Ciepły parapet. Jak sprawić, żeby pod oknem nie wiało chłodem, czyli nie powstał mostek termiczny

2019-09-30 11:46

Co to jest ciepły parapet i jak go zastosować? Otwór w murze jest zawsze nieco większy niż wymiar okna, żeby ułatwić jego wstawienie. Luz montażowy jest największy na dole okna, czyli tam gdzie docelowo będą zamontowane parapety zewnętrzny i wewnętrzny. Jest kilka sposobów, żeby uniknąć ucieczki ciepła pod parapetem. Jednym z nich jest zastosowanie specjalnej kształtki z materiału termoizolacyjnego.

Ciepły parapet
Autor: Klinar Ciepły parapet jest wykonany z polistyrenu ekstrudowanego. Każdy model jest opracowany do konkretnych systemów okiennych

Ciepły montaż okien powoli staje się standardem. Coraz częściej inwestorzy zamawiają osadzenie okien z wykorzystaniem taśm uszczelniających styk okien z murem. Jednak taśmy te uszczelniają miejsca nad oknem oraz po jego bokach. Tymczasem największa przestrzeń do uszczelnienia jest pod oknem. Luz montażowy na dole okna wynosi 3-5 cm. Podczas montażu okno osadza się na podkładkach ustawionych na murze poniżej ościeżnicy. Liczbę i grubość podkładek, czasem też klinów, dobiera się tak, żeby okno ustawić w odpowiedniej pozycji i wypoziomować. Do wypełnienia pozostałych szczelin stosuje się piankę poliuretanową. Jej aplikacja musi być ostrożna i wyważona, ponieważ nadmiar może sprawić podniesienie się parapetu. Żeby uniknąć tego problemu można zastosować specjalne kształtki podparapetowe wykonane z materiału termoizolacyjnego.

Ciepły parapet
Autor: Styroform Montaż okna z ciepłym parapetem w ścianie dwuwarstwowej

Co dzieje się pod oknem

Od strony wnętrza wstawia się parapet z drewna, parapet z lastryka, parapet z kamienia albo konglomeratu. Po stronie zewnętrznej zostanie zamocowany najczęściej cienki parapet blaszany. Parapet zewnętrzny musi być dosunięty do ramy okna. Miejsce to nie ma ocieplenia, bo termoizolacja ściany kończy się kilka centymetrów niżej. W takiej sytuacji dolny fragment okna jest zimniejszy niż pozostała część. Zimą może przemarzać, na skutek czego pod oknem pojawi się wilgoć. Niezbyt dokładne wypełnienie szczeliny pod blachą podokiennika pianką poliuretanową sprawia, że zimą pod oknem wieje - czujemy chłód przenikający do wnętrza domu.

Przeczytaj też:

Ciepły parapet

Żeby uniknąć tego efektu, wymyślono właśnie ciepły parapet. To element wykonany z twardego styropianu EPS lub polistyrenu ekstrudowanego XPS. Materiał na kształtkę musi być wytrzymały na ściskanie, żeby nie ugiął się pod ciężarem okna, które może ważyć ponad 100 kg. Jakiekolwiek ugięcie spowoduje utratę szczelności połączenia okna z murem za pośrednictwem kształtki. Może też doprowadzić do wypaczenia się okna.

Element podokienny może być jedno- lub dwustronny. Elementy jednostronne są wewnętrzne i zewnętrzne. W dolnej części mają listwę wzmacniającą, która służy do równomiernego rozłożenia naprężeń od ciężaru okna. Element podwójny - dwustronny nie wymaga zastosowania takiego wzmocnienia, ponieważ obciążenia będą w nim rozłożone równomiernie na całej powierzchni. W centralnej części ciepłego parapetu, zwanej głowicą, która jest podwyższona, są wyfrezowane zapięcia dopasowane do konkretnego systemu okien. Pod szczeliną na taśmę rozprężną jest listwa wzmacniająca w kształcie litery T. Jej zadaniem jest wzmocnienie i usztywnienie elementu. Stanowi ona miejsce mocowania taśmy rozprężnej. Można tu też przykręcić parapet.

