| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Niedrogie pokrycia dachowe: blacha stalowa i trapezowa, gonty bitumiczne, dachówki betonowe

Niedrogie pokrycia dachowe: blacha stalowa i trapezowa, gonty bitumiczne, dachówki betonowe

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie. Dach można jednak efektownie wykończyć za niewyską cenę, blachą stalową czy trapezową, gontami bitumicznymi lub dachówkami betonowymi. Chcąc zaoszczędzić, szukaj materiałów w marketach i składach budowlanych. Sprawdzaj ceny w internecie i negocjuj upusty. Zatrudniając tańszych wykonawców, pamiętaj, że nie zawsze warto oszczędzać na robociźnie.

Pokrycie z dachówek

  • Cena dachówek betonowych jest konkurencyjna w stosunku do ceramicznych. Za 1 m² dachówki podstawowej zapłacimy około 19-30 zł. Znacznie droższe są elementy dodatkowe takie jak dachówki połówkowe, kątowe czy gąsiory.
  • Kupując tańszy materiał na pokrycie dachu, nie tracimy na efekcie estetycznym – dachówki betonowe prezentują się równie efektownie jak ceramiczne. Dla laika są nie do odróżnienia. Zarówno ich jakość, jak i wzornictwo nie ustępują wyrobom z gliny. Spory ciężar pokrycia sprawia, że na dachu wyglądają równie solidnie jak ceramiczne.
  • W przeciwieństwie do ceramicznych dachówki betonowe mają bardzo dokładne wymiary. Dokładność wymiarowa i mniejszy ciężar ułatwiają ich układanie, dlatego koszt robocizny może być niższy w porównaniu do dachówek ceramicznych.

Pokrycie z blachy stalowej

  • Blacha stalowa ocynkowana to do niedawna najbardziej popularny i najczęściej pojawiający się materiał pokryciowy. Warto ją zastosować, jeżeli nasz tryb życia i specyfika pracy nie wykluczają przeprowadzek. Gwarancje producentów wynoszą 10-15 lat. Mimo że cena pokrycia z blachy stalowej wynosi od 30 zł, ostateczny koszt pokrycia jest stosunkowo niski, zwłaszcza na dużych połaciach dachów dwui czterospadowych.
  • Odporność blachy na promieniowanie UV, korozję chemiczną i biologiczną zależy od rodzaju zastosowanej powłoki. Te zabezpieczone alucynkiem są bardziej odporne od ocynkowanych powlekanych, niektóre mają nawet 35-letnią gwarancję. Blacha pokryta alucynkiem to jednak większa inwestycja – jej koszt wynosi 42-68 zł za 1 m². Dzięki zawartości aluminium stal nie koroduje, cynk regeneruje powłoki w miejscach zarysowań i cięć, a krzem nadaje im twardość. Lakier poliestrowy sprawia, że blacha jest bardziej odporna na odbarwienia.
  • Koszt układania nie jest wysoki – zapłacimy za nie od 30 zł za 1 m². Koszty pokrycia obniża to, że nie płacimy – tak jak w przypadku dachówek – za elementy dodatkowe. Wszystkie obróbki wykonuje na miejscu dekarz i wchodzą one w skład ceny układania pokrycia. Droższe jest układanie blachy na modny rąbek stojący niż na płasko.
Autor: Daniel Rumiancew

Blacha trapezowa sprawdza się na dachach domów o nowoczesnej architekturze.

Pokrycie z blachy trapezowej

  • Blacha trapezowa jest chętnie używana do krycia dachów dwuspadowych typowych dla nowoczesnej architektury. Może mieć różną wysokość fali. Chętnie stosuje się ją ze względu na przystępną cenę – 1 m² blachy trapezowej ocynkowanej można kupić już za 15 zł. Blacha trapezowa kolorowa kosztuje 18-21 zł za 1 m².
  • Koszt ułożenia blachy trapezowej także nie jest wysoki – wynosi 15-22 zł za 1 m².

Pokrycie z gontów bitumicznych

  • Pokrycia bitumiczne to jedno z bardziej ekonomicznych rozwiązań. Cena 1 m² pokrycia z gontów bitumicznych wynosi 22- -33 zł. Ich trwałość jest określana na 10-20 lat, modyfikowane polimerami APP lub SBS są trwalsze. Najtrwalsze są te pokryte folią miedzianą, która patynując się, nabiera szlachetnego wyglądu, a równocześnie nie traci walorów użytkowych. Barwienie uodparnia je na działanie czynników chemicznych i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Koszt ułożenia gontów bitumicznych wynosi 20-37 za 1 m². Drobne naprawy można wykonać samodzielnie.
  • Największą zaletą tego pokrycia jest łatwy remont dachu. Nie trzeba zrywać starego pokrycia, można położyć na nie nową warstwę gontów – nawet czterolub pięciokrotnie.

Jak wykończyć komin ponad dachem - galeria

Komin ponad dachem można wykończyć na różne sposoby. Liczy się trwałość materiału, bo komin...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Pokrycia dachowe i rynny ze stali nierdzewnej....

Ze względu na dowolność w wyborze formy i powierzchni, pokrycia dachowe i rynny ze stali nierdzewnej pasują...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Ponadczasowe gonty drewniane

Gont drewniany to bardzo wdzięczny, choć nie tani materiał pokryciowy. Pięknie wpisany w tradycję sprawdza...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...