Parapet kamienny: jak go zamontować. Zalety i wady parapetów z kamienia

2018-09-07 15:30
parapet kamienny
Autor: A. Szandomirski

Parapet kamienny jest efektowny i trwały, pod warunkiem poprawnego montażu i przestrzegania zasad jego użytkowania. Kiedy i jak montować parapet kamienny? Jak często go impregnować, by służył przez długie lata?

Najpopularniejsze obecnie parapety są robione ze sztucznych kamieni. Powstają one przez sklejenie kruszywa kamiennego bądź mączki kamiennej żywicą poliestrową. Są bardzo odporne na zmiany temperatury, wilgotności i działanie promieni UV. Są różne typy kamieni sztucznych, najpopularniejsze to konglomeraty i aglomarmury. Podczas ich produkcji do surowca można dodawać kolorowe pigmenty, co pozwala uzyskiwać elementy w rozmaitych kolorach. Wyroby te mają zazwyczaj standardową grubość wynoszącą 2 cm. Rzadziej stosowane są obecnie parapety z lastryko (beton z kruszywem dekoracyjnym zacierany na gładko). Parapety wewnętrzne ze sztucznych kamieni konkurują ze znacznie droższymi od nich parapetami z kamienia. Robi się je zazwyczaj z granitu, marmuru, trawertynu lub piaskowca. Parapety kamienne są równie trwałe jak te ze sztucznych kamieni. Najmocniejsze są parapety granitowe. Najtrudniej je uszkodzić, są też najmniej wrażliwe na zaplamienie. Najtrudniej jest utrzymać w czystości parapet z piaskowca, bo jest skałą dość nasiąkliwą i chłonącą brud. Z kolei parapety z marmuru oraz trawertynu, będące odmianami skał wapiennych, są wrażliwe na kwasy. Parapety kamienne mają grubość minimum 2 cm, najczęściej są 3-centymetrowe, ale mogą być i grubsze. Wycina się je z bloków skalnych. Najdłuższe elementy można pozyskać z bloków granitowych. Ze względu na koszt długie i grube parapety robi się często z płyt drewnopochodnych i okleja cieńszym kamieniem. Pozwala to też zmniejszyć wagę takich elementów.

Parapet kamienny ma wady i zalety

Parapet z kamienia naturalnego nie wypacza się, jest niewrażliwy na wilgoć i parę wodną. Parapety kamienne są praktyczne ze względu na twardość i odporność na ścieranie, uderzenia i zarysowania. Nie znaczy to, że są niezniszczalne. Są ciężkie i łatwo je uszkodzić podczas transportu lub montażu. Marmury i trawertyny są też dość kruche, dlatego zdarza się, że gdy niefortunnie upadnie na nie jakieś narzędzie, parapet pęka. Trzeba je też zabezpieczać przed zabrudzeniami – najlepiej specjalnymi preparatami do impregnacji kamienia. Wykorzystując na parapety trawertyn, dobrze jest wypełnić otwory na jego powierzchni specjalną żywicą, inaczej utrzymanie go w czystości będzie kłopotliwe.

Parapet - zamiast lastryko mata korkowa
Parapet kamienny
Autor: P. Mastalerz Parapet kamienny utrzymany w tej samej konwencji co podłoga

Jaki kamień na parapety?

Na parapet wewnętrzny kamienny sprawdzi się właściwie każdy surowiec używany w budownictwie, z którego da się wyciąć płytę o odpowiedniej szerokości i grubości. Najpopularniejsze i najtrwalsze są:

  • parapety z granitu;
  • parapety z marmuru;
  • parapety z trawertynu;
  • parapety z piaskowca.

Obecnie można kupić kamienne parapety ze wszystkich stron świata – Turcji, Chin, Indii. W Polsce również występują złoża, z których pozyskuje się piękny materiał na parapety, na przykład wapienie z Morawicy (Góry Świętokrzyskie), marmury Biała Marianna z Sudetów lub granity ze Strzegomia. W zakładach kamieniarskich i firmach oferujących okna można obejrzeć próbki kamieni, są też dostępne gotowe parapety o wymiarach dostosowanych do najpopularniejszych okien.

Parapet i blat z granitu
Autor: A. Szandomirski Parapet wewnętrzny z plomieniowanego i szczotkowanego granitu przechodzi w blat kuchenny

Wymiary parapetów kamiennych

Gdy ustalamy wymiar naszego parapetu kamiennego, dodajemy do szerokości wnęki okiennej po 3-5 cm z każdej strony – z reguły tyle wpuszcza się parapet po bokach w ścianę. Jeżeli nie planujemy wsuwania parapetu w ścianę lub mamy okno narożne, wnękę trzeba zmierzyć bardzo precyzyjnie. Jeszcze lepiej jest zrobić dokładny szablon, według którego zostanie docięty blok kamienny. Do modnych okien poziomych dobiera się parapety wycinane z długich bloków kamiennych. Najdłuższe bloki ma granit – ich wymiar może sięgać 3,5 m. Długość bloków z marmuru lub trawertynu z reguły nie przekracza 3 m. Łączenie parapetów nieco psuje efekt wizualny, ale bywa tańsze niż wycięcie parapetu z długiego bloku. Grubość parapetu z kamienia wynosi przeważnie 2-3 cm. Najcieńsze są te z marmuru i trawertynu, a najgrubsze z granitu i piaskowca – do 4 cm. Można też zamówić parapety grubsze, są one jednak droższe i cięższe.

