| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji fundamentów domu i prawidłowe ich wbudowanie to podstawowy warunek pozwalający na uniknięcie późniejszych problemów z wilgocią. Zobacz, jakie materiały do izolacji masz do wyboru.

Informacje na temat hydroizolacji wznoszonego domu można znaleźć w projekcie. Jednak jej opis i umiejscowienia oraz rodzaj materiału wodochronnego są wpisywane w większości przypadków bardzo pobieżnie. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić, jest to, czy przewiduje się wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, czy przeciwwodnej. To podstawowa różnica.

Kiedy izolacje przeciwwilgociowe

Izolacje przeciwwilgociowe, zwane także lekkimi, chronią elementy konstrukcji budowlanych przed wodą niewywierającą ciśnienia.

Stosuje się je wtedy, gdy grunt jest przepuszczalny dla wody. Innymi słowy – woda opadowa tak szybko wsiąka w podłoże, że się nie spiętrza, a w okresie opadów poziom wody gruntowej jest poniżej ław fundamentowych. Izolacja taka jest odporna jedynie na wsiąkającą wodę opadową oraz wilgoć podciąganą kapilarnie.

Izolacje przeciwwilgociowe stosuje się na fundamentach posadowionych powyżej poziomu wody gruntowej i elementach narażonych na okresowe zraszanie wodą.

Jak wykonać izolację przeciwwilgociową

Zwykle pionowe izolacje wykonywane są w najprostszy sposób, z roztworów lub emulsji asfaltowych, niekiedy lepiku lub papy klejonej lepikiem do podłoża. Poziome na ławach robi się z papy, na podposadzkowe stosuje się zazwyczaj folię lub papę. Jeżeli obawiamy się, że przy intensywnych opadach w nieprzepuszczalnych warstwach gruntu dookoła budynku może gromadzić się woda, to trzeba dodatkowo wykonać drenaż.

Autor: Ewa Pacek

Izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna musi być wykonana bardzo starannie. Należy dopilnować, aby powłoki były szczelne, a połączenia izolacji ułożone na różnych płaszczyznach – elastyczne

W miesięczniku Murator 3/2013 znajdziesz szczegółowe informacje nt. materiałów do izolacji fundamentów

 

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa i użytkowanie płyt fundamentowych, płyt...

Planujesz wykonanie płyty fundamentowej? Zastanów się nad płytą grzewczą. Sprawdź co na ten temat...

Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Budowa przy trudnych warunkach gruntowych. Jakub...

Jakub, mający na Forum Muratora nick DrKuba, buduje dom sam. Z pomocy wykonawców korzysta jedynie...

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.