Sztywne poszycie dachu czy łaty i kontrłaty? Dobierz konstrukcję nośną pokrycia dachowego
Pokrycie dachowe układa się na specjalnej konstrukcji nośnej. Jest ona zbudowana albo z łat i kontrłat, albo jej trzon stanowi poszycie dachu z desek lub płyt drewnopochodnych. Wybór konstrukcji zależy między innymi od rodzaju pokrycia.
Łaty i kontrłaty
Pod większość pokryć wystarczy drewniany ruszt z kontrłat i łat. Dzięki kontrłatom nabitymna krokwie wytwarza się szczelina wentylacyjna między pokryciem a membraną dachową. Łaty stanowią oparcie dla pokrycia dachowego. Elementy rusztu mają zazwyczaj przekrój 4 x 6 cm. Rozstaw kontrłat wynika z rozstawu krokwi, zwykle jest to około 90 cm. Łaty rozmieszcza się zgodnie z zaleceniami producenta pokrycia dachowego. Układając dachówki, rozstaw łat dobiera się do kąta nachylenia dachu, długości dachówek i długości połaci. Im drobniejsze elementy pokrycia, tym gęściej trzeba mocować łaty. Łaty zagęszcza się także na połaciach o mniejszym spadku. Producenci dachówek podają rozstaw łat z kilkucentymetrową tolerancją – najmniejszy jest dla dachówek ceramicznych (dla wielu dachówek zakładkowych i płaskich jest to zaledwie 1-2 cm, wyjątek stanowią dachówki wielkoformatowe – około 5 cm). Zarówno pod dachówki zakładkowe, jak i pod blachodachówkę łaty nabija się w podobnym rozstawie – około 35 cm, pod karpiówki co 15 cm (krycie w łuskę) lub 30 cm (krycie w koronkę).
Poszycie dachowe z desek lub płyt
Sztywne poszycie jest niezbędne, gdy dach będzie kryty gontem bitumicznym lub blachą płaską. Zalecane jest także na dachach o skomplikowanej bryle krytych dachówkami, bo pomaga dekarzom bezpiecznie się po nich poruszać. Wykorzystanie płyt drewnopochodnych w dużych arkuszach skraca czas montażu sztywnego poszycia i pozwala mu uzyskać równą płaszczyznę.