Sprawdź też:

Jeżeli pod parapetem znajduje się grzejnik, powinien być co najmniej tak szeroki, aby go osłonić, a jeszcze lepiej, gdy będzie wystawał kilka centymetrów poza grzejnik. Odległość spodu parapetu od grzejnika powinna wynosić minimum 12 cm, aby umożliwić prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza.

Parapet kamienny może być dowolnie szeroki, ale ogranicza go wielkość bloku kamiennego. Najpopularniejsze parapety mają szerokość 20-30 cm. Gdy parapet wystaje więcej niż 1/3 swojej szerokości, trzeba podeprzeć go wspornikami zakotwionymi w ścianie. Taką stalową podkonstrukcję dobrze jest też umieścić pod niskim parapetem, na którym przewidujemy miejsce do siedzenia.

Sprawdź też:

Parapet z kamienia
Autor: Andrzej Szandomirski Parapety z naturalnego kamienia dodają wnętrzom szlachetności i elegancji

Parapet kamienny: montaż krok po kroku

  1. Montaż parapetu z kamienia najlepiej zacząć po otynkowaniu ścian wewnętrznych. Robiąc to przed tynkami, ryzykujesz, że mogą się one pobrudzić. Jeżeli pod parapetami przewidujesz grzejniki, to lepiej montować je przed ich zawieszeniem.
  2. Najpierw podkuwa się obie strony wnęki okiennej na głębokość 3-5 cm, zostawiając nieco luzu pozwalającego na dokładne wypoziomowanie i dopasowanie bloku kamiennego.
  3. Po zamocowaniu parapetu kamiennego ewentualne ubytki w tynku trzeba starannie uzupełnić.
  4. Do wycięcia parapetu w oknie narożnym lub gdy masz krzywe ściany i płyta nie będzie miała równoległych brzegów – przyda się szablon. Najłatwiej zrobić go z płyty drewnopochodnej lub grubego kartonu.
  5. Parapety najlepiej docinać w zakładzie kamieniarskim i montować na budowie bez docinania. Miękkie materiały, takie jak piaskowiec czy marmur, można docinać specjalistyczną piłą do kamieni.
  6. Przed montażem parapetu należy dokładnie oczyścić, odtłuścić i wysuszyć powierzchnię, na której będzie ułożona płyta. Jeżeli jest nierówna, trzeba ją wyrównać za pomocą zaprawy.
  7. Parapet kamienny opiera się we wnęce podokiennej, wsuwając go lekko pod ramiak okna na głębokość 10-20 mm.
  8. Miejsce styku z oknem oraz boki najlepiej uszczelnić pianką niskoprężną. Pianka powinna dokładnie wypełnić przestrzeń pod progiem okna.
  9. Parapet kamienny poziomuje się z minimalnym spadkiem do wnętrza, aby płyny, które się rozleją, nie wnikały w szczelinę między nim a ramą okienną.
  10. Parapet z kamienia mocuj zaprawą klejową (biały klej w przypadku marmuru) lub specjalnym klejem do kamienia, który zapobiega przebarwieniom na powierzchni. Cienką warstwę kleju nakładaj szpachelką na obie klejone powierzchnie.
  11. Parapet dopasuj i natychmiast dociśnij. Powinien on być dociskany do podłoża do pełnego utwardzenia kleju, co zazwyczaj następuje po kilku godzinach, a w wyjątkowych wypadkach po 24 godzinach.
  12. Ewentualne szczeliny wykończ masą silikonową dobraną kolorystycznie do kamienia.
Warto wiedzieć
Parapet z kamienia

Autor: Andrzej Szandomirski

Jak dbać o parapet kamienny: impregnacja i polerowanie

Parapety kamienne kupuje się już wstępnie zaimpregnowane. Kolejnej impregnacji dokonuje się po ich wbudowaniu. Takie zabiegi należy co jakiś czas powtarzać. Marmur i trawertyn warto zabezpieczać raz na parę miesięcy. Granit wystarczy pokrywać impregnatem co dwa lata. Kamienie są wrażliwe na działanie niektórych detergentów (sztuczne kamienie są na nie bardziej odporne), dlatego poleca się czyszczenie ich samą wodą. Przed zastosowaniem każdego środka chemicznego, również impregnatu, należy wykonać próbę jego działania na małym, niewidocznym fragmencie. Parapety kamienne najczęściej się poleruje (wapienie, marmury, trawertyny), co nadaje im połysk i ułatwia utrzymanie ich w czystości. Można je też wykańczać w inny sposób, na przykład płomieniując (granity). Trawertyny mające na powierzchni zagłębienia można przed impregnacją wyrównać specjalną twardą, półprzezroczystą bądź przezroczystą żywicą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie