| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Ciepły montaż okien krok po kroku. Okna w warstwie ocieplenia.

Ciepły montaż okien krok po kroku. Okna w warstwie ocieplenia.

Wysunięcie okna w warstwę ocieplenia to sposób na ograniczenie strat ciepła, jakie powstają na styku ramy z murem. W takim ciepłym montażu okna najważniejsze jest znalezienie sposobu na jego podparcie i uszczelnienie go wokół ramy.

Ciepłe okna są ciężkie, często umieszcza się w nich zestaw czterech szyb. Wysunięte w ocieplenie muszą się pewnie opierać na elementach przytwierdzonych do muru konstrukcyjnego. Dotychczasowe sposoby wysuwania okien w elewację polegały na opieraniu ich na kotwach lub specjalnych konsolach wsporczych przykręconych do ściany i otulaniu ich izolacją. Całość uszczelniała piana montażowa. Alternatywą dla tych rozwiązań jest oparcie okna na profilach klejonych do muru i uszczelnienie ich taśmą rozprężną.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ciepłe oparcie

Profile instalacyjne, na których opiera się okno, mają przekrój trójkątny. Są wykonane ze sztywnego poliuretanu z dodatkami. Profile są dostępne w odcinkach o długości 140 cm, jeżeli okno jest większe lub mniejsze, to do wymiaru otworu okiennego docina się je bezpośrednio na budowie. Profile przykleja się do ściany szybkowiążącym klejem montażowym. Są również połączone z murem w sposób mechaniczny – za pomocą wkrętów lub dybli (podstawowym elementem nośnym jest jednak klej). Aby klej uzyskał maksymalną przyczepność, mur musi być wcześniej zagruntowany. Wytrzymałość kleju na obciążenia jest olbrzymia, więc na profilach mogą się opierać nawet bardzo ciężkie okna. Klej został też przebadany (z pozytywnym wynikiem) pod kątem odporności na wilgoć. Aby utworzoną wokół otworu okiennego ramę dodatkowo docieplić, na profil instalacyjny nakleja się dopasowany do systemu klin izolacyjny z polistyrenu ekspandowanego wzbogaconego grafitem. W tak przygotowaną ciepłą ramę instalacyjną wstawia się okno. Zazwyczaj wysuwa się je w izolację na 7-12 cm. Jeżeli zastosuje się poszerzenia systemowe, okno można odstawić od ściany nawet na 16 cm, jak w budynkach o standardzie pasywnym. Przewodność cieplna profilu instalacyjnego okna PR007 wynosi λ = 0,07 W/(m.K), zaś klinu izolacyjnego PR008 – λ = 0,032 W/(m.K).

Montaż okna

Samo okno jest mocowane w systemie MOWO wkrętami. Przed wstawieniem okna wokół ramy umieszcza się taśmę rozprężną. Po pewnym czasie zwiększa ona objętość i szczelnie wypełnia przestrzeń między ramą a murem, zapewniając izolację termiczną i ochronę przed w ilgocią. Taśmą nie można oklejać narożnika ramy okna w sposób ciągły, gdyż w tym miejscu się nie rozpręży. Ponieważ profile instalacyjne muszą być przed ostatecznym przytwierdzeniem do muru bardzo starannie wypoziomowane, ustawienie ramy okna we w łaściwej pozycji jest znacznie łatwiejsze niż podczas montażu za pomocą kotew.

Rozwieralno-uchylne drzwi tarasowe. Jak zapewnić wygodne wejście na taras?

Wielkie, szerokie drzwi wiodące z salonu do ogrodu to ozdoba każdego domu. Przedstawiamy drzwi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...