Ciepły parapet
Autor: Medos Ciepłe parapety mają wysokość 6,5-7 cm i szerokość 38-38,5 cm, co sprawia, że pasują do standardowych murów o szerokości 24-25 cm. Długość wynosi zwykle 120 cm

Jak kupować ciepłe parapety

Ciepły parapet powinien być dopasowany do materiału okna i często konkretnego systemu okien PCW. Ciepły parapet do okien drewnianych nie ma w centralnej części podwyższenia (głowicy), które wykonuje się do okien plastikowych. Wielu producentów okien z PCW oferuje dostosowane do ich produktów ciepłe parapety. Można je także kupić w firmach produkujących materiały do uszczelnień albo wyroby z polistyrenu.

Przeczytaj też:

Ciepły parapet
Autor: Toma-Rolety Ciepły parapet zewnętrzny

Ciepłe parapety wykonuje się na zamówienie do konkretnych okien. Producenci podają, do jakich systemów okiennych pasuje dany model ciepłego parapetu. Długość elementu wynosi 120 cm, ale w zamówieniu można określić inną. Również wysokość głowicy może ulec zmianie w zależności od systemu. W zamówieniu uwzględnia się również rodzaj pododkiennika stosowanego na zewnątrz i wewnątrz domu. Wtedy parapet będzie podcięty na odpowiednią wysokość. Pod zewnętrzne parapety blaszane zwykle robi się podcięcie na wysokość 12 mm. Pod parapet z płytek klinkierowych robi się podcięcie 24 mm. Pod parapety wewnętrzne przygotowuje się zwykle podcięcie 22 lub 32 mm, czyli pod parapety o standardowej grubości 2 lub 3 cm.

Ile kosztuje ciepły parapet?

Cena ciepłego parapetu zależy od jego wymiarów i materiału. Parapet jednostronny o długości 120 cm kupimy już za 45 zł/szt. Parapety dwustronne kosztują od 55 do 75 zł/szt.

Ciepły parapet
Autor: Styroform Ciepły parapet z polistyrenu ekstrudowanego XPS

Montaż ciepłego parapetu

Zastosowanie ciepłego parapetu wymaga dokładnego przygotowania ościeża. Przede wszystkim jego dolny fragment musi być wyrównany zaprawą i wypoziomowany na odpowiedniej wysokości. Pod kształtką nie wstawia się klocków montażowych, więc wszystkie potrzebne odległości muszą być wcześniej rozliczone z uwzględnieniem wysokości okna i ewentualnie jego profilu progowego. Ciepły parapet przykleja się do podłoża za pomocą kleju w postaci piany nakładanej na podłoże i w wyżłobienia na spodzie parapetu. Następnie w szczelinę centralną wkłada się taśmę rozprężną, która uszczelni połączenie ciepłego parapetu z oknem. Po obu stronach taśmy nakłada się klej montażowy i mocuje na nim ramę okna (lub listwę progową okna jeśli jest ona w danym modelu).

Ciepły parapet
Autor: Styroform Ponieważ ciepły parapet jest przyklejony do ościeża, nie ma możliwości poprawek. Od prawidłowego przygotowania podłoża i ustawienia parapetu zależy dalszy sprawny montaż okna

Okna montuje się wcześniej niż wykonuje ocieplenie domu. Dlatego po stronie zewnętrznej ciepły parapet jest wysunięty poza lico muru. W czasie układania styropianu lub wełny mineralnej materiał ten trzeba wsunąć szczelnie pod parapet, żeby nie powstała tam pusta szczelina.

Warto pamiętać, że kształtki ze styropianu nie są odporne na długotrwałe oddziaływanie promieniowania słonecznego. Jeśli przed wykonaniem ocieplenia domu będzie długa przerwa technologiczna, parapet trzeba zabezpieczyć przed promieniami UV. Można to zrobić, malując go farbą podkładową albo osłaniając folią budowlaną. Są też ciepłe parapety, które można kupić już z warstwą zabezpieczającą.

Ciepły parapet
Autor: Styroform Prawidłowe dobranie i zamocowanie ciepłego parapetu ułatwia i przyspiesza montaż okien

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Pozostałe podkategorie