetnie imitują parapety kamienne, mogą być też barwione na różne kolory, ale z zachowaniem układu ziaren jak w naturalnych marmurach i granitach. Zwykle mają błyszczącą powierzchnię i frezowane brzegi (ćwierćwałek). Parapety z konglomeratu marmurowego są trwałe, a dzięki gładkiej powierzchni łatwo je utrzymać w czystości. Są nienasiąkliwe, niełamliwe oraz odporne na ścieranie. Można je ciąć szlifierką kątową do betonu lub metalu i wiercić w nich otwory.

Parapety plastikowe

Wykonuje się je z twardego PVC, które nie żółknie pod wpływem promieni ultrafioletowych. Mają przekrój komorowy. Najczęściej imitują marmur, są w kilkunastu kolorach. Jak każdy wyrób plastikowy są odporne na wilgoć.

Parapety akrylowe

To wciąż nowość wśród parapetów, choć tworzywo, z którego są robione, znane jest już od dłuższego czasu: jest to masa z wypełniaczami mineralnymi, zawierająca akryl. Są dostępne w wielu kolorach. Powierzchnia parapetów może być matowa, półmatowa lub z połyskiem. Tworzywo akrylowe jest bardzo twarde i jednorodne – dzięki czemu w razie uszkodzenia powierzchni można ją zeszlifować. Parapety nie odbarwiają się ani nie plamią – również pod działaniem większości środków chemicznych, stosowanych w domu.

Sprawdź, jak samodzielnie zamontować parapet.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...