| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Fabryczna zaprawa do murowania. Czy warto stosować gotowe zaprawy cementowe?

Fabryczna zaprawa do murowania. Czy warto stosować gotowe zaprawy cementowe?

Gotowe zaprawy cementowe stosuje się do murowania ścian zewnętrznych, ścian wewnętrznych i ścian fundamentowych z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatów, bloczków z keramzytu, żużlobetonu, gazobetonu. Dowiedz się, dlaczego ma aż tak szerokie zastosowanie.

Autor: Mariusz Bykowski

Zaprawa cementowa może być również użyta do zamykania otworów pustaków stropowych, aby podczas betonowania stropu nie wpływał do nich beton

Najpopularniejsza zaprawa murarska

Zaprawa cementowa to mieszanka cementu portlandzkiego, kruszywa mineralnego i domieszek uplastyczniająco-napowietrzających. Można z niej murować na spoinę grubości od 6 do 40 mm. Zaprawy cementowe charakteryzują się wysoką, bo co najmniej 7-8 MPa, wytrzymałością na ściskanie. Zaprawa murarska cementowa jest mrozoodporna i wodoodporna.

Do jakich ścian może być stosowana zaprawa cementowa?

Dzięki swojej dużej wytrzymałości na ściskanie gotową zaprawą cementową można murować ściany zewnętrzne i wewnętrzne ściany konstrukcyjne, ściany fundamentowe i piwniczne, a także ściany działowe oraz słupy. Zaprawy cementowe stosuje się do murowania z cegieł i pustaków ceramicznych oraz silikatowych, bloczków z keramzytu, żużlobetonu, bloczków z betonu i gazobetonu.

Jak murować na zaprawę cementową?

Po wymieszaniu mieszanki z wodą zaprawa murarska musi być zużyta w ciągu od dwóch do czterech godzin. Zaprawę cementową nanosi się kielnią albo za pomocą specjalnej skrzynki do murowania. Temperatura powietrza oraz podłoża w czasie murowania i przez następnych kilka dni powinna być wyższa od minimalnej podanej na opakowaniu. Następną kondygnację można zacząć wznosić po upływie trzech-pięciu dni.

Jaka gotowa zaprawa murarska do fundamentów, a jaka do ścian nośnych? Poradnik

Gotowe zaprawy do murowania ścian powinny być przede wszystkim mocne i trwałe. Najważniejszym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

FILM: Impregnacja drewna na więźbę dachową

Impregnacja drewna na więźbę - koniecznie! Tylko warto wiedzieć, że nie zawsze zielone drewno to znaczy...

Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...

Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.