| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Kiedy potrzebny jest drenaż wewnętrzny?

Kiedy potrzebny jest drenaż wewnętrzny?

Drenaż podpodłogowy można stosować w każdych warunkach gruntowo-wodnych, nawet tych najtrudniejszych. Drenaż, to system odwadniający ze specjalnego rodzaju perforowanych rur plastikowych otoczonych drobnym żwirem. Perforacja umożliwia wchłanianie wody zgromadzonej przy fundamentach, a spadek z jakim układane są rury pozwala na odprowadzenie jej poza budynek. Dowiedz się, czy musisz wykonać drenaż wewnętrzny.

Jak jest zbudowany system odwadniający?

System odwadniający budowany jest przeważnie ze specjalnego rodzaju rur plastikowych. Opasują one budynek od zewnątrz lub – w przypadku drenażu wewnętrznego – biegną pod domem. Otoczone są materiałem przepuszczalnym, najczęściej drobnym żwirem. Rury mają perforację umożliwiającą wchłanianie wody zgromadzonej przy fundamentach. Spadek, z jakim są ułożone, ułatwia skierowanie wody do studzienek zbiorczych. Stamtąd może być ona odprowadzana w kilka miejsc.

Zobacz, jak wykonać drenaż pod podłogą piwnicy

Autor: Piotr Mastalerz

Rura doprowadzająca wodę do studzienki

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Gdzie odprowadzać zebraną wodę?

O ile jest taka możliwość, najlepiej wpuścić ją do systemu kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Innym sposobem jest rozsączenie wody w gruncie, 20-30 m od budynku. Jest to jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy mamy dużą działkę w części położoną na gruncie przepuszczalnym. Gdy dom stoi w sąsiedztwie rzeki, rury można doprowadzić aż do jej koryta i tam skierować wodę. Wymaga to jednak pozwolenia ze starostwa.

Najczęstszym rozwiązaniem jest odprowadzenie wody do tak zwanych studzienek chłonnych wypełnionych materiałem przepuszczalnym – żwirem lub innym kruszywem. Oprócz typowego drenażu rurowego znany jest jeszcze drenaż francuski. Nie stosuje się w nim rur. Odsączanie wody umożliwia jedynie przepuszczalna podsypka ułożona pod domem. Gdy właściwie uformuje się jej spadek, woda zdoła dotrzeć do warstwy przepuszczalnej oddalonej od budynku i rozsączyć się w gruncie.

Sprawdź, czy możliwe jest wykonanie drenażu wewnętrznego bez zrywania podłogi

Kiedy jest potrzebny drenaż pod budynkiem?

Drenaż podpodłogowy można stosować w każdych warunkach gruntowo-wodnych, nawet tych najtrudniejszych. Jest bardzo skuteczny i wydajny, znacznie bardziej niż drenaż opaskowy.

W przypadku starych domów decydujemy się na niego rzadko, bo montaż rur wymaga bardzo skomplikowanych robót. Są jednak sytuacje, kiedy grunt pod domem można odwodnić jedynie w taki właśnie sposób.

Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy woda zalewa fundamenty domu szeregowego. Drenaż opaskowy będzie wtedy niemożliwy do wykonania. Podobnie, gdy dom jest podpiwniczony tylko częściowo i nie można piwnicy otoczyć od zewnątrz drenażem opaskowym. Identyczna sytuacja dotyczy domów, wokół których znajdują się elementy uniemożliwiające odkopanie ścian podziemnych.

ZDANIEM EKSPERTA

Dariusz Karolak, inżynier budownictwa, właściciel biura projektowego T.K.M.

Drenaż a konstrukcja

Wprzypadku drenażu wewnątrz budynku trzeba zawsze dokładnie sprawdzić przyczyny podtapiania piwnic. Oprócz wykonania odkrywek koniecznie trzeba zrobić badania gruntowe w celu określenia poziomu wody i jego możliwych wahań oraz rodzaju gruntu wraz ze współczynnikiem filtracji. Drenaż wewnętrzny, zbierając wodę spod budynku, powoduje powstawanie leja depresyjnego. Różnica poziomów wody gruntowej (poziom wyższy niż poziom piwnicy) powoduje przepływ wody do wnętrza budynku pod fundamentami. Jeżeli grunty mają małą przepuszczalność, to może powstać tak duża różnica ciśnień, że ruch wód gruntowych w kierunku rur drenarskich może spowodować rozmywanie i wypłukiwanie podłoża spod fundamentów. Dlatego drenaż należy prowadzić jak najwyżej nad poziomem posadowienia fundamentów i dodatkowo obsypać dren warstwą filtracyjną z piasku i żwiru.

Mogą zachodzić obawy, że zerwanie posadzki piwnicznej w celu ułożenia rur spowoduje naruszenie konstrukcji budynku. O ile podłoga nie była połączona konstrukcyjnie z ławami bądź ścianami fundamentowymi, co zdarza się rzadko, nie będzie to groźne. Jeśli nie mamy co do tego absolutnej pewności, poradźmy się wykwalifikowanego inżyniera budowlanego lub projektanta.

Ważne też, żeby podczas wybierania gruntu pod przyszły drenaż nie dokopać się poniżej poziomu posadowienia domu. Grunt może zostać wówczas wypchnięty spod fundamentu. Minimalna różnica poziomów pomiędzy wierzchem posadzki a podstawą fundamentu powinna wynosić 50 cm. Najbezpieczniejsze jest wykonywanie drenażu małymi odcinkami, bez zrywania całej podłogi.

Przeczytaj dodatkowo:
Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji fundamentów domu i prawidłowe ich...

Izolacja piwnic. Jak zrobić drenaż opaskowy i...

Przed laty, podstawowym rozwiązaniem stosowanym do izolacji piwnic był drenaż. Dlaczego w większości miejsc,...

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich...

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku...

Ściany oporowe przy wjeździe do garażu...

Ściany oporowe rodzaje, czyli z czego i jak je zbudować? Ściany oporowe oddzielają zagłębiony w terenie...