| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Farby elewacyjne. Dobierz rodzaj farby do malowanego podłoża

Farby elewacyjne. Dobierz rodzaj farby do malowanego podłoża

Jeśli chcemy, aby farba elewacyjna tworzyła trwałą powłokę, koniecznie trzeba dostosować jej rodzaj do podłoża, które ma być pomalowane. Zobacz,  co robić, aby malowanie domu z zewnątrz przyniosło dobry efekt. Czym malować elewację już otynkowaną i jaka farba będzie najlepsza do wykończenia cokołów. Coprawdź również, czym pomalować mur z cegły.

Autor: Dekoral

Farby do malowania elewacji

Jak dobrać farbę do pomalowania ścian zewnętrznych? Najpierw zobacz czym otynkowano elewację:

  • tynk cementowo-wapienny, ewentualnie tynk cementowym -  elewację można  malować, tylko jeśli tynk dobrze trzyma się podłoża oraz ma zwartą strukturę. Gdy ściany są chłonne lub pylące potrzebne będzie gruntowanie, czyli malowanie specjalnym preparatem. Tynki cementowe i tynki cementowo-wapienne malujemy farbami akrylowymi, farbami lateksowymi i innymi farbami elewacyjnymi (farby silikonowe, farby silikatowe, farby siloksanowe);
  • tynk wapienny -  jest on znacznie mniej wytrzymały na uszkodzenia od tynku cementowo-wapiennego i tynku cementowego. Ściany wykończone tynkiem wapiennym najlepiej malować farbami nieorganicznymi: farby silikatowe, farby mineralne;
  • tynki cienkowarstwowe – tynki silikonowe, tynki akrylowe, tynki mineralne oraz tynki silikatowe. Są jednym ze składników systemów ociepleniowych (metoda lekka mokra). Farby elewacyjne są uzupełnieniem takich systemów i kupuje się je przeważnie razem z tynkiem. Jest zasada, że do tynków silikonowych stosuje się farby silikonowe do akrylowych – akrylowe i tak dalej.

Czym pomalować cokół

Cokół, czyli fragment ściany fundamentowej wystający nad ziemię często jest betonowy. Beton zazwyczaj stanowi dobre podłoże do malowania każdym rodzajem farby elewacyjnej. Jeśli jednak betonowy cokół jest zabrudzony tłustym preparatem antyadhezyjnym, którym smaruje się od środka deskowanie, by później łatwiej odchodziło od stwardniałego betonu, to przed malowaniem podłoże należy dokładnie umyć. Do usuwania tłustych plam z betonu można zastosować na przykład benzyną ekstrakcyjną. Do malowania elementów betonowych usytuowanych na wolnym powietrzu najczęściej stosuje się elewaczjne farby lateksowe lub farby akrylowe

Farba do ceglanego muru

Gołe mury z cegieł ceramicznych rzadko się maluje. Producenci odradzają malowanie takich elewacji, gdy są starsze niż dwa lata. W cegłach mogą się bowiem koncentrować sole działające szkodliwie na powłokę malarską.

Elewacje z cegieł silikatowych, jeśli nie zostaną otynkowane, zabezpiecza się przeważnie bezbarwnym impregnatem. Można je malować także farbami kryjącymi. Ceglane elewacje zawsze powinny być przed malowaniem zabezpieczone odpowiednim preparatem gruntującym.

Przeczytaj dodatkowo:
Czym malować pomieszczenia? Białe farby do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby wysokiej jakości, najlepiej...

Zaprawy murarskie i tynkarskie - co warto o nich...

Jakość i rodzaj zastosowanej zaprawy murarskiej lub tynkarskiej wpływa w istotny sposób na trwałość...

Wszystko o farbach do malowania ścian [EKSPERT...

Masz w planach malowanie ścian w domu? Dowiedz się, czym należy kierować się przy doborze farb do wnętrz. Jak...

Wszystko na biało. Białe farby do ścian i sufitów

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi ścianami i sufitem, należy stosować farby wysokiej jakości, najlepiej...

Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi...

Zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać do wykończenia ścian? Do wyboru masz tradycyjną gładź gipsową,...

Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.