| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Niedrogie pokrycia dachowe: blacha stalowa i trapezowa, gonty bitumiczne, dachówki betonowe

Niedrogie pokrycia dachowe: blacha stalowa i trapezowa, gonty bitumiczne, dachówki betonowe

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie. Dach można jednak efektownie wykończyć za niewyską cenę, blachą stalową czy trapezową, gontami bitumicznymi lub dachówkami betonowymi. Chcąc zaoszczędzić, szukaj materiałów w marketach i składach budowlanych. Sprawdzaj ceny w internecie i negocjuj upusty. Zatrudniając tańszych wykonawców, pamiętaj, że nie zawsze warto oszczędzać na robociźnie.

Pokrycie z dachówek

  • Cena dachówek betonowych jest konkurencyjna w stosunku do ceramicznych. Za 1 m² dachówki podstawowej zapłacimy około 19-30 zł. Znacznie droższe są elementy dodatkowe takie jak dachówki połówkowe, kątowe czy gąsiory.
  • Kupując tańszy materiał na pokrycie dachu, nie tracimy na efekcie estetycznym – dachówki betonowe prezentują się równie efektownie jak ceramiczne. Dla laika są nie do odróżnienia. Zarówno ich jakość, jak i wzornictwo nie ustępują wyrobom z gliny. Spory ciężar pokrycia sprawia, że na dachu wyglądają równie solidnie jak ceramiczne.
  • W przeciwieństwie do ceramicznych dachówki betonowe mają bardzo dokładne wymiary. Dokładność wymiarowa i mniejszy ciężar ułatwiają ich układanie, dlatego koszt robocizny może być niższy w porównaniu do dachówek ceramicznych.

Pokrycie z blachy stalowej

  • Blacha stalowa ocynkowana to do niedawna najbardziej popularny i najczęściej pojawiający się materiał pokryciowy. Warto ją zastosować, jeżeli nasz tryb życia i specyfika pracy nie wykluczają przeprowadzek. Gwarancje producentów wynoszą 10-15 lat. Mimo że cena pokrycia z blachy stalowej wynosi od 30 zł, ostateczny koszt pokrycia jest stosunkowo niski, zwłaszcza na dużych połaciach dachów dwui czterospadowych.
  • Odporność blachy na promieniowanie UV, korozję chemiczną i biologiczną zależy od rodzaju zastosowanej powłoki. Te zabezpieczone alucynkiem są bardziej odporne od ocynkowanych powlekanych, niektóre mają nawet 35-letnią gwarancję. Blacha pokryta alucynkiem to jednak większa inwestycja – jej koszt wynosi 42-68 zł za 1 m². Dzięki zawartości aluminium stal nie koroduje, cynk regeneruje powłoki w miejscach zarysowań i cięć, a krzem nadaje im twardość. Lakier poliestrowy sprawia, że blacha jest bardziej odporna na odbarwienia.
  • Koszt układania nie jest wysoki – zapłacimy za nie od 30 zł za 1 m². Koszty pokrycia obniża to, że nie płacimy – tak jak w przypadku dachówek – za elementy dodatkowe. Wszystkie obróbki wykonuje na miejscu dekarz i wchodzą one w skład ceny układania pokrycia. Droższe jest układanie blachy na modny rąbek stojący niż na płasko.
Autor: Daniel Rumiancew

Blacha trapezowa sprawdza się na dachach domów o nowoczesnej architekturze.

Pokrycie z blachy trapezowej

  • Blacha trapezowa jest chętnie używana do krycia dachów dwuspadowych typowych dla nowoczesnej architektury. Może mieć różną wysokość fali. Chętnie stosuje się ją ze względu na przystępną cenę – 1 m² blachy trapezowej ocynkowanej można kupić już za 15 zł. Blacha trapezowa kolorowa kosztuje 18-21 zł za 1 m².
  • Koszt ułożenia blachy trapezowej także nie jest wysoki – wynosi 15-22 zł za 1 m².

Pokrycie z gontów bitumicznych

  • Pokrycia bitumiczne to jedno z bardziej ekonomicznych rozwiązań. Cena 1 m² pokrycia z gontów bitumicznych wynosi 22- -33 zł. Ich trwałość jest określana na 10-20 lat, modyfikowane polimerami APP lub SBS są trwalsze. Najtrwalsze są te pokryte folią miedzianą, która patynując się, nabiera szlachetnego wyglądu, a równocześnie nie traci walorów użytkowych. Barwienie uodparnia je na działanie czynników chemicznych i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Koszt ułożenia gontów bitumicznych wynosi 20-37 za 1 m². Drobne naprawy można wykonać samodzielnie.
  • Największą zaletą tego pokrycia jest łatwy remont dachu. Nie trzeba zrywać starego pokrycia, można położyć na nie nową warstwę gontów – nawet czterolub pięciokrotnie.

Jak wykończyć komin ponad dachem - galeria

Komin ponad dachem można wykończyć na różne sposoby. Liczy się trwałość materiału, bo komin...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.