Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja z cegieł klinkierowych - tajniki wykonania elewacji z klinkieru

Elewacja z cegieł klinkierowych - tajniki wykonania elewacji z klinkieru

Na elewację klinkierową najlepiej zdecydować się na etapie projektu, ponieważ trzeba w nim przewidzieć odpowiednio większą szerokość fundamentów, aby cegły miały się na czym oprzeć. Elewacja z cegieł klinkierowych lub licowych jest bardzo estetyczna i trwała. Jej wymurowanie nie jest trudne. Aby przez wiele lat cieszyła oko i spełniała swoje funkcje, trzeba zwrócić uwagę na szczegóły jej wykonania.

Autor: Wienerberger

Ceglana elewacja wymaga fundamentu odpowiedniej szerokości, aby cegły miały się na czym oprzeć. Bez oparcia może pozostać maksymalnie 1/3 cegły. Na elewację z klinkieru najlepiej zdecydować się na etapie projektu, ponieważ trzeba w nim przewidzieć odpowiednio większą szerokość fundamentów

Cegły klinkierowe są materiałem chętnie wybieranym na elewacje. Klinkier jest trwały, odporny na uszkodzenia, niską i wysoką temperaturę. Z biegiem klinkierowe cegły elewacyjne lat nie płowieją, nie osadzają się na nich glony i pleśnie, słabo przylega do nich brud, a jeśli tak się stanie, zanieczyszczenia łatwo usunąć z elewacji, zmywając ją myjką ciśnieniową.

Cegły klinkierowe powstają w procesie wypalania mieszanki gliny i piasku w temperaturze 1100°C. W zależności od odmiany zastosowanego surowca i technologii produkcji cegły różnią się rozmiarami, kolorem, strukturą i parametrami.

Najważniejszą cechą cegieł klinkierowych jest nasiąkliwość, która decyduje o trwałości - im jest mniejsza, tym elewacja będzie bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych i na zabrudzenia. Najmniejszą nasiąkliwość – zbliżoną do 0% – mają cegły szkliwione, a największą – 10-16% – cegły ręcznie formowane.

Najbardziej popularne są pełne lub drążone cegły maszynowe o nasiąkliwości 4-6%.

Zobacz, 10 zasad wykonania eleganckiej i trwałej elewacji z klinkieru >>

Jak zamocować klinkier na elewacji

Klinkier jest ciężki i wymaga solidnego podparcia. Dlatego też, na elewację klinkierową najlepiej zdecydować się na etapie projektu, ponieważ trzeba w nim przewidzieć odpowiednio większą szerokość fundamentów, aby cegły miały się na czym oprzeć. Bez oparcia może pozostać maksymalnie 1/3 cegły.

Podczas murowania cegły klinkierowe łączy się stalowymi kotwami ze ścianą nośną. Można też najpierw ocieplić ścianę nośną i dopiero wtedy obmurować klinkierem. W tym celu stosuje się specjalne kotwy wbijane lub kotwy wkręcane w gotowy mur.

Kotwy łączące ścianę osłonową i konstrukcyjną to najczęściej stalowe druty średnicy 4-6 mm lub płaskowniki stalowe. Najlepiej, aby były nierdzewne. Liczba łączników przypadających na metr kwadratowy ściany jest uzależniona od grubości ocieplenia, siły wiatru w danym regionie oraz powierzchni ściany. Przyjmuje się, że wystarczy pięć sztuk na 1 m2. Tylko wokół otworów okiennych i drzwiowych, aby wzmocnić połączenie ścian, kotwy rozmieszcza się gęściej – około trzech na 1 m.

Autor: Wienerberger

Elewacja z klinkieru może wyglądać zarówno bardzo tradycyjnie, jak i nowocześnie.

Elewacja wprost z natury. Tajniki wykonania oblicówki z drewna

Odpowiednio wykonana i zabezpieczona elewacja z drewna sprawia, że dom nie tylko wtapia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cegła klinkierowa na elewacji domu - trwały i...

Zaletą cegły klinkierowej są niemal nieograniczone możliwości kształtowania elewacji. Róźnorodność...

Słup betonowy lub słup drewniany. Z czego zrobić...

Słup w domu to nie tylko element konstrukcyjny, ale często również ozdoba. Podpowiadamy, gdzie lepsze...

Rodzaje tynków zewnętrznych. Tynki cienkowarstwowe

Tynki cienkowarstwowe zapewniają łatwe i szybkie wykończenie domu. Stosowane są głównie w systemach...

Wykwity na klinkierze. Jak zapobiegać nalotowi na...

Cegły klinkierowe prezentują się pięknie, o ile na murowanej powierzchni nie pojawią się wykwity. Na...

Nowoczesne płyty wykończeniowe. Oryginalna,...

Płyty wykończeniowe dają szerokie możliwości projektowania nowoczesnych i trwałych fasad budynków. To...

Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.