| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » 12 błędów podczas ocieplania ścian metodą ETICS lekką mokrą

12 błędów podczas ocieplania ścian metodą ETICS lekką mokrą

Podczas ocieplania ścian metodą ETICS lekką mokrą mogą zdarzyć się błędy wykonawcze. Warto poznać najczęstsze z nich, żeby wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Autor: Termo Organika Nakładanie kleju na płytę

Metoda lekka mokra, zwana od niedawna w całej Unii metodą ETICS (od ang. External Thermal Insulations Composite Systems), ocieplania ścian jest popularnym rozwiązaniem izolowania ścian. Zarówno korzyści płynące z jej zastosowania (ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne), dostępność materiałów, prostota wykonania wpłynęły na jej popularyzację, a w kraju są tysiące osób potrafiących fachowo wykonać takie ocieplenie. Tym niemniej i tu mogą zdarzyć się błędy wykonawcze. Dlatego warto wiedzieć, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas wykonywania prac ociepleniowych.

Błędy mogą zostać popełnione na każdym etapie wykonywania systemu ociepleń, począwszy od jego projektowania. Dochodzi do nich zarówno z winy projektantów, producentów, wykonawców, jak również samych użytkowników. Błędów tych można uniknąć – wystarczy dobrze skonstruowana umowa z wykonawcą. Warto także samemu od czasu do czasu skontrolować plac budowy, mając na uwadze, niżej wymienione, najczęściej popełniane błędy przy pracach dociepleniowych.

Najczęstsze błędy przy ocieplaniu ścian metodą lekką mokrą

 1. Brak projektu lub niefachowo przygotowany projekt ocieplenia - pomijanie w dokumentacji projektowej szczegółów ocieplania i detali architektonicznych, sposobów wykonania obróbek blacharskich, określenia rodzaju oraz liczby łączników mechanicznych przypadających na 1 m2. Daje to swobodę wykonawcy, ale i zwiększa jego odpowiedzialność.
 2. Złe przygotowanie powierzchni pod ocieplenie - wykonawcy za mało uwagi przywiązują do oceny geometrii ścian: ich równości oraz odchylenia od pionu. Wyrównanie powierzchni wiąże się z ułożeniem tynków wyrównawczych, ze zwiększonym zużyciem zaprawy klejącej, a nawet ze zróżnicowaniem grubości płyt termoizolacyjnych.
 3. Stosowanie produktów pochodzących od różnych producentów - takie niesystemowe rozwiązanie grozi poważnymi konsekwencjami. Aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej otrzymuje system, jako komplet konkretnych materiałów, po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Współdziałanie produktów pochodzących z różnych systemów nie jest zbadane! Ujawnienie stosowania w jednym rozwiązaniu materiałów nie wchodzących w skład systemu może być powodem oddalenia ewentualnych roszczeń z tytułu reklamacji.
 4. Złe przygotowanie podłoża przed klejeniem płyt - przyklejanie płyt termoizolacyjnych nie zawsze poprzedza oczyszczenie podłoża (obmiecenie z kurzu, mycie wodą, usunięcie glonów) czy gruntowanie podłoży bardzo nasiąkliwych. Stosowanie wysokociśnieniowych myjek nie jest jeszcze rozpowszechnione.
 5. Nakładanie kleju tylko na placki - klejenie płyt tylko na placki powoduje osłabienia ich przyczepności. Niepodparte krawędzie płyt uginają się, co utrudnia prawidłowe wykonywanie kolejnych etapów prac. Oprócz placków nie może zabraknąć "ramki" z zaprawy dookoła spodniej strony każdej płyty.
 6. Przyklejanie płyt termoizolacyjnych bez przewiązania - co dotyczy zwłaszcza krawędzi budynków. W efekcie na elewacji mogą później pojawić się pęknięcia. Płyty muszą być układane na mijankę, z przesunięciem krawędzi, najlepiej o połowę długości płyty.
 7. Brak dostatecznych zakładów siatki zbrojeniowej - bywa to przyczyną podłużnych pęknięć na elewacjach. Pasy siatki muszą zachodzić na siebie na około 15 cm.
 8. Zaniechanie szlifowania warstwy ociepleniowej - szlifowanie uskoków płyt styropianowych lub wełnianych nie jest przyjamnym zajęciem. Z tego względu niektórzy wykonawcy wolą je pominąć. Elewacja wychodzi wowczas nierówna.
 9. Wypełnianie styków płyt zaprawą - zmniejsza to wydajność ocieplenia. Spoiny z zaprawy stają się mostkami termicznymi. Błąd taki ujawnia się także w postaci plam na elewacji. Spoiny trzeba wypełniać, ale nie zaprawą tylko niskorozprężną pianką poliuretanową lub paskami materiału termoizolacyjnego.
 10. Nieprawidłowe osadzenie kołków - a zwłaszcza nadmierne zagłębienie tarczki kołka w ociepleniu. Powoduje to zniszczenie struktury płyt termoizolacyjnych. Z kolei zbyt płytkie osadzenie sprawia, że kołek nie trzyma płyty należycie, a powstała wypukłość pozostaje widoczna i osłabia warstwę zbrojoną. 
 11. Brak uszczelnień przy ościeżnicach i obróbkach blacharskich -  styki tych elementów z ociepleniem musza być wypełnione materiałem uszczelniającym - impregnowaną taśmą rozprężna lub uszczelniaczem. Brak uszczelnienia umożliwia wnikanie wody deszczowej pod płyty termoizolacyjne. 
 12. Brak dodatkowych, ukośnych pasów z siatki w narożach otworów -  jest to przyczyną powstawania ukośnych pęknięć w tych miejscach.
WAŻNE

Decydując się na metodę ETICS należy pamiętać, by wybrać materiały, które stanowią kompletny system ociepleniowy. Takim jest System Ociepleń Termo Organika, w skład którego wchodzą kleje do styropianu, styropian, siatka, grunty, tynki i farby. Stosując system w całości można mieć pewność, że jego poszczególne elementy będą prawidłowo ze sobą współpracowały, dając najlepszy efekt i najlepsze parametry ocieplenia.

Autor: Termo Organika

Materiały stosowane w ocieplaniu metodą lekką mokrą

Przeczytaj dodatkowo:
Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...

Poddasze użytkowe bez mostków termicznych. Jak...

Do ocieplenia poddasza można użyć jednego rodzaju termoizolacji lub połączyć dwa różne materiały...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Izolacja termiczna i akustyczna ze styropianu....

Styropianem ociepla się wszystkie elementy budynków od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne,...

Ocieplenie domu od wewnątrz. Wybieramy materiały...

Czasem ocieplenie od wewnątrz to jedyne wyjście. W takich sytuacjach warto skorzystać z technologii...