| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Kiedy ocieplanie domu od środka to konieczność i jakie problemy mogą się pojawić?

Kiedy ocieplanie domu od środka to konieczność i jakie problemy mogą się pojawić?

Wszyscy specjaliści uważają, że ocieplanie ścian od środka jest mniej korzystne niż ocieplenie ścian od zewnątrz. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy można to zrobić jedynie od wewnątrz. Kiedy? I jakie problemy mogą się pojawić po użytciu tej metody? Sprawdź!

Dlaczego ocieplanie od środka nie jest popularne

Ocieplanie od środka jest stosowane rzadko, bo wiąże się z wieloma trudnościami. Jest bardziej skomplikowane i ryzykowne niż znane od dziesięcioleci ocieplanie domu od zewnątrz, przy którym wyciągnięto wnioski z popełnianych błędów i wprowadzono takie rozwiązania, które większość z nich eliminują.

W przypadku ocieplania od środka takich kanonów gwarantujących sukces jest niewiele, za to czynników mogących wpłynąć na jego brak – sporo. W efekcie przeprowadzenia tego zabiegu zmniejsza się też powierzchnia użytkowa domu.

Kiedy ocieplanie od wewnątrz to konieczność

W niektórych sytuacjach ocieplanie od środka to jedyny sposób na poprawienie izolacyjności ścian. Szczególnie gdy:

  • dom ma elewację, której nie chcemy lub nie możemy zniszczyć (np. klinkierową, kamienną lub zabytkową);
  • znajduje się pod nadzorem konserwatorskim;
  • stanowi część zabudowy bliźniaczej lub szeregowej (a właściciele pozostałych części nie chcą wspólnie ocieplać całości);
  • właściciele mają prawo tylko do części domu (np. piętra lub parteru), a współwłaściciele nie wyrażają woli ocieplania całego budynku.

Problemy związane z tą metodą ocieplania

Zasadniczym problemem w budynku izolowanym od środka jest to, że po takim zabiegu jego konstrukcja (ściany zewnętrzne, stropy) znajduje się w strefie nieogrzewanej. Gdy ocieplenia nie ma, cała ściana ma o wiele wyższą temperaturę (ze szkodą dla nas, z powodu wysokich kosztów ogrzewania) i tylko niewielki fragment zewnętrzny znajduje się w temperaturze poniżej 0°C. Oznacza to, że ewentualne szkody spowodowane wodą zamarzającą w murze będą powierzchniowe.

Po instalacji ocieplenia od wewnątrz temperatura poniżej 0°C obejmie większą grubośc muru, bo ciepło przestaje przez niego uciekać. Czyni to ścianę o wiele chłodniejszą i bardziej podatną na działanie niskiej temperatury.

Jeśli ściana jest zawilgocona – szkody poczynione przez mróz mogą sięgać o wiele głębiej i być przyczyną uszkodzeń konstrukcyjnych.

Przeczytaj:

Na te 4 rzeczy zwróć uwagę podczas ocieplania ścian od środka

WARTO WIEDZIEĆ

Zanim ocieplisz od środka

Duży wpływ na efekt prac ociepleniowych od wewnątrz ma wentylacja pomieszczenia. Istotne jest, czy działa sprawnie, oraz to, jaka jest – grawitacyjna czy mechaniczna. Jeśli wentylacja nie jest wydajna, to ilość wykroplonej pary wodnej jest większa, a wentylację trzeba będzie usprawnić.

Również rodzaj okien ma wpływ na to, czy ocieplenie będzie spełniało założoną funkcję (bez względu na to, gdzie jest umieszczone). Im niższe U ma mieć ściana, tym niższe powinno być również U okien. Dodawanie ocieplenia od wewnątrz może się okazać efektywne tylko wtedy, gdy wymienimy okno na nowe o niższym współczynniku albo dodamy od środka pomieszczenia jeszcze jedno, które będzie stanowiło kolejną barierę dla uciekającego ciepła – ale oznacza to dodatkowy koszt.

Przeczytaj dodatkowo:
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...

Elewacja domu – czyszczenie i malowanie. Poradnik

Elewacja domu nieustannie narażona jest na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Osadzają się...

Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...