| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplenie ścian wewnętrznych między pomieszczeniem ogrzewanym, a nieogrzewanym
Izolacja termiczna ścian wewnętrznych

Ocieplenie ścian wewnętrznych między pomieszczeniem ogrzewanym, a nieogrzewanym

W wielu domach nie stosuje się ocieplenia ścian wewnętrznych, nawet jeśli oddzielają ogrzewaną strefę mieszkalną od nieogrzewanej strefy pomocniczej np. wiatrołapu, garażu czy pomieszczeń gospodarczych. To błąd. Ponieważ, ocieplenie ściany wenętrznej zapobiega niekontrolowanej ucieczce ciepła z pomieszczeń ogrzewanych.

Ocieplenie ścian wewnątrz budynku

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian wewnętrznych, które oddzielają pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, wynosi 1 W/(m2K). Wymagania postawione całej przegrodzie można w uproszczeniu odnieść do warstwy ocieplenia, bo materiały murowe dużo lepiej przewodzą ciepło i nie mają znaczącego udziału w izolacyjności termicznej przegrody. Zatem, jeśli wymagania podamy w postaci oporu cieplnego R, należy tak dobierać rodzaj i grubość materiału ociepleniowego, aby otrzymać R≥1 (m2K)/W.

Ściana wewnętrzna między mieszkaniem a pomieszczeniem nieogrzewanym

Taką ścianę warto ocieplać, choć się wydaje, że skoro po obu stronach ściany panuje dodatnia temperatura, to się to nie opłaca. Przez każdą przegrodę przenika ciepło ze strony cieplejszej na zimniejszą, ale jeśli będzie ona miała wyższy opór cieplny, proces ten będzie zachodził dużo wolniej.

Nie ma co wyolbrzymiać też faktu, że przez takie ocieplenie traci się powierzchnię pomieszczeń. Przecież po ociepleniu trzymetrowej ściany wełną grubości 10 cm uszczkniemy zaledwie 0,3 m2 podłogi w zimniejszym pomieszczeniu, które i tak pełni funkcje pomocnicze w stosunku do pomieszczeń ogrzewanych.

Decydując się na poprawę standardu termicznego, warto pójść o krok dalej i zmienić kolejność prac budowlanych podczas wykańczania wnętrz. Zazwyczaj najpierw robi się podkłady podłogowe, a dopiero na nich muruje ściany działowe. Tymczasem lepiej wcześniej wymurować ściany, opierając je na stropie bądź na konstrukcyjnej warstwie podłogi na gruncie, a dopiero później ułożyć pozostałe warstwy podłogi – izolację termiczną i podkład. W ten sposób nie tylko utrudni się ucieczkę ciepła z pomieszczenia o wyższej temperaturze do tego słabiej lub wcale nieogrzewanego, lecz także uniemożliwi przenoszenie dźwięku przez sztywne elementy.

Ocieplenie ściany wewnętrznej za wiatrołapem lub pomieszczeniem gospodarczym

Nawet jeżeli w wiatrołapie zainstaluje się grzejnik, który ma utrzymywać temperaturę powyżej 8°C, ale nie wyższą niż 16°C, ściana dzieląca go od pomieszczeń ogrzewanych (t ≥ 16°C) powinna mieć odpowiedni opór cieplny. Aby osiągnąć komfort termiczny w części mieszkalnej, należy wykonać ocieplenie ściany. Jeśli wiatrołap jest mały i obawiamy się, że dołożone ocieplenie zepsuje jego proporcje lub spowoduje, że stanie się on zbyt wąski, alternatywą może się okazać zastąpienie ściany murowanej ścianą szkieletową. Ma ona grubość murowanej działówki, a ocieplenie mieści się w jej grubości.

Przeczytaj dodatkowo:
Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Ile ciepła traci budynek? Jak to obliczyć?

Z punktu widzenia obliczania zapotrzebowania na energię do ogrzewania, czyli strat ciepła, ważne są trzy...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Folie hydroizolacyjne. Z których rodzajów...

Folia hydroizolacyjna nie może przepuszczać wilgoci ani wody nawet pod dużym ciśnieniem, dlatego jest to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.