Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja z cegieł klinkierowych - tajniki wykonania elewacji z klinkieru

Elewacja z cegieł klinkierowych - tajniki wykonania elewacji z klinkieru

Na elewację klinkierową najlepiej zdecydować się na etapie projektu, ponieważ trzeba w nim przewidzieć odpowiednio większą szerokość fundamentów, aby cegły miały się na czym oprzeć. Elewacja z cegieł klinkierowych lub licowych jest bardzo estetyczna i trwała. Jej wymurowanie nie jest trudne. Aby przez wiele lat cieszyła oko i spełniała swoje funkcje, trzeba zwrócić uwagę na szczegóły jej wykonania.

Autor: Wienerberger

Ceglana elewacja wymaga fundamentu odpowiedniej szerokości, aby cegły miały się na czym oprzeć. Bez oparcia może pozostać maksymalnie 1/3 cegły. Na elewację z klinkieru najlepiej zdecydować się na etapie projektu, ponieważ trzeba w nim przewidzieć odpowiednio większą szerokość fundamentów

Cegły klinkierowe są materiałem chętnie wybieranym na elewacje. Klinkier jest trwały, odporny na uszkodzenia, niską i wysoką temperaturę. Z biegiem klinkierowe cegły elewacyjne lat nie płowieją, nie osadzają się na nich glony i pleśnie, słabo przylega do nich brud, a jeśli tak się stanie, zanieczyszczenia łatwo usunąć z elewacji, zmywając ją myjką ciśnieniową.

Cegły klinkierowe powstają w procesie wypalania mieszanki gliny i piasku w temperaturze 1100°C. W zależności od odmiany zastosowanego surowca i technologii produkcji cegły różnią się rozmiarami, kolorem, strukturą i parametrami.

Najważniejszą cechą cegieł klinkierowych jest nasiąkliwość, która decyduje o trwałości - im jest mniejsza, tym elewacja będzie bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych i na zabrudzenia. Najmniejszą nasiąkliwość – zbliżoną do 0% – mają cegły szkliwione, a największą – 10-16% – cegły ręcznie formowane.

Najbardziej popularne są pełne lub drążone cegły maszynowe o nasiąkliwości 4-6%.

Zobacz, 10 zasad wykonania eleganckiej i trwałej elewacji z klinkieru >>

Jak zamocować klinkier na elewacji

Klinkier jest ciężki i wymaga solidnego podparcia. Dlatego też, na elewację klinkierową najlepiej zdecydować się na etapie projektu, ponieważ trzeba w nim przewidzieć odpowiednio większą szerokość fundamentów, aby cegły miały się na czym oprzeć. Bez oparcia może pozostać maksymalnie 1/3 cegły.

Podczas murowania cegły klinkierowe łączy się stalowymi kotwami ze ścianą nośną. Można też najpierw ocieplić ścianę nośną i dopiero wtedy obmurować klinkierem. W tym celu stosuje się specjalne kotwy wbijane lub kotwy wkręcane w gotowy mur.

Kotwy łączące ścianę osłonową i konstrukcyjną to najczęściej stalowe druty średnicy 4-6 mm lub płaskowniki stalowe. Najlepiej, aby były nierdzewne. Liczba łączników przypadających na metr kwadratowy ściany jest uzależniona od grubości ocieplenia, siły wiatru w danym regionie oraz powierzchni ściany. Przyjmuje się, że wystarczy pięć sztuk na 1 m2. Tylko wokół otworów okiennych i drzwiowych, aby wzmocnić połączenie ścian, kotwy rozmieszcza się gęściej – około trzech na 1 m.

Autor: Wienerberger

Elewacja z klinkieru może wyglądać zarówno bardzo tradycyjnie, jak i nowocześnie.

Przeczytaj dodatkowo:
Elewacja od nowa: zmiana wizerunku elewacji

Odmiana wizerunku domu, polepszenie jego parametrów w zakresie izolacji cieplnej, obniżenie...

Gdzie możesz wykorzystać tynki cienkowarstwowe?...

Wybranie odpowiedniego tynku zapewni estetyczny wygląd budynku. Dlatego warto wiedzieć jaki tynk wybrać i...

Słup betonowy lub słup drewniany. Z czego zrobić...

Słup w domu to nie tylko element konstrukcyjny, ale często również ozdoba. Podpowiadamy, gdzie lepsze...

Pomysł na elewację w ocieplanym domu. Poznaj...

Ocieplanie domu to doskonała okazja, żeby zrobić nową, ciekawą elewację. Przedstawiamy zatem kilka pomysłów,...

Układanie płytek klinkierowych na elewacji....

Płytki klinkierowe to świetny materiał na elewacje. Ściany wykończone klinkierem są eleganckie, a utrzymanie...

Elewacja domu jednorodzinnego: jakie zalety i...

Cokół w elewacji domu jednorodzinnego ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną. Kostka granitowa jest...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.