| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Fabryczna zaprawa do murowania. Czy warto stosować gotowe zaprawy cementowe?

Fabryczna zaprawa do murowania. Czy warto stosować gotowe zaprawy cementowe?

Gotowe zaprawy cementowe stosuje się do murowania ścian zewnętrznych, ścian wewnętrznych i ścian fundamentowych z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatów, bloczków z keramzytu, żużlobetonu, gazobetonu. Dowiedz się, dlaczego ma aż tak szerokie zastosowanie.

Autor: Mariusz Bykowski

Zaprawa cementowa może być również użyta do zamykania otworów pustaków stropowych, aby podczas betonowania stropu nie wpływał do nich beton

Najpopularniejsza zaprawa murarska

Zaprawa cementowa to mieszanka cementu portlandzkiego, kruszywa mineralnego i domieszek uplastyczniająco-napowietrzających. Można z niej murować na spoinę grubości od 6 do 40 mm. Zaprawy cementowe charakteryzują się wysoką, bo co najmniej 7-8 MPa, wytrzymałością na ściskanie. Zaprawa murarska cementowa jest mrozoodporna i wodoodporna.

Do jakich ścian może być stosowana zaprawa cementowa?

Dzięki swojej dużej wytrzymałości na ściskanie gotową zaprawą cementową można murować ściany zewnętrzne i wewnętrzne ściany konstrukcyjne, ściany fundamentowe i piwniczne, a także ściany działowe oraz słupy. Zaprawy cementowe stosuje się do murowania z cegieł i pustaków ceramicznych oraz silikatowych, bloczków z keramzytu, żużlobetonu, bloczków z betonu i gazobetonu.

Jak murować na zaprawę cementową?

Po wymieszaniu mieszanki z wodą zaprawa murarska musi być zużyta w ciągu od dwóch do czterech godzin. Zaprawę cementową nanosi się kielnią albo za pomocą specjalnej skrzynki do murowania. Temperatura powietrza oraz podłoża w czasie murowania i przez następnych kilka dni powinna być wyższa od minimalnej podanej na opakowaniu. Następną kondygnację można zacząć wznosić po upływie trzech-pięciu dni.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak układać płytki ceramiczne w łazience?...

Płytki ceramiczne w łazience muszą być układane z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek. Nie wolno...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczać tarcicę...

Czas użytkowania więźby dachowej, drewnianego szkieletu lub legarów podpodłogowych można wydłużyć...

Wszystko o farbach do malowania ścian [EKSPERT...

Masz w planach malowanie ścian w domu? Dowiedz się, czym należy kierować się przy doborze farb do wnętrz. Jak...

Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, farby akrylowe, farby lateksowe, akrylowo-lateksowa, emulsyjno-akrylowa. Co to wszystko...

Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi...

Zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać do wykończenia ścian? Do wyboru masz tradycyjną gładź gipsową,...

Wszystko na biało. Białe farby do ścian i sufitów

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi ścianami i sufitem, należy stosować farby wysokiej jakości, najlepiej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.