| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jak kupić okna?

Jak kupić okna?

Okno może być niedrogie tylko z pozoru: tania jest jego podstawowa wersja, a za wszelkie dodatki zapłacimy bardzo dużo.

Okna typowe: taniej

Niektórzy producenci okien – zwłaszcza ci więksi – mają katalog okien typowych. Są to okna o konkretnych wymiarach, kształtach i podziałach – różnych u różnych producentów. Takie okna zwykle są tańsze od wykonywanych na zamówienie okien o dowolnych, nie katalogowych, wymiarach i kształtach. Producenci przystosowują program produkcji okien do potrzeb rynku, a zatem produkują skończoną liczbę ich wariantów wymiarowych. Dlatego nie zawsze udaje się dobrać komplet okien z katalogu firmy.

Trudno na przykład dopasować drzwi balkonowe na parterze do znajdującego się nad nimi okna na pierwszym piętrze: oczywiście elewacja wygląda najlepiej, gdy oba okna mają taką samą szerokość i podział na skrzydła. Otóż z niektórych katalogów nie da się wybrać okien, które spełniałyby te warunki. Zdarza się, że w tym samym katalogu dwudzielne drzwi balkonowe mają podział symetryczny, a zwykłe dwudzielne okno tej samej szerokości – tylko podział niesymetryczny: jedno skrzydło mniejsze, drugie większe.

PAMIĘTAJ

Żeby nie przepłacić, trzeba być bardzo uważnym – nie decydujmy się zbyt szybko. Często się zdarza, że cena okien typowych w podstawowej wersji u danego producenta jest niska i zachęcająca. Ale za wszelkie dodatkowe wyposażenie, inny kolor, lakier lub podział okna trzeba zapłacić bardzo dużo. Wtedy może się okazać, że okno zamówione w firmie, w której produkuje się tylko okna nietypowe, będzie kosztować tyle samo lub nawet mniej.

Jak to wszystko sprawdzić? Przygotujmy sobie zestawienie wszystkich potrzebnych okien (z wymiarami, wyposażeniem oraz dodatkowymi wymaganiami) i poprośmy wybranych producentów i dystrybutorów o przygotowanie oferty na komplet okien.

Okna nieotwierane: taniej

Nie wszystkie okna w domu muszą się otwierać, zwłaszcza gdy powierzchnia okien w pokoju jest bardzo duża. Część okien może być nieotwierana – do wietrzenia wystarczy otwieranie jednego czy dwóch skrzydeł, a mycie możliwe jest z zewnątrz (dotyczy to okien na parterze, a także okien dostępnych z tarasów i balkonów). Warto się nad tym zastanowić, bo takie okna są tańsze.

Okna nieotwierane mają często ramę cieńszą od otwieranych. Jeśli takie okna (o różnej szerokości ram) zamontowane są obok siebie, nie wyglądają atrakcyjnie. Warto jest więc zwrócić na to szczególną uwagę i zamówić okna nieotwierane o takiej samej szerokości ram, jaką mają okna, które się otwierają (na zdjęciu przeszklone drzwi balkonowe i nieotwieralne okno).

Wyposażenie i akcesoria do okien: droższe i tańsze

Jaka szyba. Większość produkowanych obecnie okien ma jednokomorowe szyby zespolone. Za dodatkową opłatą można zamontować szyby dwukomorowe. Są one jednak dużo cięższe i grubsze od jednokomorowych, dlatego ramy i ościeżnice okien z taką szybą muszą być solidniejsze i bardziej wytrzymałe. Można też zamontować szyby zespolone o zwiększonej odporności na włamania, absorpcyjne oraz refleksyjne – zapłacimy za nie więcej niż za zwykłe.

Jakie okucia. W produkowanych obecnie oknach zwykle montowane są okucia obwodowe. Ich zaletą jest to, że po zamknięciu okna mocują one ramę w ościeżnicy w kilku miejscach, rozłożonych na obwodzie okna, w odstępach nie większych niż 60 cm. Dzięki temu okno się nie odkształca i jest szczelnie zamknięte.
Część producentów oferuje też w standardzie okucia umożliwiające mikrorozszczelnienie okna, pozostali montują je na indywidualne zamówienie. Większość producentów oferuje również okna z zamontowanymi obwodowymi okuciami antywłamaniowymi. Takie okucia są mocniejsze i mają blokadę antywyważeniową, są jednak droższe od zwykłych okuć obwodowych.

Okna: różne kolory, różne powłoki

Bardzo różny może być sposób wykończenia ram i ościeżnic okna. Zależy on nie tylko od tego, czy są to okna drewniane, tworzywowe czy aluminiowe. Okna z tego samego materiału mogą mieć różnego rodzaju powłoki, w różnych kolorach. Rodzaj powłoki i jej kolor mają wpływ na cenę okna. Od rodzaju powłoki zależy też, czy i jak łatwo można ją naprawić oraz jak często trzeba ją odnawiać.

Szczebliny, czyli szprosy. Bardzo rzadko spotyka się obecnie okna ze szczeblinami konstrukcyjnymi, dzielącymi okno na mniejsze szyby. Zastąpiły je szczebliny, które tylko imitują taki podział. To, ile trzeba będzie zapłacić za szczebliny, zależy od ich rodzaju oraz liczby pól, na jakie dzielą one skrzydło okna.

Gdzie kupić okna?

To następna decyzja, którą warto podjąć z kalkulatorem w ręku. Zastanawiając się, gdzie kupić okna, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników mających wpływ na cenę okien.

  • Sprawdźmy w różnych miejscach, czy w cenę okna wliczony jest transport i montaż. Jeśli nie, to spytajmy ile będą kosztowały te usługi.
    Może się okazać, że producent sprzeda nam okno tanio, ale drogi będzie jego transport, a w sklepie takie samo okno – będzie co prawda droższe, lecz dodatkowo przywiozą je nam do domu, a nawet zamontują – bez dodatkowych opłat. Policzmy więc, które okno tak naprawdę będzie tańsze. Dodajmy do ceny producenta transport i montaż (jeśli są płatne) i porównajmy z ceną ze sklepu. Cena transportu i montażu jest też różna u różnych producentów oraz dystrybutorów – często zależy ona od regionu kraju. To, czy transport jest płatny czy nie i ile musimy za niego zapłacić, zwykle zależy od liczby zamówionych okien oraz odległości. Dlatego pytając o jego cenę, trzeba podać te informacje.
  • Dowiedzmy się, kiedy otrzymamy okna: czy są one do kupienia od ręki, czy trzeba na nie czekać. Dystrybutorzy często nie mają w magazynie wszystkich okien z katalogu firmy i sprowadzają je dopiero na zamówienie klienta. Również mniejsi producenci lub tacy, którzy produkują okna tylko o określonych wymiarach, robią je dopiero po otrzymaniu zamówienia. Dlatego warto się upewnić, jakie terminy proponuje nam producent lub dystrybutor i zamówić okna odpowiednio wcześnie, aby potem nie czekać i nie opóźniać budowy domu.

Jak sprawdzić jakość okna

Okna powinny chronić przed deszczem, wiatrem i być odporne na odkształcenia. Nie będą jednak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.