| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Ciepły montaż okien krok po kroku. Okna w warstwie ocieplenia.

Ciepły montaż okien krok po kroku. Okna w warstwie ocieplenia.

Wysunięcie okna w warstwę ocieplenia to sposób na ograniczenie strat ciepła, jakie powstają na styku ramy z murem. W takim ciepłym montażu okna najważniejsze jest znalezienie sposobu na jego podparcie i uszczelnienie go wokół ramy.

Ciepłe okna są ciężkie, często umieszcza się w nich zestaw czterech szyb. Wysunięte w ocieplenie muszą się pewnie opierać na elementach przytwierdzonych do muru konstrukcyjnego. Dotychczasowe sposoby wysuwania okien w elewację polegały na opieraniu ich na kotwach lub specjalnych konsolach wsporczych przykręconych do ściany i otulaniu ich izolacją. Całość uszczelniała piana montażowa. Alternatywą dla tych rozwiązań jest oparcie okna na profilach klejonych do muru i uszczelnienie ich taśmą rozprężną.

Ciepłe oparcie

Profile instalacyjne, na których opiera się okno, mają przekrój trójkątny. Są wykonane ze sztywnego poliuretanu z dodatkami. Profile są dostępne w odcinkach o długości 140 cm, jeżeli okno jest większe lub mniejsze, to do wymiaru otworu okiennego docina się je bezpośrednio na budowie. Profile przykleja się do ściany szybkowiążącym klejem montażowym. Są również połączone z murem w sposób mechaniczny – za pomocą wkrętów lub dybli (podstawowym elementem nośnym jest jednak klej). Aby klej uzyskał maksymalną przyczepność, mur musi być wcześniej zagruntowany. Wytrzymałość kleju na obciążenia jest olbrzymia, więc na profilach mogą się opierać nawet bardzo ciężkie okna. Klej został też przebadany (z pozytywnym wynikiem) pod kątem odporności na wilgoć. Aby utworzoną wokół otworu okiennego ramę dodatkowo docieplić, na profil instalacyjny nakleja się dopasowany do systemu klin izolacyjny z polistyrenu ekspandowanego wzbogaconego grafitem. W tak przygotowaną ciepłą ramę instalacyjną wstawia się okno. Zazwyczaj wysuwa się je w izolację na 7-12 cm. Jeżeli zastosuje się poszerzenia systemowe, okno można odstawić od ściany nawet na 16 cm, jak w budynkach o standardzie pasywnym. Przewodność cieplna profilu instalacyjnego okna PR007 wynosi λ = 0,07 W/(m.K), zaś klinu izolacyjnego PR008 – λ = 0,032 W/(m.K).

Montaż okna

Samo okno jest mocowane w systemie MOWO wkrętami. Przed wstawieniem okna wokół ramy umieszcza się taśmę rozprężną. Po pewnym czasie zwiększa ona objętość i szczelnie wypełnia przestrzeń między ramą a murem, zapewniając izolację termiczną i ochronę przed w ilgocią. Taśmą nie można oklejać narożnika ramy okna w sposób ciągły, gdyż w tym miejscu się nie rozpręży. Ponieważ profile instalacyjne muszą być przed ostatecznym przytwierdzeniem do muru bardzo starannie wypoziomowane, ustawienie ramy okna we w łaściwej pozycji jest znacznie łatwiejsze niż podczas montażu za pomocą kotew.

Przeczytaj dodatkowo:
Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.