| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Na kłopoty z wodą - drenaż wewnętrzny pod podłogą

Na kłopoty z wodą - drenaż wewnętrzny pod podłogą

Co poradzić, gdy w piwnicy starego domu pojawia się nagle woda, a z różnych powodów nie da się odkopać fundamentów? Pozostaje zrobienie drenażu wewnętrznego. Drenaż w piwnicy można wykonać na trzy sposoby - jednym z nich jest zerwanie podłogi i ułożenie drenażu na głębokości ław fundamentowych. Zobacz, jak go wykonać...

Jednym ze sposobów na wykonanie drenażu wewnętrznego w istniejącym budynku jest zerwanie podłogi i ułożenie go na głębokości ław fundamentowych. Dotyczy to najczęściej podłóg piwnicznych zbudowanych pomiędzy ławami, ale możliwe jest też zrobienie drenażu pod podłogą parteru.

Zobacz, kiedy potrzebny jest drenaż wewnętrzny

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Drenaż pod podłogą piwnicy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak wykonać drenaż wewnętrzny pod podłogą?

Podłogi zazwyczaj całkiem się demontuje, gdyż rury będą biec nie tylko wokół ław, ale też przez środek. Z odsłoniętych miejsc wybiera się grunt. Ponieważ rury powinny biec w pobliżu górnej krawędzi ław, a pod nimi musi się jeszcze znaleźć 15-20 centymetrowa podsypka ze żwiru i piasek lub beton, wykop taki powinien być odpowiednio głęboki. Nie wolno jednak przekroczyć dolnej krawędzi ław, bo można w ten sposób naruszyć stabilność konstrukcyjną budynku. Ławy mają zazwyczaj około 50 cm wysokości.

Dno wykopu wypełnia się warstwą pospółki i wyściela geowłókniną. Niekiedy, gdy grunt pod domem jest bardzo sypki, pod podsypką koniecznie należy zrobić cienką podbudowę z betonu. Uchroni to fundamenty przed podmywaniem. Gdy podsypkę będziemy robić na betonie, geowłóknina staje się zbędna.

Rozstaw rur drenarskich każdorazowo ustala projektant systemu. Podsypkę robi się ze żwiru płukanego o frakcji 8-16 mm. Musi ona otaczać rurę z każdej strony, tworząc otulinę grubości 15-20 cm. Czasem podsypka żwirowa grubości minimum 15 cm powinna się znaleźć też pod całą powierzchnią podłogi.

Rury trzeba układać ze spadkiem 0,5% w kierunku studzienek zbiorczych. Na skrzyżowaniach rur i w miejscu ich połączeń narożnych umieszcza się studzienki rewizyjne. Będą one wystawały ponad podłogę, aby umożliwić dostanie się do rur w celu ich przepchania, gdy stracą drożność.

Studzienka zbiorcza w systemie drenażu wewnętrznego umiejscowiona jest po zewnętrznej stronie fundamentów (w tym miejscu, gdzie można zrobić odpowiednio głęboki wykop, żeby się zmieściła) lub po stronie wewnętrznej. Ze studzienki zbiorczej rury prowadzą do kanalizacji, studzienki chłonnej lub miejsce rozsączania.

Po zakończeniu układania rur i ich zasypaniu trzeba zrobić próbę drożności systemu. Dopiero gdy wypadnie ona pomyślnie, przychodzi pora na odbudowę piwnicznych podłóg.

Sprawdź, czy możliwe jest wykonanie drenażu wewnętrznego bez zrywania podłogi

WAŻNE

Zanim wezwiesz ekipę remontową...

Budową drenażu na pewno nie zajmiemy się sami. To trudna praca, pozostawmy ją wyspecjalizowanym firmom. Zanim jednak zatrudnimy wykonawców, musimy zdobyć pisemną opinię geotechnika. Zbada on grunt wokół domu, określi jego rodzaj, oceni przyczyny zawilgocenia, wskaże poziom wody gruntowej i współczynnik filtracji. Wyniki jego badań będą niezbędne do ustalenia, czy drenaż jest konieczny, a jeśli tak, to jaki (rodzaj, przebieg rur, ich średnica).

Zanim podłączysz drenaż do kanalizacji...

... sprawdź, czy umowa z zakładem kanalizacyjnym pozwala na odprowadzanie deszczówki i przyłączanie dodatkowych rur. Jeśli w dokumencie tym nie jest to sprecyzowane, lepiej skontaktować się z zakładem osobiście i wyjaśnić tę kwestię.

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się z badań geologicznych?

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...

Ściany oporowe przy wjeździe do garażu...

Ściany oporowe rodzaje, czyli z czego i jak je zbudować? Ściany oporowe oddzielają zagłębiony w terenie...

Izolacja piwnic. Jak zrobić drenaż opaskowy i...

Przed laty, podstawowym rozwiązaniem stosowanym do izolacji piwnic był drenaż. Dlaczego w większości miejsc,...