Parapet drewniany wewnętrzny: wybór i montaż

2018-09-10 13:29

Parapet drewniany wewnętrzny, mimo konkurencji innych materiałów, pozoste w czołówce elementów wykończenia wnętrz. Są wykonywane z różnych gatunków drewna, stąd pasują do każdego wnętrza. Parapet drewniany dobrze dopełnia całość, gdy mamy drewniane podłogi, schody i drzwi, ale równie dobrze prezentuje się we wnętrzach pozbawionych takich elementów odniesienia.

Parapet drewniany
Autor: Piotr Mastalerz Obniżony parapet z drewna tworzy wygodną półkę, na której można ustawić rośliny doniczkowe.

Parapet drewniany wewnętrzny pełni funkcję dekoracyjną, ale dobrze zabezpieczony długo zachowają również estetyczną funkcję użytkową. Ustawiamy bowiem na parapetach rożne rzeczy, w tym doniczki, dlatego muszą być odporne na zarysowania, wodę i dać łatwo się czyścić. Odporność wewnętrznych parapetów drewnianych jest szczególnie ważna w łazienkach i kuchniach, gdzie często są jednocześnie blatami roboczymi. Efektownie prezentują się parapety z drewna naturalnego. Obecnie przygotowuje się je zazwyczaj z elementów klejonych, co zwiększa ich trwałość. Jest to ważne, bo są narażone na zmienną temperaturę. Nagrzewa je słońce oraz umieszczone pod nimi grzejniki, dlatego te z litego drewna mogłyby się szybko wypaczyć. Najtwardsze parapety powstają z drewna dębowego i gatunków egzotycznych. Robi się też parapety z sosny i buku, jednak ich powierzchnie są bardziej podatne na wgniecenia i zarysowania. Zawsze należy je zabezpieczać, na przykład lakierem lub olejem do drewna. Parapety drewniane są zazwyczaj grubsze niż parapety kamienne, mają 3-4 cm grubości.

Wideo: pomysłowe parapety wewnętrzne

Murator Remontuje: Jak wymienić parapet
Materiał sponsorowany
Parapet drewniany
Autor: A. Szandomirski

Wewnętrzny parapet drewniany lity czy klejony?

Na parapety drewniane wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe, dębowe, bukowe lub z gatunków egzotycznych. Do niedawna podstawowym materiałem, z którego robiono parapety, była zwykła tarcica, oszlifowana i polakierowana. Dziś częściej wykorzystuje się drewno klejone warstwowo. Główną zaletą tej technologii jest to, że taki parapet drewniany nie paczy się i ma mniejszą wrażliwość na wilgoć i wodę. Grubość takiego parapetu to około 3 cm, a jego długość nie przekracza 2,5 m. Parapety wewnętrzne drewniane są montowane po nadaniu im właściwego wymiaru i kształtu.

Sprawdź też:

W sprzedaży są głównie parapety z najtańszego klejonego drewna, wykończone wodoodporną sklejką lub okleiną z drewna szlachetnego. Drewniane parapety wykańcza się przeważnie lakierem. Rzadziej sięga się po wosk lub olej. Powierzchnie lakierowane łatwiej zarysować, z kolei parapety drewniane zabezpieczone woskiem czy olejem są podatniejsze na zabrudzenia i plamy, zabieg powinno powtarzać się co pewien czas.

Parapet drewniany
Autor: A. Szandomirski Parapety drewniane mocuje się na piankę lub klej

Parapet z płyt wiórowych

Równie popularne są parapety wewnętrzne z płyt wiórowych laminowanych, lakierowanych lub pokrytych dekoracyjnymi okleinami (sztucznymi albo naturalnymi). Mogą to być wodoodporne płyty MDF albo HDF (stosowane w meblarstwie) bądź płyty postformingowe (płyty wiórowe pokryte utwardzonym w wysokiej temperaturze laminatem) wykorzystywane na blaty kuchenne oraz łazienkowe. Są one bardziej odporne na wilgoć niż zwykłe pyty MDF i mają delikatnie zaoblone krawędzie. Parapety te mają najczęściej grubość 2,2 lub 3 cm. Są też dostępne gotowe parapety z żywic sklejonych z włóknami drzewnymi, wytwarzane metodą ciśnieniową. Mogą mieć wyprofilowane noski.

Sprawdź też:

Parapet drewniany wewnętrzny: montaż na piankę lub klej

Drewniane parapety mocuje się przeważnie za pomocą rozprężnej pianki poliuretanowej. Nanosi się ją poprzez plastikową rurkę umieszczaną w dyszy. Są też takie pianki, do aplikacji których niezbędny jest specjalny pistolet. Wyciśnięta z puszki pianka kilkakrotnie zwiększa swoją objętość. Po krótkim czasie twardnieje i można wtedy odciąć jej nadmiar zwykłym nożem. Przy montażu parapetów najlepiej używać pianek niskorozprężnych. Dobrze sprawdzą się też pianki dwuskładnikowe – droższe od zwykłych, ale tworzące znacznie mocniejsze połączenie.

Sprawdź też:

W sprzedaży są kleje o różnej sile wiązania. Tam, gdzie nie ma na czym oprzeć parapetu, można go podeprzeć od spodu metalowymi kątownikami przykręconymi do ścian.

Gdy zależy nam na szczególnie solidnym osadzeniu parapetu drewnianego, na przykład wtedy, gdy nie będzie on zagłębiony w ścianach i podsunięty pod ościeżnicę, lepiej będzie posłużyć się uniwersalnym klejem montażowym. Jest to elastyczny klej pakowany w kartusze, podobnie jak uszczelniacze silikonowe i akrylowe. Wyciska się go za pomocą pistoletu do silikonów.

Pozostałe podkategorie