Styropian czy styrodur - czym się różnią? Ile cm styroduru zamiast styropianu?

2024-04-10 17:13

Styropian, styrodur, EPS, XPS to nazwy, które przewijają się, jeśli mówimy o izolacji termicznej domu. Czym różni się styrodur od styropianu? Co to jest EPS i XPS? Jakie mają właściwości te materiały termoizolacyjne? Kiedy zastosować styropian, a kiedy XPS?

ocieplanie domu styropianem
Autor: Marcin Czechowicz Styropian to najpopularniejszy materiał izolacyjny. Czy styrodur i styropian to to samo?

Spis treści

  1. Czym różni się styrodur od styropianu?
  2. Jak powstają styropian i styrodur?
  3. Jakie właściwości mają XPS i EPS?
  4. Co lepsze pod wylewkę: styropian czy styrodur?
  5. Ile cm styroduru zamiast styropianu?
  6. Czy można ocieplić dom styrodurem?

Czym różni się styrodur od styropianu?

Styrodur i styropian to dwie postacie tworzywa sztucznego – polistyrenu – powszechnie używanego jako materiał termoizolacyjny. Różnią się sposobem powstawania oraz właściwościami. Styrodur to polistyren ekstrudowany, tak zwany XPS, styropian to polistyren ekspandowany, czyli EPS.

Jak powstają styropian i styrodur?

Styropian (polistyren porowaty, EPS) powstaje przez połączenie granulek polistyrenu z wodą i porotwórczym gazem. Spieniona masa jest sezonowana, a następnie formowana i cięta. Styrodur (polistyren wytłaczany, XPS) powstaje dzięki wytłaczaniu spienionej masy polistyrenowej, a następnie schłodzeniu jej, formowaniu i cięciu na płyty.

Uwaga!

Styrodur to nazwa handlowa polistyrenu ekstrudowanego stosowana przez jego producenta - firmę BASF. Nie powinno się używać nazwy “styrodur” w odniesieniu do wszystkich wyrobów XPS. Polistyren ekstrudowany XPS oferują również inne firmy, np. Synthos, Austrotherm, Hoch. Dla odróżnienia swoich produktów XPS różnych marek ma inny kolor, np. zielony, szary, żółty.

Jakie właściwości mają XPS i EPS?

Efektem różnych sposobów wytwarzanie jest to, że XPS jest bardziej wytrzymały na ściskanie, mniej nasiąkliwy oraz ma niski współczynnik przewodzenia ciepła λ – wynosi on od 0,031 do 0,036 W/mK).

Produkty ze styropianu EPS nie łączą trzech wyżej wymienionych cech. Oferta jest bardzo szeroka, a producenci opracowują wyroby o polepszonych pod pewnym względem właściwościach, które są polecane do określonych zastosowań, na przykład Elewacja, Podłoga, Fundamenty itp. Można znaleźć płyty EPS o bardzo niskiej lambdzie (typowo wynosi ona od 0,031 do 0,045 W/(mK), ale będą one mieć wysoką nasiąkliwość i niską wytrzymałość na ściskanie, więc nadają się do ocieplenia elewacji. Znajdziemy płyty EPS o obniżonej nasiąkliwości (na poziomie 3-5%), ale będzie ona wyższa niż w przypadku XPS (poniżej 1,5%). Podobnie jest z wytrzymałością na ściskanie. Są produkowane płyty EPS typu Dach, Parking, o wytrzymałości na ściskanie 200-250 kPa, ale w przypadku XPS wynosi ona 200-700 kPa.

Co lepsze pod wylewkę: styropian czy styrodur?

W typowych rozwiązaniach w budynkach mieszkalnych pod wylewką można zastosować EPS typu Podłoga, czyli o nieco podwyższonej wytrzymałości na ściskanie, np. EPS 100. Jednak pod wylewkę w garażu, zwłaszcza gdy będzie tam stał duży i ciężki samochód, poleca się płyty XPS, których wytrzymałość na ściskanie wynosi 200 kPa.

Ile cm styroduru zamiast styropianu?

Można przeliczyć, jaki opór cieplny zapewnia płyta określonego produktu EPS lub XPS. Wzór na opór cieplny jest następujący: R = d/λ, gdzie R to opór cieplny, d – grubość materiału, λ – współczynnik przewodzenia ciepła materiału. Opór cieplny jest często podawany w specyfikacji technicznej materiałów budowlanych. Przeliczywszy 15 cm EPS-u o lambdzie 0,040 na lambdę XPS-a 0,032, okaże się, że wystarczy 12 cm, żeby zapewnić ten sam opór cieplny. Nie można jednak stawiać tylko tego pytania. Trzeba też uwzględnić ceny obu produktów, żeby sprawdzić, ile zapłacimy za zapewnienie takiej samej izolacji cieplnej (XPS jest droższy). Zależnie od zastosowania trzeba uwzględnić też inne cechy materiałów

Czy można ocieplić dom styrodurem?

XPS poleca się jako ocieplenie pewnych fragmentów domu – miejsc narażonych na obciążenia oraz kontakt z wilgocią i wodą. Dlatego XPS jest stosowany do ocieplenia fundamentów, zwłaszcza płyty fundamentowej, a także podłogi na gruncie. Może być też wykorzystany jako izolacja nakrokwiowa pod ciężkim pokryciem, np. dachówkami, albo na dachu płaskim użytkowanym jako taras.

Jeśli chcielibyśmy zastosować XPS na elewacji, to zbędny wydatek, chyba że jest to fasada domu, w którym działa firma, albo znajdującego się przy ruchliwej ulicy, przystanku autobusowym obok szkoły. Wtedy wyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne może być przydatna.

Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania.
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie