Wymiana parapetu wewnętrznego – jak wykonać ją dobrze? Dowiedz się, jak wymienić stary parapet na nowy

2024-03-15 14:41

Wymiana parapetu wewnętrznego nie jest aż tak prosta, jak może się wydawać. Żeby wykonać ją prawidłowo, należy znać zasady wymiany starego parapetu wewnętrznego na nowy. Dowiedz się, jak wymienić i zamontować parapety z różnych materiałów.

Parapet wewnętrzny
Autor: A. Szandomirski Parapet wewnętrzny - jak stary parapet wymienić na nowy?

Spis treści

  1. Wymiana parapetu wewnętrznego – zacznij od pomiarów
  2. Montaż parapetu wewnętrznego
  3. Czym przykleić nowy parapet?
  4. Nakładki na stare parapety
  5. Parapet zintegrowany
Murator Remontuje: Jak wymienić parapet?
Materiał sponsorowany

Jest duży wybór parapetów wewnętrznych i materiałów, z których można wykonać nakładki na parapet. Należy kierować się tym, by pasowały do pozostałych stałych elementów wyposażenia wnętrza (ramy okienne, podłogi i drzwi), dlatego decyzję o ich rodzaju najlepiej podjąć, gdy już będziemy mieli pomysł na każdy z tych elementów. Montaż parapetu nie jest trudny, ale warto znać kilka podstawowych zasad.

Wymiana parapetu wewnętrznego – zacznij od pomiarów

Zanim zamówimy parapet, musimy dokładnie zmierzyć wnękę okienną. Parapet wewnętrzny jest wkuty po obu stronach wnęki na szerokość mniej więcej 3 cm. Robiąc pomiary, do szerokości wnęki trzeba więc dodać 5-6 cm na wkucie go w ścianę. Z lica ściany wystaje zazwyczaj na 3-4 cm, ale gdy znajduje się pod nim grzejnik, parapet powinien być na tyle szeroki, aby go osłonił.

Jeśli parapet ma nietypowy wymiar, ściany są krzywe i nie podoba się nam wkucie w mur (pozwalające ukryć nieścisłości wymiarowe), warto wykonać szablon, według którego parapet zostanie dla nas wycięty. Można go zrobić na przykład z grubego kartonu lub ze sklejki.

Parapet wewnętrzny
Autor: M. Bykowski Tradycyjnie zamontowany parapet osłania wnękę z grzejnikiem. Jest wkuty w ścianę po bokach na mniej więcej 3 cm

Montaż parapetu wewnętrznego

Parapet wewnętrzny opiera się na murze pod oknem i jest wsunięty w ścianę po bokach okna. Pod oknem często ściana jest cieńsza i znajduje się tam wnęka, w której umieszcza się grzejnik. Jeżeli nawis parapetu jest bardzo duży i przekracza 1/3-1/2 jego szerokości, a parapet jest ciężki, warto pomyśleć o dodatkowym podparciu go kątownikami zamocowanymi do muru. W przeciwnym razie pod dużym obciążeniem, na przykład gdy ktoś na nim usiądzie, może się zarwać.

Planując montaż parapetu wewnętrznego, trzeba pamiętać, że powinien się on znajdować 12-15 cm nad grzejnikiem, aby nie przeszkadzał w rozchodzeniu się strumienia ciepłego powietrza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku grzejników konwektorowych.

Parapety wewnętrzne można zamontować przed wykonaniem tynków wewnętrznych albo po ich ułożeniu. Zawsze robi się to, zanim zaczniemy malowanie ścian. Jeśli montujemy parapety przed tynkowaniem, należy je starannie zabezpieczyć folią, żeby ochronić je przed wilgocią i uszkodzeniem. Jeżeli montujemy parapety po tynkowaniu, to przed ich osadzeniem trzeba nieco podkuć mur, a po zakończonym montażu miejsce wkucia parapetów starannie wykończyć zaprawą.

Parapet wewnętrzny montaż
Autor: A. Szandomirski Przed osadzeniem parapetu przygotowuje się bruzdę w murze. Następnie trzeba ją oczyścić z gruzu i pyłu oraz zagruntować

Czym przykleić nowy parapet?

W zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane parapety wewnętrzne, przytwierdza się je do podłoża za pomocą:

  • silikonu montażowego,
  • kleju poliuretanowego,
  • piany niskorozprężnej
  • lub zaprawy klejowej.

Parapety z konglomeratów oraz parapety z kamienia mocuje się najczęściej zaprawą klejową albo białym klejem do kamienia bez dodatku wapna. Chodzi o to, aby zapobiec wykwitom na powierzchni materiału. Zaprawa powinna mieć dużą siłę wiązania i wysoką elastyczność. Do przymocowania elementów z drewna i płyt drewnopochodnych stosuje się pianę lub kleje montażowe.

Miejsce oparcia parapetu trzeba wyczyścić z pyłu i jeśli jest nierówne, wyrównać zaprawą i zagruntować. Parapet należy też wstępnie przymierzyć i wypoziomować, nadając mu minimalny spadek w stronę wnętrza (1%). Może się okazać, że jest on za cieńki, (nie wypełnia całej grubości do ramy okiennej) i trzeba go ustawić na podkładkach dystansowych oraz klinach poziomujących. Przestrzeń pod parapetem wypełnia się wówczas pianą niskorozprężną i wykańcza zaprawą, w którą można wkleić siatkę zbrojącą, aby zapobiec pęknięciom.

Między parapetem a ramą okna należy pozostawić 1-3-milimetrową szczelinę dylatacyjną. Minimalny luz przeciwdziałający pęknięciom tynku podczas ruchów parapetu trzeba również pozostawić po jego bokach. Szczeliny wypełnia się odpowiednio silikonem (na styku z ramą) lub akrylem (po bokach parapetów).

Montaż parapetu wewnętrznego
Autor: Andrzej Szandomirski Wymieniając lub montując parapet, najtrudniej jest wykończyć jego styk z murem. Po uzupełnieniu szczelin pianką należy ten fragment otynkować, wygładzić i pomalować ściany
Montaż parapetu wewnętrznego
Autor: A. Szandomirski Podczas montażu parapet powinno się chronić folią. Jeśli w celu wypoziomowania trzeba go podklinować, to od dołu najwygodniej jest uzupełnić szczeliny pianką niskoprężną

Długi i szeroki kamienny parapet można uzyskać, oklejając kamieniem rdzeń z tańszego materiału.

Nakładki na stare parapety

Nakładki na parapet to sprytny sposób na uzyskanie nowego wyglądu wnęki okiennej bez rujnowania wnętrza. Często za pomocą nakładek remontuje się strefę pod oknami, gdy wymieniamy okna. Po zamontowaniu nowych okien między starym parapetem a nową ramą zazwyczaj pozostaje nieestetyczna szczelina. Zamiast wykuwać stary parapet, można zastosować gotowe niedrogie nakładki parapetowe z PCW. Są cienkie, nie podwyższają więc wysokości parapetu i mieszczą się pod ramą okna. Mają listwę (nosek), która umożliwia przykrycie starego parapetu o grubości nawet do 5-6 cm (zależnie od modelu). Innym pomysłem jest zamówienie cienkich elementów na przykład z drewna, kamienia albo tworzywa mineralno-akrylowego. Pozwolą one uzyskać nowoczesny, elegancki parapet w akceptowalnej cenie.

Parapet wewnętrzny
Autor: A. Szandomirski Na pierwszy rzut oka nie odróżni się, czy to parapet z drewna, z tworzywa sztucznego czy nakładka
Warto wiedzieć

Parapet zintegrowany

Niektórzy na nowo definiują funkcję parapetu. Współcześnie to nie tylko miejsce ekspozycji roślin doniczkowych, lecz także przedłużenie blatu w kuchni lub łazience, siedzisko, fragment biurka albo regału.

Obecnie często oszukuje się oko, aby zerwać z tradycyjnie rozumianą ideą parapetu. Licuje się go ze ścianą i dosuwa do boków wnęki. Jeśli pozwala na to wysokość, na jakiej znajduje się parapet, łączy się go z blatem kuchennym lub łazienkowym. Integruje się go z systemami półek, biurkiem bądź regałem.

Czasami dąży się do całkowitego ukrycia parapetu. Jeżeli wypada wyżej niż blat, skuwa się część muru w płaszczyźnie okna i wykłada to miejsce pionową płytą, taką samą jak ta zastosowana jako blat. W łazienkach i kuchniach wtapia się go w ściany, pokrywając takimi samymi płytkami ceramicznymi jak użyte w innych miejscach pomieszczenia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.